Pracovní trh v ČR: O NSK i agenturním zaměstnáváníNavzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i situace na trhu a práce a náborová aktivita firem, která zřejmě bude ještě nejméně do konce roku stagnovat. A právě vybraným tématům z oblasti zaměstnanosti a trhu práce se věnujeme v tomto speciálu.

Nejprve se společně podívejme na předpokládaný vývoj náborové aktivity zaměstnavatelů tak, jak vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Manpower Česká republika. Vaší pozornosti doporučujeme i příspěvky věnované agenturnímu zaměstnávání nebo projektu NSK 2, tedy Národní soustavě kvalifikací. Pokud jste o tomto projektu dosud neslyšeli, pak dodejme, že NSK definuje reálné požadavky na výkon činností v rámci jednotlivých povolání i pracovních pozic a usnadňuje tak jejich certifikaci, čímž mimo jiné přispívá ke zpružňování pracovního trhu.

Nábor nových zaměstnanců je stále slabý. Ale ne všude.


Vývoj indexu trhu práce. Zdroj: Manpower Česká republika

Zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí očekávají stagnování náborové aktivity. Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2013 má hodnotu 0 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím se Index snížil o 2 procentní body, v meziročním srovnání Index zůstává relativně stabilní. Po provedení sezonního očištění dat za účelem odstranění dopadu sezonních výkyvů v náborových aktivitách je hodnota Indexu -1 %. Uvedné údaje zveřejnila společnost Manpower Česká republika. A jak vypadá situace v různých odvětvích?


Agenturní zaměstnávání: Proč je mezi firmami populární


Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita.

Čtrnáctiprocentní nárůst počtu agenturních pracovníků zaměstnaných v tuzemských firmách hlásí členové APPS (Asociace poskytovatelů personálních služeb). Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita, kterou toto řešení lidských zdrojů nabízí. Jaké jsou podmínky agenturního zaměstnávání?


Projekt NSK: Jak získat novou kvalifikaci


Foto: OpenImageBank.com

Národní soustava kvalifikací je celorepublikový systém definující reálné požadavky na výkon činností v rámci jednotlivých povolání a pracovních pozic. Rozhodující vliv na obsah kvalifikací přitom podle zástupců projektu mají zaměstnavatelé. Každá kvalifikace, která je na trhu práce uplatnitelná, v něm má nebo v průběhu času bude mít své místo. Jde o státem garantovaný projekt, který je užitečný jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.


Mzdy se v roce 2014 většinou nezmění: Jen 7 % firem je sníží


Česká ekonomika vykazuje pátou nejnižší nezaměstnanost v EU a zaměstnává nejvíce lidí za posledních 14 let. Existují věrohodné indicie, že se zlepšuje i globální ekonomická situace. Jak se to promítne do výše mezd u zaměstnanců českých firem v příštím roce? U většiny z nich zřejmě nijak - 16 % se jich ale může těšit na růst příjmů. A mzdy porostou dokonce více než třetině zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu.


Zaměstnavatelé potřebují odborníky z průmyslu, uchazeči o práci preferují administrativu


Firmy potřebují především zaměstnance pro průmyslovou výrobu. Foto: TZ Cliqjobs.com

Ukazuje se, že uchazeči o zaměstnání mají největší zájem o práci v administrativě, v obchodu a ve výrobě, zaměstnavatelé ale mají poněkud jiné priority. Mezi nejlákavější města pak patří pro uchazeče Praha, Brno, Ostrava, Teplice a Ústí nad Labem; nabídka volných pracovních míst se totiž v těchto lokalitách více méně shoduje s profesními představami kandidátů. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil pracovní portál Cliqjobs.com. Podívejme se na ně podrobněji.


Nezaměstnanost v ČR: Jak se počítá, aktuální statistiky


Když se hovoří a píše o nezaměstnanosti v ČR, jsou používány dva různé ukazatele, jeden založený na počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a druhý vycházející ze statistického šetření ČSÚ v domácnostech. Každý z nich jinak vzniká a ukazuje jiné výsledky. I jejich účely jsou různé. V čem se liší? A jaké jsou aktuální statistiky?


Pracovní trh v ČR: Zásadně vzrostl zájem o brigádníky


Pracovní trh v České republice se dává do pohybu. Avšak zatímco počet míst na plný nebo částečný úvazek v meziročním srovnání dosud stagnuje, počet brigád oproti loňsku narostl o velmi výrazných 20 %. Tvrdí to zástupci portálu Jobs.cz, kde počet brigád narostl na 7 194, což je rekordní hodnota za uplynulých pět let a o 3,48 % více než v dosud nejsilnějším září. Došlo prý i k zajímavému meziročnímu nárůstu počtu míst vhodných pro absolventy.


Nejlepší zaměstnavatelé v ČR: Jak se projevují spokojení zaměstnanci?


Zaměstnanci společností, které patří mezi nejlepší zaměstnavatele, vykazují vysokou motivovanost a spokojenost se zaměstnáním ve své společnosti a mají silnou vnitřní touhu pracovat pro firmu i v budoucnu. O své firmě se vyjadřují pozitivně před svými spolupracovníky, přáteli, potencionálními zaměstnanci i klienty a při práci vynakládají mimořádnou snahu a nasazení, které přispívá k lepším výsledkům firmy. Tolik definice. A kdo jsou nejlepší zaměstnavatelé v ČR v praxi?


Zaměstnanci dnes pracují více: Bez oběda, ale s Facebookem


Pracovní doba kancelářských profesí se prodlužuje.

Pracovní doba kancelářských profesí se prodlužuje. Lidé pracují intenzivněji, nosí si obědy z domova a po návratu domů ještě často řeší pracovní resty. V polední pauze - a často i po ní - si ale stále najdou čas na osobní aktivity na internetu - od on-line nakupování po brouzdání po sociálních sítích. Ukazuje to aktuální analýza společnost truconneXion.


Získejte příspěvek na nové zaměstnance: Stát podpoří práci absolventů


Místo příspěvků na kurzarbeit, o kterou prý není zájem, stát více podpoří zaměstnávání mladých. Firmy mohou na nově přijatého zaměstnance dostávat od státu až 24 tisíc korun měsíčně po dobu jednoho roku. Absolvent musí být v evidenci úřadu práce nejméně čtyři měsíce - může být ovšem i méně, pokud není v evidenci jiný vhodný uchazeč. Zaměstnavatel může získat mzdový příspěvek rovněž na mentora stávajícího zaměstnance, který absolventa zaškolí.(10. 9. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(73)