Stavebnictví v ČR sice roste, ale stále málo


Stavebnictví za letošní duben rostlo. Dokonce o 7,7 procenta. Dobrá zpráva, zdálo by se na první pohled. Hned na ten druhý to ale už tak žhavé není. Ze zveřejněných dat stavebních prací za rok 2017 je totiž zřejmé, že na tom tento obor není nejlépe. Takzvané stavební práce S totiž dosáhly loni objemu 453 miliard korun, což je o téměř 100 miliard (v podstatě o pětinu) méně než v roce 2008, kdy bylo české stavebnictví na vrcholu. Přinášíme vám k této situaci komentář Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky Central Group.  
Eva Blahůtová: Nejobtížnější bylo získat informace o podmínkách dovozu potravin


Eva Blahůtová, sommelier olivových olejů

Eva Blahůtová žila nějakou dobu ve Španělsku, kde vznikl nápad dovážet do Česka olivové oleje, které by byly kvalitní a zároveň ne nesmyslně předražené. V roce 2013 pak založila značku Oliva gourmet a začala zjišťovat vše potřebné... Jak se jí dnes daří olivové oleje prodávat? Kde vidí rizika a kde příležitosti? Zeptali jsme se.
Digitalizace a robotizace firem jsou v Česku na vzestupu


Nástup robotizace bude nejvýznamnější technologickou změnou v příštích třech až pěti letech, velkým trendem je digitalizace, od ní si tuzemské podniky slibují především snížení nákladů a zvýšení výnosů. Stále důležitější je sběr dat zevnitř firmy i z trhu, práce s daty ale bude s nástupem GDPR administrativně náročnější. Vyplývá to z českého průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi 141 šéfy významných firem působících na českém trhu provedla poradenská společnost PwC ČR.
Michal Byrtus: Velké riziko vidím ve výrazném růstu firmy


Michal Byrtus

Michal Byrtus podniká od roku 2007. Provozuje české a slovenské internetové obchody s nabídkou značkových psacích potřeb a produktů pro tradiční mokré holení a potřeb pro vousáče (luxusni-pera.cz, luxusni-holeni.cz a jejich slovenské odnože). Má i výhradní distribuci několika značek pro ČR a SR, a tak dodává velkoobchodně do dalších e-shopů, prodejen a barbershopů. Jak se mu v podnikání daří a proč?
Práce na směny lidem nevadí, chtějí ale větší svobodu při jejich plánování


Přestože se práce na směny může v mnoha ohledech zdát neoblíbenou a vyčerpávající, většině lidem s určitými výhradami nevadí. Podstatná část zaměstnanců by ale uvítala větší svobodu při jejich plánování, aby měli mezi směnami dostatek času na odpočinek nebo rodinu. Plyne to z analýzy společnosti Déhora.
Méně než 1/3 softwaru v ČR je nelegální, firmy se bojí rizik


Zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Riziko právních postihů se v průzkumu BSA umístilo až na druhém místě. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje 28 %, což je průměr v EU.
Jak na vysílání pracovníků do jiných členských států EU


Evropským parlamentem schválené konečné znění legislativy týkající se vysílání pracovníků do jiných členských států EU má za cíl zvýšit ochranu vysílaných pracovníků a zajistit spravedlivější hospodářskou soutěž pro podniky na vnitřním trhu unie. Podle odborníků na oblast pracovního trhu však nová směrnice přináší i úskalí, kterým budou muset zaměstnavatelé čelit. Půjde zřejmě nejen o vyšší náklady, ale i o značnou administrativní zátěž.
Cloud mění podnikání firem. Změní i to vaše?


Využití cloudu v České republice, ale i jinde ve světě strmě stoupá. Mnoho firem zcela přešlo na práci s cloudem a ušetřilo tak náklady i čas. Jde o jednoduchý způsob, jak uložit svá data a mít je dostupná kdykoli a odkudkoli, má ale také svá rizika.
Řada e-shopů stále neplní své zákonné povinnosti, zde jsou největší hříšníci


Obliba nákupu přes internet i nadále trvá. Česká obchodní inspekce se v prvním čtvrtletí tohoto roku zaměřila na provozovatele e-shopů a v tomto období provedla 270 kontrol. Porušení právních předpisů zjistila téměř v 90 % případů. Kde byly nejčastější problémy?
Jiří Reiter: Pomáhá nám software, který radí kdy, kde a kolik čeho máme objednat


Fantasyobchod po vánoční sezóně

Jiří Reiter založil v roce 2005 eshop fantasyobchod.cz. Zpočátku ho provozoval sám, nyní má téměř dvacítku zaměstnanců a množství externích spolupracovníků. Eshop vznikl jako malý obchůdek pro fanoušky zábavy jménem "larp" (z anglického larp action role playing - tedy jakési hraní rolí naživo) a žánru fantasy. Během let se jeho záběr rozrostl na prakticky vše, co se fantastiky dotýká - deskové hry, knihy, oblečení, šperky, kostýmy atd. Jak se Jiřímu Reiterovi dnes podniká? Zeptali jsme se.
Starší články >>>


Články čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>
Drobné
Mám obavu, že u většiny nákupů ty drobné nebudou stát za trable, které s tím budou spojené. Z lenosti si...>>


Stane se: Vybrané Business akce


- IT a business – odborné konference (2018) >> více informací...
- IDC Smart Manufacturing 2018 - Praha, 13.9.2018 >> více informací...
- WebExpo - Praha, 21.–22. 9.2018 >> více informací...

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1)