Projekt NSK: Jak získat novou kvalifikaciNárodní soustava kvalifikací je celorepublikový systém definující reálné požadavky na výkon činností v rámci jednotlivých povolání a pracovních pozic. Rozhodující vliv na obsah kvalifikací přitom podle zástupců projektu mají zaměstnavatelé. Každá kvalifikace, která je na trhu práce uplatnitelná, v něm má nebo v průběhu času bude mít své místo. Jde o státem garantovaný projekt, který je užitečný jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.

Foto: OpenImageBank.com
Foto: OpenImageBank.com
Národní soustava kvalifikací (NSK) definuje požadavky na odborné způsobilosti jednotlivých kvalifikací, a to bez ohledu na způsob jejich získání. NSK tak umožňuje nejen identifikaci, třídění a zařazování kvalifikací, ale také jejich uznávání a certifikaci.

Smyslem existence NSK není nahradit stávající kvalifikační a vzdělávací systémy, ale jejich provázání, zastřešení a zprůhlednění. Má tvořit spojující systémový rámec pro počáteční a další vzdělávání. NSK má zároveň umožnit srovnání našich národních kvalifikací s kvalifikacemi stanovenými a popsanými v jiných evropských státech.

NSK je prostě celostátně platný registr profesních kvalifikací, ve kterém je možno najít způsob, jakým se ověří, že uchazeč o získání certifikátu takové kvalifikace disponuje kompetencemi, jež byly definovány zaměstnavateli při popisu odpovídajícího povolání v Národní soustavě povolání. Lidé se tak mohou nechat vyzkoušet z kompetencí, které získali v průběhu praxe, a pro něž nemají žádný oficiální doklad.

Národní soustava kvalifikací zatím obsahuje především kvalifikace řemeslné a kvalifikace z oblasti služeb. Aktuálním cílem projektu je doplnit kvalifikační soustavu o kvalifikace dalších úrovní, a to zejména úrovně maturitní a v závislosti na poptávce trhu práce i o kvalifikace vyšších úrovní.

NSK v praxi

Projekt NSK2, tedy druhá řada projektu, probíhá od roku 2009 do června 2015. Jeho součástí  je nejen vybudování soustavy kvalifikačních a hodnotících standardů, ale i vytvoření podpůrných nástrojů pro široké využití celé NSK.

Cílové skupiny projektu tvoří podle jeho představitelů adepti a instituce dalšího vzdělávání. Jde o občany, kteří si zkvalitňují nebo rozšiřují dosavadní kvalifikaci, a o instituce, které další vzdělávání poskytují nebo ověřují.

Zástupci NSK uvádějí i konkrétní příklady lidí, kterým projekt pomohl. Jedním z nich je i Tomáš Vítek, který vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření, ale odmala ho bavilo vaření, ke kterému tíhl stále víc. Nakonec se rozhodl jít za svým snem. V Brně složil v rámci NSK kvalifikační zkoušku z gastronomie a nyní se v tomto oboru živí.

Jana Vondráčková zase měla vždy blízko k dětem, profesně se ale práci chůvy nikdy nevěnovala. Když při mateřské začala dobrovolně vypomáhat a postupně vést vlastní kurzy v mateřském centru, stávalo se její dávné přání trochu reálnějším - stále jí ale chyběla kvalifikace. Absolvovala proto kvalifikační kurz a zkoušku pro povolání chůvy předškolních dětí dle standardů NSK a nyní zvažuje, zda se nechat v oboru zaměstnat, či si založit vlastní mini-školičku.

Aktuální údaje o kvalifikacích

Aktuálně je v rámci NSK schváleno 417 profesních kvalifikací, z toho mimo jiné 229 v působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu nebo 109 v působnosti Ministerstva zemědělství. Počet autorizovaných osob se pohybuje okolo 700. V rámci projektu již bylo realizováno přes 70 tisíc zkoušek. Je tedy zřejmé, že výstupy NSK nejsou z hlediska pracovního trhu rozhodně zanedbatelné.


(10. 9. 2013 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Agenturní zaměstnávání: Proč je mezi firmami populární <<<
Následující článek: >>> Mzdy se v roce 2014 většinou nezmění: Jen 7 % firem je sníží >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Pracovní trh v ČR: O NSK i agenturním zaměstnávání


Foto: OpenImageBank.com

Navzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i situace na trhu a práce a náborová aktivita firem, která zřejmě bude ještě nejméně do konce roku stagnovat. A právě vybraným tématům z oblasti zaměstnanosti a trhu práce se věnujeme v tomto speciálu.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(71)