Agenturní zaměstnávání: Proč je mezi firmami populárníČtrnáctiprocentní nárůst počtu agenturních pracovníků zaměstnaných v tuzemských firmách hlásí členové APPS (Asociace poskytovatelů personálních služeb). Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita, kterou toto řešení lidských zdrojů nabízí. Jaké jsou podmínky agenturního zaměstnávání?

Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita.
Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita.
Připomeňme, že agenturní zaměstnávání znamená dočasné umístění zaměstnance agentury k výkonu práce u zaměstnavatele (resp., přesněji, dle zákona, uživatele), a to na základě příslušné smlouvy. Agenturní zaměstnanec je přitom zaměstnancem agentury, což v praxi znamená, že pokud na své pozici u koncového zaměstnavatele již není potřebný, lze jej z práce poměrně rychle uvolnit.

Podmínky agenturního zaměstnávání upravuje Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a to konkrétně v hlavě V: Agenturní zaměstnávání - od § 307a dále.

Agenturní zaměstnávání může být legálně zajišťováno pouze těmi agenturami práce, kterým bylo uděleno odpovídající povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezbytnou náležitostí dohody o přidělení zaměstnance k zaměstnavateli je informace o platových a pracovních podmínkách srovnatelných kmenových zaměstnanců firmy. Agentury práce pak mají spolu se zaměstnavateli zajistit, aby podmínky agenturního zaměstnance nebyly horší, než u srovnatelného kmenového zaměstnance.

Agentura práce nemůže téhož zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce u téhož koncového zaměstnavatele na dobu delší než 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Toto omezení ovšem neplatí v případech, kdy o to agenturu práce požádá zaměstnanec agentury práce, nebo jde-li o výkon práce na dobu náhrady za zaměstnankyni uživatele, která čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nebo za zaměstnance uživatele, který čerpá rodičovskou dovolenou.

Růst počtu agenturních pracovníků

Počet pracovníků zaměstnaných prostřednictvím APPS vzrostl meziročně o 14 % na 19 800 pracovníků (po přepočtení na plné úvazky). Členové APPS našli podle svých údajů v 1. pololetí 2013 práci pro 50 tisíc agenturních zaměstnanců, což je o 6% více než v 1. pololetí 2012; podle jejich zástupců se tak dostáváme na hodnoty v předkrizovém období.

Objem agenturního zaměstnávání – přidělování na dobu určitou – dosáhl v první polovině roku podle APPS 3,6 mld. Kč. Zástupci APPS upozorňují, že z této částky uhradily agentury práce srážky dle příslušných právních předpisů (tedy zálohu na daň z příjmů fyzických osob, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné veřejného zdravotního pojištění) ve výši 34 %, tedy 1,2 mld. Kč.

APPS odhaduje svůj podíl na celkovém agenturním zaměstnávání v ČR na 50 %. Současně upozorňuje, že dle údajů Ministerstva vnitra a MPSV se může objem černého trhu agenturního zaměstnávání pohybovat v objemu až 6 mld. Kč.


(10. 9. 2013 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Nábor nových zaměstnanců je stále slabý. Ale ne všude. <<<
Následující článek: >>> Projekt NSK: Jak získat novou kvalifikaci >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Pracovní trh v ČR: O NSK i agenturním zaměstnávání


Foto: OpenImageBank.com

Navzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i situace na trhu a práce a náborová aktivita firem, která zřejmě bude ještě nejméně do konce roku stagnovat. A právě vybraným tématům z oblasti zaměstnanosti a trhu práce se věnujeme v tomto speciálu.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(67)