Byznys v roce 2014: Růst ekonomiky i technologické inovaceRůst ekonomiky, realizace dalších a dalších ekonomických opatření navržených představiteli Evropské unie, ale i výrazný vývoj na poli technologických inovací - to vše a leccos dalšího nabízí pohled do roku 2014 očima našeho aktuálního speciálu. Zjišťovali jsme, co od příštího roku očekávají analytici i podnikatelé, zajímalo nás, jaké priority hodlá prosazovat Evropská komise nebo jaký je výhled OECD. A vznikla mozaika faktů i vizí...

V článku věnovaném vývoji ve světě se věnujeme právě předpovědím OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) a nabízíme vám informace o očekávaném růstu ve vybraných zemích světa - ale třeba i pohled na technologické trendy, které firmám mohou pomoci být více konkurenceschopné. Evropský pohled hovoří o ambicích Evropské komise podpořit ekonomický růst v EU - a o jejích konkrétních opatřeních. A článek věnovaný České republice nabízí pohled do roku 2014 od vybraných zástupců tuzemských analytiků a představitelů v ČR působících firem.

Svět v roce 2014: Co nás čeká a nemine


Mírný ekonomický růst i příležitosti plynoucí z nových technologií - to bude rok 2014.

Globální ekonomika by měla v příštích dvou letech mírně růst, nicméně hrozí rizika, že špatné zásahy tento růst ohrozí – pokud prohloubí nestabilitu na finančních trzích nebo křehkost některých významných ekonomik světa. Varuje před tím OECD. Velký vliv na lidské životy ovšem má nejen všeobjímající ekonomické prostředí, ale také technologické změny v průmyslu – a také těm se budeme na následujících řádcích věnovat.


Evropa v roce 2014: Opatření pro zlepšení ekonomiky


Zásadní výzvou bude podle vrcholných představitelů EU v roce 2014 zachování tempa probíhajícího oživení ekonomiky.

Největší výzvou pro evropské hospodářství bude podle vrcholných představitelů EU v roce 2014 zachování tempa probíhajícího oživení. To je alespoň hlavní závěr letošní roční analýzy růstu, kterou přijala Evropská komise. V rámci koordinace hospodářských politik bylo stanoveno několik cílů a zvoleny prostředky, jak jich dosáhnout. Které to jsou a jak se nás dotknou?


Rok 2014 očima českých analytiků a podnikatelů


Ekonomika ČR by měla v roce 2014 konečně o poznání výrazněji růst.

Optimismus - tak by se jedním slovem dala charakterizovat hlavní společná vlastnost naprosté většiny vyjádření zástupců českých analytiků a představitelů firem podnikajících v ČR, když jsme se jich ptali, co čekají od roku 2014. Tuzemská ekonomika by se podle jejich názoru měla dále zotavovat a pomoci by jí v tom měl především export.


ČSSZ v roce 2014: Elektronická komunikace se opět odkládá


Povinnost komunikovat ve stanovených případech s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) výhradně elektronicky ukládá zaměstnavatelům, stejně jako lékařům a OSVČ, zákon. ČSSZ právě oznámila, že zaměstnavatelům, kteří se nestihli dostatečně připravit na elektronické předávání tiskopisů od 1.1.2014, ještě v roce 2014 umožní splnit tuto povinnost i prostřednictvím tiskopisu v klasické papírové podobě. Ústřední ředitel ČSSZ ale varuje, že odklad se nebude udělovat donekonečna.


Daňový kalendář 2014 ke stažení


Finanční správa ČR opět vydala oblíbenou pomůcku, která pomáhá dodržovat daňové povinnosti, takzvaný daňový kalendář pro rok 2014. Najdete v něm nejen termíny daňových povinností v roce 2014, ale také řadu dalších informací, které oceníte v nejrůznějších situacích. Na následujících řádcích pochopitelně nechybí ani odkaz ke stažení kalendáře, samozřejmě zdarma.


Zdaňování zaměstnanců od roku 2014: Přehled novinek


Při zdaňování zaměstnanců se firmy budou muset od nového roku připravit na řadu novinek. Například u dohod o provedení práce se zvyšuje limit pro uplatnění konečné srážkové daně z pěti na deset tisíc korun. Dochází i k osvobození od daně u příjmů za práci učňů a studentů v rámci praxe. A mění se rovněž maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění. Upozorňuje na to společnost KPMG.


Mzdy se v roce 2014 většinou nezmění: Jen 7 % firem je sníží


Česká ekonomika vykazuje pátou nejnižší nezaměstnanost v EU a zaměstnává nejvíce lidí za posledních 14 let. Existují věrohodné indicie, že se zlepšuje i globální ekonomická situace. Jak se to promítne do výše mezd u zaměstnanců českých firem v příštím roce? U většiny z nich zřejmě nijak - 16 % se jich ale může těšit na růst příjmů. A mzdy porostou dokonce více než třetině zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu.


Dálniční známky v roce 2014: Ceny, prodejní místa, zpoplatněné úseky


Ceny dálničních kuponů, známých jako dálniční známky, pro rok 2014 zůstávají stejné jako v roce předchozím, v prodeji jsou měsíc před začátkem nového roku, tedy od 1. prosince 2013. Dálniční známky na rok 2014 lze koupit jak na poštách, tak na řadě dalších prodejních míst - a také přes internet. Dále vám přinášíme podrobnější informace o kuponech - o cenách, možnostech koupě, ale třeba i o zpoplatněných úsecích dálnic v ČR.


VIDEO: Trendy let 2013 a 2014 očima podnikové sféry


O trendech pro příští rok jsme hovořili mimo jiné s Petrem Pospíšilem, ředitelem řízení investičních projektů Czechinvest

Letošní rok byl v tuzemsku pestrý na ekonomické i politické události. Jak je vnímali zástupci firem a dalších v Česku působících organizací? A co nás podle jejich názoru čeká v roce 2014? To jsme pro vás zjišťovali v rámci několika videorozhovorů, na které se zde můžete podívat.


Nenechte si ujít ani výhled do roku 2014 v oblasti informačních a komunikačních technologií - v našem sesterském magazínu BusinessIT.cz.


(2. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(299)