Dálniční známky v roce 2014: Ceny, prodejní místa, zpoplatněné úsekyCeny dálničních kuponů, známých jako dálniční známky, pro rok 2014 zůstávají stejné jako v roce předchozím, v prodeji jsou měsíc před začátkem nového roku, tedy od 1. prosince 2013. Dálniční známky na rok 2014 lze koupit jak na poštách, tak na řadě dalších prodejních míst - a také přes internet. Dále vám přinášíme podrobnější informace o kuponech - o cenách, možnostech koupě, ale třeba i o zpoplatněných úsecích dálnic v ČR.

Cena ročního dálničního kuponu, který má platnost od 1. prosince 2013 do 31. ledna 2015, je 1 500 korun, cena měsíčního kuponu je 440 korun a cena desetidenního dálničního kuponu je 310 korun.

Prodej ročních kuponů na rok 2014 měl nastaveno datum začátku prodeje nejpozději od 1. prosince, ostatní kupony má být možné zakoupit nejpozději od 1. ledna 2014. Kdo dálniční známky/dálniční kupony potřebuje? Známky/kupony slouží k úhradě časového poplatku za užívání zpoplatněných úseků dálnic a rychlostních komunikací pro vozidla s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny.

Kdo dálniční známky prodává

Distribucí dálničních kuponů je pověřeno sdružení dodavatelů, které se skládá ze společností Autoklub Bohemia Assistance, Česká pošta a společnost MTX. Aktuální seznam prodejních míst včetně poštovních provozoven naleznete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury sfdi.cz zde. Jednotlivá prodejní místa jsou označena speciální nálepkou a zároveň jsou vybavena ceníkem a tříjazyčným informačním letákem. Dálniční známky lze oficiálně koupit i přes internet, a to na této stránce.

Dodejme, že cena dálniční známky na ní není vyznačena, kupující má možnost si ji ověřit na prodejním místě z ceníku, který musí mít prodejce vystaven, a to na viditelném místě. Prodejce smí kupóny prodávat pouze za cenu odpovídající výši poplatku za užívání zpoplatněné pozemní komunikace motorovými vozidly stanoveného nařízením vlády, ne tedy za cenu odlišnou.

Zpoplatněné úseky dálnic

Pokud váháte, zda úsek dálnice, který chcete využít, je zpoplatněn a je tedy třeba mít dálniční známku, můžete si to ověřit v tomto oficiálním seznamu zpoplatněných úseků dálnic. Nechybí jak seznam v tabulce, tak mapa.

Pravidla pro nalepení dálniční známky

I v roce 2014 musí být při použití dálniční známky splněna základní pravidla: První díl kupónu musí být celou svou plochou přímo nalepen na vnitřní stranu čirého skla předního okna motorového vozidla, nebo prvního motorového vozidla v jízdní soupravě. Přitom musí být umístěn v pravém dolním okraji tak, aby výhled řidiče z vozidla byl co nejméně omezen a kupón byl dobře viditelný z vnější strany vozidla.

Pokud motorové vozidlo není vybaveno předním sklem, musí být první díl kupónu umístěn a celou svou plochou přímo nalepen v pravé přední části vozidla, které jsou pevně spojené s jeho nosnými částmi. Kupón musí být umístěn tak, aby byl kontrolovatelný a aby byl chráněn před přímým ostřikem způsobeným koly vozidla.

Druhý díl kupónu si řidič vždy ponechává u sebe pro případnou kontrolu Policií ČR nebo orgány Celní správy ČR. Platí přitom, že oba díly kupónu/známky musí mít vyplněnou registrační značku shodnou s vozidlem.

U kupónů s dobou platnosti kratší než jeden rok (měsíční, desetidenní) musí mít 1. díl kupónu nalepený na skle vyznačenou dobu platnosti děrovacími kleštěmi prodejcem. Ta odpovídá době, ve které může být motorovým vozidlem zpoplatněná pozemní komunikace užita. Kupón s dobou platnosti kratší než jeden rok je bez uvedeného označení neplatný a musí být z vozidla odstraněn

Stejně jako v minulých letech i v roce 2014 platí, že kupón je nepřenosný a po nalepení jej nelze znovu použít pro jiné vozidlo. Po skončení doby platnosti musí být kupón z čelního skla odstraněn. Při změně registrační značky motorového vozidla ale zůstává kupón nadále v platnosti.

 


(15. 12. 2013 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Mzdy se v roce 2014 většinou nezmění: Jen 7 % firem je sníží <<<
Následující článek: >>> VIDEO: Trendy let 2013 a 2014 očima podnikové sféry >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Byznys v roce 2014: Růst ekonomiky i technologické inovace


Co nás čeká v roce 2014...

Růst ekonomiky, realizace dalších a dalších ekonomických opatření navržených představiteli Evropské unie, ale i výrazný vývoj na poli technologických inovací - to vše a leccos dalšího nabízí pohled do roku 2014 očima našeho aktuálního speciálu. Zjišťovali jsme, co od příštího roku očekávají analytici i podnikatelé, zajímalo nás, jaké priority hodlá prosazovat Evropská komise nebo jaký je výhled OECD. A vznikla mozaika faktů i vizí...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(423)