Realitní byznys: Zájem investorů roste, rizika neklesajíEkonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti. Co dalšího se ale na trhu děje? Jaká rizika hrozí v této oblasti byznysu - ať už v developmentu nebo třeba při pronájmu bytů? I na to jsme se zaměřili v článcích, které vám přinášíme souhrnně v tomto speciálu.

A začněme u nejžhavějších novinek developerů. Central Group v poslední době podle svých zástupců sleduje rostoucí zájem o nově dokončené byty a rodinné domy oproti těm ve stadiu výstavby. Poprvé dal na trh zcela dokončený projekt loni na podzim, a to v prémiovém segmentu - rezidenci Park Nikolajka. V současnosti má firma v nabídce 120 zcela dokončených bytů a letos na jaře má prý připraveno hned několik dalších zcela dokončených staveb.

Celkově chce firma dát letos na trh téměř 600 nových bytů v osmi pražských lokalitách a 22 rodinných domů v Praze a okolí. Pražský realitní trh oživí pokračování velkých úspěšných bytových projektů, jako jsou například Letňanské zahrady, zcela nové stavby ze středního cenového segmentu jako je projekt Nad Volyňkou v Uhříněvsi, ale i několik novinek v oblasti luxusního bydlení. V průběhu celého roku 2016 dá Central Group na trh až 1300 nových bytů. Všechny projekty jsou již ve výstavbě a u luxusních lokalit je řada projektů zcela dokončena.

Novinky nechybí ani v segmentu kanceláří. Společnost FINEP HOLDING nedávno uzavřela dohodu s Ungelt Group a prodala jí své podíly na kancelářských budovách C1 (Vodafone) a C2 (např. Wincor Nixdorf, CGI IT Czech) v projektu City West na Západním Městě. Současně obě firmy zahajují výstavbu nové administrativní budovy A1 komplexu City West. Objekt A1 uzavře výstavbu na náměstí Junkových.

Ne vše se ale daří. Developeři si například stěžují na průtahy při povolování staveb, odborníci zase varují investory do bytů na pronájem před možnými riziky. Pojďme se podívat na detaily v následujících článcích tohoto souhrnného speciálu:

Stavební úřady brzdí ekonomický růst a tlačí na růst cen bytů


Developeři opakovaně hlásí vysokou poptávku po bytech, a to jak za účelem bydlení, tak pro investice. Novou výstavbu, a to nejen bytovou, ovšem brzdí pomalé povolování staveb a v některých případech pro developery - i pro část veřejnosti - nepochopitelné obstrukce ze strany stavebních úřadů. Vzhledem k rozsahu zdržovaných projektů tak tuzemská ekonomika přichází o řádově miliardy korun potenciálního růstu HDP.


Sazby hypoték rostou, co to udělá s realitním trhem?


Za úspěšným rokem developerů stojí podle zástupců Central Group především rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Podle aktuálních dat Hypoindexu loni v prosinci klesla průměrná hypoteční sazba na 2,06 procenta a přiblížila se tak k rekordní loňské úrovni z května a června, kdy dosáhla 2,05 procenta. Co ale bude dál - s mírným růstem sazeb?


Nemovitosti v roce 2016: Divoké tempo prodeje bytů bude pokračovat i letos


Celý obor rezidenčního developmentu rostl v loňském roce téměř 15procentním tempem. Jen v Praze se prodaly byty zhruba za 22 miliard korun, v celé zemi pak řádově za 30 miliard korun. Vysoké tempo prodeje zůstane zachováno i letos, kdy trh i nadále potáhnou levné hypotéky a pozitivní vývoj české ekonomiky. Prodej nových bytů by tak mohl vzrůst o deset procent z letošních 6500 na zhruba 7200. Trh rezidenčního developmentu v Praze by mohl vzrůst na 27 miliard korun. Plyne to z dat a odhadů společnosti Central Group.


Ceny pronájmu bytů - Praha a Brno rostou, ještě více roste Ostrava


foto: archiv

Nejvíce vloni zaplatili za pronájem bytu obyvatelé Prahy, Brna, ale také Olomouce či Plzně. Přitom právě v Praze a Brně se i přes odlišnou výši platů měsíční náklady na bydlení překvapivě téměř nelišily a v průběhu roku rostly tempem 10 %. Důvodem tohoto růstu byl zejména výrazný meziroční pokles nabídky ze strany pronajímatelů. Plyne to z výsledků interního průzkumu společnosti UlovDomov.cz.


Rizika pronájmu bytu: Nepodceňte je


Převážná většina pronajímatelů nemovitostí se v minulosti minimálně jednou setkala s nájemci, kteří řádně a včas neplatili svůj měsíční nájem. Pronájem bytu ovšem skrývá i další rizika, například poničení nebo i krádeže vybavení.(7. 3. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2375)