Ceny pronájmu bytů - Praha a Brno rostou, ještě více roste OstravaNejvíce vloni zaplatili za pronájem bytu obyvatelé Prahy, Brna, ale také Olomouce či Plzně. Přitom právě v Praze a Brně se i přes odlišnou výši platů měsíční náklady na bydlení překvapivě téměř nelišily a v průběhu roku rostly tempem 10 %. Důvodem tohoto růstu byl zejména výrazný meziroční pokles nabídky ze strany pronajímatelů. Plyne to z výsledků interního průzkumu společnosti UlovDomov.cz.

Obyvatelé Prahy zaplatili v loňském roce podle uvedeného zdroje za pronájem bytu o velikosti 2+kk nejčastěji částku ve výši 11 tisíc korun. Měsíční zálohy na služby přitom dosahovaly průměrně 3 tisíc korun. Celkem tak Pražané za bydlení zaplatili měsíčně 14 tisíc korun.

Velmi podobná byla situace také v Brně, kde byly celkové měsíční náklady na bydlení nižší jen o 1,5 tisíce korun. Měsíční pronájem bytu zde stál 10 tisíc korun, zálohy na služby pak 2,5 tisíce korun (celkem 12,5 tisíce korun).

Naopak třetí největší město České republiky – Ostrava na tom byla podstatně lépe. Tamní obyvatelé zaplatili za pronájem bytu 7,2 tisíce korun a za zálohy na služby 2,7 tisíce korun, celkem tedy 9,9 tisíce korun. To je o třetinu méně, než v Praze. V průběhu loňského roku přitom v Ostravě došlo k navýšení cen nájmu až o 15 %.

Nejdražší jsou pražská Malá Strana, Staré Brno či v ostravské Petřkovice

Nejvyšší nájem lidé již tradičně zaplatili za pronájem bytů situovaných v centrech velkých měst. Například v Praze se nejdražší byty z hlediska pronájmu nacházely na Malé Straně (25 tisíc Kč), Josefově (20 tisíc Kč) či Hradčanech (18,5 tisíc Kč). Naopak téměř třetinu výše uvedeného nájmu stál pronájem bytu v Šeberově, Míškovicích (8 tisíc Kč) či v Klánovicích (7,5 tisíc Kč).

„Ceny pronájmu bytů v rámci jednotlivých městských čtvrtí významně ovlivňuje především občanská vybavenost, dopravní dostupnost či kulturní vyžití. Všechny tyto prvky se nejčastěji kumulují právě v centrálních částech měst, což se významně promítá na výši tamního měsíčního nájmu,“ uvádí Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz. „Dalším významným faktorem, který má vliv na výši nájmu, jsou také studenti, kteří vyhledávají byty v závislosti na jejich vzdálenosti od navštěvované fakulty či menzy.“

Obdobná situace byla také v Brně. Nejvyšší nájmy zde zaplatili obyvatelé městských částí Staré Brno (13 tisíc Kč), Stránice (12,9 tisíc Kč) či Veveří (12,3 tisíc Kč). Naopak nejlevnější pronájmy byly v Maloměřicích (8,5 tisíce Kč), Kníničkách (8 tisíc Kč) a Kohoutovicích (7,5 tisíc Kč).

V Ostravě se nejdráže pronajímaly byty v Petřkovicích (10,2 tisíc Kč), Moravské Ostravě (8 tisíc Kč) či Heřmanicích (7,9 tisíc Kč). Nejnižší nájmy platili obyvatelé městských čtvrtí Kunčice (6 tisíc Kč), Hulválky (6 tisíc Kč) a Hrabůvka (5,9 tisíc Kč).

Zájem o bydlení v jednotlivých městských čtvrtích ovlivňuje vedle ceny pronájmu ve velké míře i dojezdová vzdálenost do práce, občanská vybavenost v okolí či životní prostředí.

Například v Praze byl vloni největší zájem o bydlení v městských čtvrtích Nusle, Střešovice či Holešovice. V případě Brna se jednalo o Ponavu, Černá Pole či Zábrdovice. V Ostravě patřily mezi nejvyhledávanější městské čtvrti Hulválky, Moravská Ostrava či Přívoz.


(8. 2. 2016 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Nemovitosti v roce 2016: Divoké tempo prodeje bytů bude pokračovat i letos <<<
Následující článek: >>> Rizika pronájmu bytu: Nepodceňte je >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Realitní byznys: Zájem investorů roste, rizika neklesají


Foto: OnBusiness.cz

Ekonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti. Co dalšího se ale na trhu děje? Jaká rizika hrozí v této oblasti byznysu - ať už v developmentu nebo třeba při pronájmu bytů? I na to jsme se zaměřili v článcích, které vám přinášíme souhrnně v tomto speciálu.


Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2319)