O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Sazby hypoték rostou, co to udělá s realitním trhem?

Za úspěšným rokem developerů stojí podle zástupců Central Group především rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Podle aktuálních dat Hypoindexu loni v prosinci klesla průměrná hypoteční sazba na 2,06 procenta a přiblížila se tak k rekordní loňské úrovni z května a června, kdy dosáhla 2,05 procenta. Co ale bude dál - s mírným růstem sazeb?

Spolu s růstem důvěry veřejnosti v budoucnost, kterou pozitivně ovlivňovala rostoucí ekonomika, nízká nezaměstnanost a inflace, byly levné hypotéky jedním z hlavních faktorů, které ovlivnily výrazně vyšší poptávku po novém bydlení v Praze v uplynulém roce.

Renomovaní ekonomové neočekávají žádný razantní zvrat v ekonomickém vývoji i sazbách hypoték ani v letošním roce. „Pokud se hypotéky budou hýbat v desetinách procenta, tak to bezprostřední dopad na trh mít nebude. Zpomalení boomu by vyvolalo zdražení hypoték až nad půl procenta. Více než jeden procentní bod by už mohl způsobovat některým dlužníkům problémy se splácením,“ dodal šéf Central Group Dušan Kunovský.

V loňském roce developeři jen v Praze prodali asi 6500 nových bytů za 22 miliard korun, meziročně tak jde o nárůst o zhruba 15 procent. Central Group, který je největším domácím developerem a investorem nového bydlení, loni prodal 1009 bytů, meziročně o 20 procent více. Každý šestý nový byt v Praze tak byl loni od Central Group. Letos Kunovský očekává další zvýšení prodeje bytů v Praze řádově o deset procent tedy na úroveň 7200 bytů a mírný růst cen.

Více bytů financovaných hypotékou

Na celkovém počtu bytů Central Group se téměř polovinou podílely nákupy financované hypotékou. Meziročně počet bytů hrazených hypotékou výrazně vzrostl. Nákupy financované hotově nebo formou ročního odkladu platby naopak mírně o jednotky procent klesly. Celý meziroční nárůst prodejů o téměř 20 procent z předloňských 847 bytů na loňských 1009 tak jde na vrub levným hypotékám. Central Group přitom v současnosti garantuje všem svým klientům úrokovou sazbu 1,89 procenta.

Kromě možnosti platby hypotékou a hotově nabízí Central Group i službu odklad platby až na rok. Lidem stačí zaplatit desetiprocentní zálohu a mohou se nastěhovat a zbytek ceny bytu doplatit až do roka. Mají tak dostatek času například na prodej svého současného bytu, případně vyřízení rozvodu manželů, dořešení dědického řízení apod. Tento typ platby využilo loni více než 30 procent klientů Central Group. Nákup v hotovosti hradilo 21 procent zákazníků.


(19. 2. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Realitní byznys: Zájem investorů roste, rizika neklesají

Ekonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2339)