Internet věcí: Nový trend pro růst vašeho byznysuZatímco na lidi připojené k internetu jsme všichni zvyklí, různé věci připojené k internetu se mnohým z nás zatím jeví jako něco trochu imaginárního. Realita se ale mění a věci připojené k internetu se pomalu stávají samozřejmostí. Oč přesně jde? A jaký potenciál to má pro růst firem?

K internetu lze dnes snadno připojit téměř jakékoli elektronické zařízení. Výtah může posílat informace o svém stavu servisní organizaci, elektroměr dodavateli elektrické energie, čidla ve výrobě jsou schopna monitorovat jednotlivé kroky a předávat je k uložení do databáze a k následným analýzám. Docházkový systém může předávat data firemnímu ERP systému, data vám pošlou GPS ve vašich automobilech... A výsledek? V optimálním případě získání dokonalého přehledu o detailech dění ve vaší organizaci - a získání podkladů pro jeho optimalizaci.

Internet věcí má podle odborníků i analytiků v byznysu ohromný potenciál. Právě proto mu věnujeme tento speciál. Zaměřili jsme se tu na přehled nástupu trendu internetu věcí, na otázky spojené s jeho využitím i na některé konkrétní příklady využití - pro inspiraci.

Nemiňte nový zásadní trend: Internet věcí je realitou


foto: gcleaves/pixabay

Pokud snad stále věříte, že internet věcí je cosi exotického, co se vašeho byznysu netýká, je na čase změnit názor. Dosud ve firmách převažovaly projekty, na kterých si firmy ověřovaly, co a jak bude v rámci internetu věcí fungovat, teď se ale už pouštějí do skutečných velkých projektů. Možná, že i vaše konkurence.


Jak využít internet věcí a nespálit se


foto: WDnet/pixabay

Internet věcí, zkráceně  IoT  (Internet of Things), není nějaká jedna věc nebo technologie. Jde o jejich souhrn - a ten umožňují sběr dat i jejich následnou analýzu a optimalizaci monitorovaných procesů nebo řízení nejrůznějších procesů. Nabízejí se tu významné přínosy pro řadu organizací - a, ovšem, také různá rizika. Jak tedy s projekty pro internet věcí začít?


Pro inspiraci: Jak může vypadat internet věcí


foto: Mike Birdy/pixabay

Při úvahách o tom, jaké přínosy může mít internet věcí právě pro vaši společnost, stojí vždy za to, podívat se na konkrétní příklady a zamyslet se nad tím, zda - a jak - by případně bylo možno je využít právě u vás. Pojďme se tedy společně podívat na příklady reálných projektů ze světa internetu věcí, které mohou sloužit pro inspiraci.


Je vůbec možné správně evidovat docházku a zároveň motivovat své zaměstnance?


V poslední době se se semináři, přednáškami a odbornými články na téma „volnost v práci“ a „motivace zaměstnanců“ roztrhl pytel. Není divu, dnešní doba je rychlá, komunikace je díky internetu čím dál jednodušší a navíc velkou část pracovního trhu zaujímá poněkud specifická generace „Y“. Jsou to lidé výkonní, odhodlaní a motivovaní, což jsou pro dynamické firmy vlastnosti k nezaplacení. Na druhou stranu ale mají neomezené možnosti, nejsou svázáni předsudky, a jakmile nežijí svůj život přesně podle představ, neváhají jej od základu změnit – včetně práce.


SIGFOX - celoplošná síť pro Internet věcí, s kterou jednoduše a levně připojíte velké množství zařízení


Když v roce 2009 Ludovic Le Moan a Christophe Fourtet zakládali ve Francii SIGFOX, nebyl Internet věcí (Internet of Things / IoT) zdaleka tak známou a rozšířenou věcí, jako je tomu dnes. Byť i dnes je stále nutné dodat, že technologie propojující věci denní potřeby jsou stále na počátku. Stejně jako v roce 2009 ale i nyní zůstává důležitá jedna ze základních charakteristik a výhod sítě SIGFOX - dokázat levně, bezdrátově propojit nízkoenergetická zařízení bez ohledu na jejich umístění.


Využití IoT sítě SIGFOX v Industry 4.0


Málokterý termín hýbe odbornou veřejností v poslední době tolik jako pojem Průmysl 4.0 nebo Industry 4.0. Takzvaná “čtvrtá průmyslová revoluce” přešla z teoretických prací vizionářů a průkopníků už i do Národní iniciativy Průmysl 4.0. Tato nová fáze průmyslové výroby těží z pokročilých technologií, které umožňují zautomatizovat a integrovat výrobní procesy v ještě větší míře než tomu bylo donedávna.


(Úvodní foto: eugeniu/Michael Gaida/pixabay)


(3. 10. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Partneři speciálu:


Komentáře, názory a rady

AI
AI má čím dál tím větší budoucnost, nemůžu to teď najít, ale nedávno jsem četl nějaký citát (tweet, či co) o tom, že dnes už přicházíme z mobilní na AI centrovanou společnost. A nejen že mě to zajímá,...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2756)