Nemiňte nový zásadní trend: Internet věcí je realitouPokud snad stále věříte, že internet věcí je cosi exotického, co se vašeho byznysu netýká, je na čase změnit názor. Dosud ve firmách převažovaly projekty, na kterých si firmy ověřovaly, co a jak bude v rámci internetu věcí fungovat, teď se ale už pouštějí do skutečných velkých projektů. Možná, že i vaše konkurence.

foto: gcleaves/pixabay
foto: gcleaves/pixabay
Analytici společnosti IDC prováděli letos v létě průzkum týkající se přístupu firem k IoT (Internet Of Things, tedy internet věcí) již potřetí. Stejně jako v minulých letech i tentokrát se zaměřili na otázky, které zkoumaly především to, jak moc firmy o internetu věcí vědí, kdy a jak chtějí řešení IoT nasazovat a co je v tom povzbuzuje, či jim v tom brání. Odpovídalo 4500 respondentů z 25 zemí světa. A výsledky jsou letos opravdu zajímavé.

Firmy jsou aktivní

Firmy se do projektů IoT pouštějí rychle. Téměř třetina firem už spustila nějaká IoT řešení a dalších 43 % se k tomu chystá v nejbližších dvanácti měsících. 55 % respondentů průzkumu přitom internet věcí vnímá jako strategický pro svůj byznys, jako prostředek k efektivnímu konkurování ostatním hráčům na trhu.

Pokud pak firmy mají ohledně IoT z něčeho obavy, pak je to bezpečnost. A na druhém místě pak náklady, jak ty úvodní, tak ty provozní. Strach ovšem mají firmy i z chybějícího know-how v této oblasti.

Co vám přinese internet věcí

Důležité ovšem je vědět, co si firmy od internetu věcí slibují. Je to především zvýšení produktivity, snížení nákladů a automatizaci interních procesů. Většina firem se tedy při využívání IoT soustředí na řešení zaměřená dovnitř firmy, nikoli na externí řešení mířící směrem ke klientům.

Kdo ve firmě na IoT "tlačí"? "Nastavení strategií, hledání financí a podpora IoT řešení přispěly k přetrvávajícímu zápasu mezi byznysem (LOB, line of business executives) a šéfy informatiky. Nicméně toto zápolení může brzy skončit, protože v řadě případů právě byznys oddělení nyní řídí diskusi o IoT a současně IoT platí buď plně, nebo sdílí náklady s šéfy informatiky,“ popisuje situaci ve firmách Vernon Turner z IDC.

Zprávy o růstu důrazu na IoT přicházejí nejen ze zemí, kde to všichni čekáme - jako jsou USA nebo země západní Evropy, ale třeba také z Číny. Její výrobní sektor má do roku 2020 podle aktuálních informací IDC investovat do internetu věcí 128 miliard amerických dolarů. Projekty IoT jsou podporovány čínskou vládou a cílem je zásadní rozvoj takzvané chytré výroby. „Mnozí čínští výrobci už začali implementovat strategii IoT s vizí zvýšení své produkční a operační efektivity a urychlení transformace od výroby ke službám,“ říká Wang Yue z IDC.

Jaké projekty IoT jsou spouštěny v praxi? Například detailní monitorování jednotlivých kroků výroby, on-line sledování funkčnosti produktů u odběratelů, sledování jednotlivých kroků v rámci logistiky, ale i on-line řešení dříve oddělených systémů, jako je například sledování docházky zaměstnanců.

Kdo vám dodá řešení pro IoT

Stejně jako v jiných oblastech IT i u technologií IoT je jedním z klíčů k úspěchu správná volba dodavatelů. "V tomto roce vidíme potvrzení toho, že dodavatelé, kteří jsou na čele s řešeními integrovaného cloudu a analytickými řešeními jsou považováni za klíčové partnery v oblasti investic organizací do IoT,“ upozorňuje Carrie MacGillivray z IDC. „Současně sledujeme, že dodavatelé sítí a klasického IT hardwaru klesají v žebříčku s tím, jak zákazníci kladou větší důraz na integraci softwaru a systémů,“ dodává.

Analytici Gartneru pak upozorňují také na to, že internet věcí podpoří využití cloudových služeb typu PaaS (Platform as a Service). Očekává se, že tu brzy budou k dispozici speciální nabídky právě pro řešení z oblasti IoT.

 


(3. 10. 2016 | redakce2)


Následující článek: >>> Jak využít internet věcí a nespálit se >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Internet věcí: Nový trend pro růst vašeho byznysu


foto: eugeniu/Michael Gaida/pixabay

Zatímco na lidi připojené k internetu jsme všichni zvyklí, různé věci připojené k internetu se mnohým z nás zatím jeví jako něco trochu imaginárního. Realita se ale mění a věci připojené k internetu se pomalu stávají samozřejmostí. Oč přesně jde? A jaký potenciál to má pro růst firem?


Facebook Twitter
Partneři speciálu:


Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2750)