SIGFOX - celoplošná síť pro Internet věcí, s kterou jednoduše a levně připojíte velké množství zařízeníKdyž v roce 2009 Ludovic Le Moan a Christophe Fourtet zakládali ve Francii SIGFOX, nebyl Internet věcí (Internet of Things / IoT) zdaleka tak známou a rozšířenou věcí, jako je tomu dnes. Byť i dnes je stále nutné dodat, že technologie propojující věci denní potřeby jsou stále na počátku. Stejně jako v roce 2009 ale i nyní zůstává důležitá jedna ze základních charakteristik a výhod sítě SIGFOX - dokázat levně, bezdrátově propojit nízkoenergetická zařízení bez ohledu na jejich umístění.

Internet věcí má různé podoby

Připojit “na Internet” vaší pračku, ledničku či televizi je poměrně jednoduché. Jsou napájeny ze zásuvky, mohou být vybaveny WIFi, případně klasickou SIM kartou mobilního operátora. Není potřeba, aby na jedno nabití vydržely pracovat několik let, fungovaly ve venkovním prostředí. Proto v této variantě Internetu věcí bude běžné takovéto řešení, tedy plná konektivita, napájení ze zásuvky, rychlé přípojení k sítí. Ale také vyšší náklady, protože tento hardware bude s ohledem na širší schopnosti nákladnější.

Internet věcí ale musí zvládat i takové věci jako je třeba čidlo v zahradě, snímač vjezdu v garáži, váha na automobilu, čidla hlídající pohyb v nějakém objektu, průtoková či jiná měřící zařízení. V tomto případě budete potřebovat zařízení s velmi nízkou spotřebou, levné a schopné vydržet v chodu několik let. Nehodí se připojení na klasickou mobilní síť, ať už cenou, ale také vyššími nároky na spotřebu. Takovéto připojení nebude ale ani potřeba, nebudou přenášeny žádné velké objemy dat. Nízká cena by měla pomoci i tam, kde zařízení může někdo ukrást. Zároveň s tím je vyžadována výdrž, protože podstatná část takovýchto zařízení bude ve venkovním i průmyslovém prostředí často zabudována nebo hůře přístupná a bude potřeba, aby baterie vydržely několik let. A to technologie SIGFOX splňuje.

 

SIGFOX řeší dobře i právě Internet malých věcí

SIGFOX má velmi ambiciózní cíl. Pomocí plošných mobilních sítí v jednotlivých zemích umožnit komunikaci miliardám objektů s rozsáhlou škálou různých využití. Nezávisle na existujících mobilních sítích, pokrývajících rozsáhlé území a splňujících řadu potřeb, které byly popsány v úvodu.

Základní vlastností SIGFOXu je schopnost připojit zařízení s nízkou spotřebou a přenášející malé objemy dat v dávkovém provozu. Vše jde až tak daleko, že samotná síť omezuje objemy jednotlivých dávek dat (12 bajtů na dávku) i počet takových dávek na den a je v zásadě jednosměrná, zařízení pouze informace odesílají (v případě potřeby je oboustranná komunikace také dostupná). To vše, včetně využitých technologií, umožňuje, aby zařízení využívající tuto síť fungovala až 15 let bez nutnosti výměny baterií.

SIGFOX od roku 2014 buduje sítě v USA a od roku 2015 rozšiřuje postupně pokrytí po Evropě - Francie, Španělsko, Nizozemí, Velká Británie či Česká republika. To vše s výhodou rychlého pokrývání, protože na pokrytí přes 90 % zpravidla není potřeba více než rok. V roce 2016 pokračuje expanze i do Asie, Afriky a na Střední Východ s ambicí stát se skutečně celosvětovou sítí. A umožnit tak, aby zařízení vybavené SIGFOX modulem fungovalo v kterékoliv zemi. S tím je spojená další nezanedbatelná výhoda sítě a to je transparentní roaming, díky kterému budou vaše zařízení připojeny k síti kdekoli po světě bez jakýchkoli dalších poplatků.

Dostupnost sítě SIGFOX v České republice

V České republice síť SIGFOX vybudovala a provozuje společnost SimpleCell Networks. Aktuální pokrytí činí 85% území a obyvatelstva ČR a na jaře roku 2017 bude dosaženo úplného pokrytí. Síť je tedy již připravená a plně k dispozici pro připojení vašich zařízení. K dispozici je i široká nabídka senzorů, modemů a modulů a další se vyvíjí. Společnost SimpleCell má otevřené dveře pro firmy, jak pro integrátory, tak výrobce hardwaru, kteří mají zájem o využití technologie SIGFOX v rámci svých IoT řešení, a nabízí jim přístupy do sítě v rámci testování a prototypování zdarma. K síti je už nyní v různých testovacích projektech připojeno přes 100 firem, které staví řešení na této technologii. Startují i první komerční realizace, které s dalšími úspěšně dokončenými pilotními projekty budou přibývat.

Aktuální dostupnost sítě SIGFOX v ČR – 85% pokrytíAktuální dostupnost sítě SIGFOX v ČR – 85% pokrytí


(20. 10. 2016 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Je vůbec možné správně evidovat docházku a zároveň motivovat své zaměstnance? <<<
Následující článek: >>> Využití IoT sítě SIGFOX v Industry 4.0 >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Internet věcí: Nový trend pro růst vašeho byznysu


foto: eugeniu/Michael Gaida/pixabay

Zatímco na lidi připojené k internetu jsme všichni zvyklí, různé věci připojené k internetu se mnohým z nás zatím jeví jako něco trochu imaginárního. Realita se ale mění a věci připojené k internetu se pomalu stávají samozřejmostí. Oč přesně jde? A jaký potenciál to má pro růst firem?


Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2810)