Firemní informační systémy: Spolehlivé, efektivní, inteligentníBez nějaké formy firemního informačního systému se neobejde žádná organizace. A dovolíme si tvrdit, že v optimálním případě takový systém nabízí nejen základní správu informací o ekonomice firmy, ale i řadu pokročilých funkcí, které podporují efektivitu jejího podnikání. Jaké jsou aktuální trendy?

Nejvíce se v posledních letech hovoří o provozování softwaru - a tedy i informačních systémů - v takzvaném cloudu. Co to znamená? Jde o to, že software neběží na jednom počítači nebo serveru, ale v takzvaném cloudovém prostředí, díky kterému lze přidávat a ubírat výkon podle potřeby nebo zajistit nepřetržitý chod i při výpadku jednoho stroje. A pokud je cloud u dodavatele, současně se vám o software - jeho funkčnost, upgrady či zálohování - stará on.

Cloud ale není jediným zásadním trendem dneška. Pro nejbližší měsíce a léta je předpovídán nástup takzvané umělé inteligence, která bude schopna rychle analyzovat data z vaší firmy a řešit vznikající problémy, případně vám navrhnout optimalizaci běhu vaší organizace. Umělé inteligenci tedy také věnujeme jeden z textů tohoto speciálu. A řeč bude i o podmínkách úspěšného nasazení informačního systému.

Informační systém dodávaný z cloudu


Ilustrační foto: Pixabay

IT odborníci už si zvykli, že se v uplynulých letech stalo samozřejmostí využívání takzvaného cloudu - tedy skupiny technologií, díky nimž lze software provozovat tak, že lze snadno překonat výpadky jednotlivých strojů, jednoduše navyšovat výkon nebo bez problémů k potřebným funkcím přistupovat vzdáleně. A v cloudu lze provozovat samozřejmě také firemní informační systémy.


Jak nasadit nový informační systém bez potíží


Ilustrační foto: Quimono/Pixabay

Lze bez nadsázky říci, že výběr a nasazení vhodného informačního systému patří k nejsložitějším úkolům pro každou firmu. Můžete mít velké vize, ale ve výsledku nakonec nasazený systém nemusí plnit vaše očekávání, může se nečekaně prodražit a jeho nasazení trvat výrazně déle, než jste očekávali. Jak se potížím vyhnout?


Skutečně inteligentní informační systémy


obr.: Geralt/Pixabay

Takzvaná umělá inteligence vyvolávala v minulých letech - a stále vyvolává - poměrně bouřlivé diskuse. Objevují se dokonce názory, že se jednou může stát příčinou vyhubení lidstva. Nutno ovšem říci, že tak daleko ještě nejsme. Současné samoučící systémy a systémy umělé inteligence, které lze očekávat v nejbližších letech, nebudou mít vlastní vědomí a vlastní záměry - ale mohou pomoci s analýzou dat a se zefektivněním byznysu.


Jak řeší docházku zaměstnanců v cloudu české firmy?


Víte, jak probíhá online evidence docházky ve firmě? Zvažujete její zavedení? Vysvětlíme vám fungování evidence na příkladu úspěšné česko-slovenské platformy TULIP.


Titulní obr.: Geralt/Pixabay


(6. 3. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Partneři speciálu:
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3070)