Daňové ráje: Anonymita a nízké daně lákajíDaňové ráje jsou u některých podnikatelů oblíbené jak díky možnosti minimalizovat zde své daňové zatížení, tak díky schopnosti zajistit anonymitu vlastnictví. Zřízení společnosti v daňovém ráji je přitom poměrně snadné, nabízí je řada specializovaných firem, a to za částky v řádech desítek tisíc korun. V posledních letech se ale na dopady využívání daňových rájů stále více zaměřují jak orgány Evropské Unie, tak jednotlivé členské země EU, a zdá se, že změny jsou už takřka na dohled.

V daňových rájích jsou typicky zakládány společnosti typu IBC (International Business Company); jde o offshore společnosti, které jsou zřízeny na základě práva dané země – daňového ráje, ale nesmějí v něm podnikat, ani v něm nejsou zdaněny. Současně je zpravidla zaručena anonymita vlastníků, což je podle některých pozorovatelů často zneužíváno třeba v případě firem, které se angažují v oblasti neprůhledných státních zakázek.

V tomto speciálu se společně podíváme, jaké jsou nejoblíbenější daňové ráje tuzemských podnikatelů, ale třeba i na to, jak firmám do těchto destinací odtékají finance z tuzemských veřejných zakázek, nebo na plány EU, jak si s problémy, jež daňové ráje přinášejí, poradit. Mimochodem – nejde samozřejmě jen o problém EU, ale třeba i USA. Zdá se, že změny už jsou leckde nadohled – aktuálně se o nich začalo hovořit třeba v Irsku.

Nejoblíbenější daňové ráje českých podnikatelů


Navzdory zakořeněným představám leží nejpopulárnější daňové ráje českých podnikatelů v Evropě.

K nejoblíbenějším daňovým rájům tuzemských podnikatelů dlouhodobě patří ty evropské: První příčku si stále udržuje Nizozemí, s poměrně velkým odstupem jej následují Kypr a Lucembursko. Zájem o daňové ráje v posledních letech stále rostl – až v letošním prvním čtvrtletí poprvé poklesl. Tvrdí to alespoň Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA), která pravidelně monitoruje zájem podnikatelů o daňovou optimalizaci a zajištění anonymního vlastnictví.


Orgánům Evropské Unie se daňové ráje nelíbí


Evropský parlament. Foto: © European Union 2013 EP

Podle údajů publikovaných Evropským Parlamentem se v EU v důsledku daňových podvodů a vyhýbání se daňovým povinnostem každoročně ztratí 1 bilion EUR z veřejných prostředků. Tato částka odpovídá zhruba 2 000 EUR na každého evropského občana za rok. Zástupci EU upozorňují, že průměrná výše daňových ztrát je dnes v Evropě vyšší než celková částka, kterou členské státy vydávají na zdravotní péči, a odpovídá více než čtyřnásobnému objemu prostředků vydávaných v EU na vzdělávání. Proto vyzývají k přijetí odpovídajících opatření.


Peníze z veřejných zakázek končí často v daňových rájích


Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun. Foto: OpenImageBank.com

Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun a z evropských fondů alokovaly více než šest miliard korun, z čehož vyčerpaly přes 3,3 miliardy. Je patrné, že v tuzemsku neexistuje žádné funkční opatření, které by účast firem z daňových rájů ve veřejných tendrech jakkoli omezovalo. Což je pro někoho špatná a pro někoho příznivá situace.


EU si chce došlápnout na firmy, které se vyhýbají placení daní


Foto: EP

Změny předpisů o dani z příjmu právnických osob mají podle představitelů EU pomoci členským státům získat prostředky do jejich rozpočtů, nastolit rovné podmínky pro všechny a odstranit mezery, jež některé společnosti zneužívají, aby se vyhnuly placení daní. Nová pravidla mají zabránit tomu, aby podniky zneužívaly rozdílů v daňovém právu jednotlivých členských států a vyhýbaly se tak řádnému odvodu daní. Novinky by měly být zapracovány v právních systémech členských zemí EU do konce roku 2014.


Daňové ráje: Zájem českých podnikatelů o ně stále roste


Navzdory pokračujícím diskusím o možných restrikcích přesáhl počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2013 počet 13 000 a meziročně se zvýšil o 2,9 % (371). Ani přes tlak EU a USA na daňové ráje nebo změnu legislativy na oblíbených Seychelách, tak zájem tuzemských podnikatelů neopadá. Loni ho navíc pzřejmě odpořil zákaz anonymních akcií a prý i výsledky předčasných voleb. Uvedené údaje zveřejnila poradenská společnost Bisnode.(4. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(151)