EU si chce došlápnout na firmy, které se vyhýbají placení daníZměny předpisů o dani z příjmu právnických osob mají podle představitelů EU pomoci členským státům získat prostředky do jejich rozpočtů, nastolit rovné podmínky pro všechny a odstranit mezery, jež některé společnosti zneužívají, aby se vyhnuly placení daní. Nová pravidla mají zabránit tomu, aby podniky zneužívaly rozdílů v daňovém právu jednotlivých členských států a vyhýbaly se tak řádnému odvodu daní. Novinky by měly být zapracovány v právních systémech členských zemí EU do konce roku 2014.

Foto: EP
Foto: EP
Evropská směrnice o mateřských a dceřiných společnostech platná od roku 1990 byla koncipována tak, aby ty podniky, které působí ve více zemích EU, neohrožovalo riziko dvojího zdanění. Některé společnosti však podle představitelů EU zneužívají mezer v tomto systému a vyhýbají se placení daní z přeshraniční plateb.

Při zneužívání současných pravidel prý společnosti využívají hybridní půjčky. Tyto půjčky se v závislosti na dané zemi považují buď za odečitatelné položky k umořování dluhu nebo za dividendy osvobozené od daně.

V jedné zemi pak dojde k daňovému odpočtu a v druhé je dceřiná společnost mateřské společnosti od daně osvobozena. To v praxi znamená, že ze zisků dceřiných společností v některých zemích zaplatí daná společnost pouze velmi nízkou nebo nulovou daň.

Podle nových pravidel budou společnosti povinny platit daň z příchozích plateb, pokud byly tyto položky jinde odečteny od daně jako dluhová splátka. To by mělo podnikům zabránit v tom, aby prováděly interní přeshraniční převody peněz čistě s cílem využit tohoto dvojího nezdanění.

Změna má mít také ten dopad, že podniky se nebudou moci přemísťovat nebo zakládat dceřiné společnosti v jiné zemi EU pouze proto, aby zneužívaly rozdílů ve vnitrostátních předpisech.

Méně daňových úniků

Daňovým povinnostem se podle představitelů EU stále některým subjektům daří vyhýbat, a to nejen v rámci EU, ale i mezinárodně. O problému se jednalo na nedávných zasedáních zemí G8 a G20, kde se jejich představitelé přijali akční plán EU proti daňovým podvodům a únikům.

Plán byl představen v prosinci 2012. Obsahuje soubor opatření, která mají vládám členských států EU pomoci získat zpět miliardy eur, k jejichž ztrátě v důsledku takovýchto a podobných činů dochází. Kromě odstranění těchto mezer v daňové legislativě Komise také pracuje na dalším balíčku, jenž by zavedl kodex daňového poplatníka, evropské daňové identifikační číslo, pokyny pro sledování peněžních toků a opatření k zamezování úniku peněz do daňových rájů.

Očekává se, že vlády členských států EU přijmou předpisy namířené proti zneužívání daňových postupů a zapracují pozměněná pravidla do svých právních systémů do 31. prosince 2014.


(28. 11. 2013 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Peníze z veřejných zakázek končí často v daňových rájích <<<
Následující článek: >>> Daňové ráje: Zájem českých podnikatelů o ně stále roste >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Daňové ráje: Anonymita a nízké daně lákají


Daňové ráje lákají na anonymitu i na nízké nebo nulové daně.

Daňové ráje jsou u některých podnikatelů oblíbené jak díky možnosti minimalizovat zde své daňové zatížení, tak díky schopnosti zajistit anonymitu vlastnictví. Zřízení společnosti v daňovém ráji je přitom poměrně snadné, nabízí je řada specializovaných firem, a to za částky v řádech desítek tisíc korun. V posledních letech se ale na dopady využívání daňových rájů stále více zaměřují jak orgány Evropské Unie, tak jednotlivé členské země EU, a zdá se, že změny jsou už takřka na dohled.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(307)