Daňové ráje: Zájem českých podnikatelů o ně stále rosteNavzdory pokračujícím diskusím o možných restrikcích přesáhl počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2013 počet 13 000 a meziročně se zvýšil o 2,9 % (371). Ani přes tlak EU a USA na daňové ráje nebo změnu legislativy na oblíbených Seychelách, tak zájem tuzemských podnikatelů neopadá. Loni ho navíc pzřejmě odpořil zákaz anonymních akcií a prý i výsledky předčasných voleb. Uvedené údaje zveřejnila poradenská společnost Bisnode.


„Loňský rok se nesl v duchu pokračujícího tlaku Evropské unie a USA na off-shore destinace, jejichž důsledkem byla například změna legislativy na Seychelách, které podnikatelé vyhledávali zejména kvůli zajištění anonymity. Ačkoliv je zřejmé, že kolem daňových rájů přituhuje, v roce 2014 neočekáváme dramatický pokles zájmu,“ hodnotí aktuální statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že podnikatelé prý budou využívat jiné, a zřejmě komplikovanější možnosti pro zajištění anonymity, ochrany majetku nebo snížení daní.

Kolik kapitálu z jakých daňových rájů

Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj ke konci loňského roku kontrolovali podle uvedeného zdroje 3,3 % českých firem a do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali 399,8 miliard korun, což představuje 16 % celkového základního kapitálu českých firem. 58 % společností s vlastníkem z daňového ráje podniká v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

A které země se těší oblibě? Největší absolutní přírůstek v roce 2013 zaznamenaly Seychely (205 nových) a Kypr (114), z relativního pohledu byl největší zájem o Marshallovy ostrovy (+121 %), Seychely (+40 %), Belize (+23 %) a Maltu (+22 %). Počet firem s vlastníky z Nizozemí (-75 firem), Lucemburka (-29) i Lichtenštejnska (-24) nadále klesá.


(24. 1. 2014 | redakce2)


Předcházející článek: <<< EU si chce došlápnout na firmy, které se vyhýbají placení daní <<<

Tento článek je součástí speciálu:

Daňové ráje: Anonymita a nízké daně lákají


Daňové ráje lákají na anonymitu i na nízké nebo nulové daně.

Daňové ráje jsou u některých podnikatelů oblíbené jak díky možnosti minimalizovat zde své daňové zatížení, tak díky schopnosti zajistit anonymitu vlastnictví. Zřízení společnosti v daňovém ráji je přitom poměrně snadné, nabízí je řada specializovaných firem, a to za částky v řádech desítek tisíc korun. V posledních letech se ale na dopady využívání daňových rájů stále více zaměřují jak orgány Evropské Unie, tak jednotlivé členské země EU, a zdá se, že změny jsou už takřka na dohled.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(623)