O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Tři tipy, jak zefektivnit své IT

V úvodu tohoto speciálu slibujeme, že se budeme věnovat datovým centrům – a nejinak tomu je i v tomto příspěvku, byť dva ze tří zde zmiňovaných tipů pro vyšší efektivitu mohou snadno najít využití i mimo ně. Nabízejí totiž vyšší efektivitu provozu vašich firemních informačních technologií obecně.

V našem článku Datové centrum nemusí být velkým žroutem energie se věnujeme především pohledu na obecnější a již déle využívaná opatření vedoucí k úsporám, zde se pak podíváme především na ta, která z ekonomických důvodů dávají smysl až v posledních letech. Vybrali jsme pro vás tři: Jedním z nich je třeba nahrazení klasických pevných disků disky SSD, dalším pak širší využití stejnosměrného napájení místo střídavého.

S SSD disky lze ušetřit

SSD disky v serveru datového centra. Foto: Intel
SSD disky v serveru datového centra. Foto: Intel
Ano, stále platí, že je cena za uložený gigabajt dat u SSD významně vyšší než u klasických pevných disků, ale to neznamená, že se použití SSD nevyplatí. Jen pro pořádek: Pokud vás pojem SSD dosud míjel, jde o takzvané Solid-state drive, úložná zařízení, která na rozdíl od klasických pevných disků využívají k ukládání dat elektronické obvody, nikoli rotující magnetické médium.

Významnou výhodou SSD disků je jejich rychlost, díky které jsou s oblibou využívány v dražších noteboocích a PC, ale také nižší spotřeba elektrické energie a nižší produkce tepla. A právě to jsou výhody, které u profesionálních SSD oceníte ve svém datovém centru. Pokud jde o spotřebu, podle zatížení a způsobu použití bývá uváděn poměr 1:3 až 1:10 ve prospěch SSD. Odpovídajícím způsobem je pak nižší i tepelné vyzařování.

Spolu s využitím technik pro optimalizaci ukládání dat (deduplikace, komprese, storage tiering apod.) lze díky nasazení SSD – které samozřejmě nemusí být plošné, ale odpovídající druhu ukládaných dat – významně ušetřit na provozních nákladech.

Automatizujte

I další tip platí nejen v datových centrech, ale také v dalších oblastech IT. Automatizace správy zvyšuje efektivitu a snižuje náklady i rizika lidských chyb.

Datové centrum se typicky skládá z velkého množství prvků – od výpočetních systémů přes ty úložné až po podpůrnou infrastrukturu a optimální sladění všech těchto prvků může přinést významné úspory energie. A také úsporu lidské práce, samozřejmě.

Jakkoli může implementace automatizačních řešení vypadat jako komplikovaný úkol – a nelze nepřipustit, že jím do značné míry skutečně je – výhodou je, že lze na trhu dostupná řešení mnohdy pořizovat a implementovat postupně. Začít lze třeba s automatizací infrastruktury datového centra a poté řešit automatizaci cloudu a aplikací. I když lze největší přínosy lze čekat v okamžiku, kdy je automatizován celek, možnost realizovat celý projekt postupně činí prvotní rozhodnutí snazším.

Analytici společnosti Gartner pro letošek předpovídají, že se analytické nástroje stanou všudypřítomnými. Vzhledem k velkým objemům dat generovaným sociálními sítěmi, technologiemi internetu věcí i dalšími, půjde o jediný reálný způsob, jak se s velkým objemem dat srovnat. I když patrně nelze čekat, že tyto nástroje již nyní významně pomohou v současných datových centrech, do budoucna je lze brát jako další prvek automatizace, který by měl přispět nejen k efektivnějšímu byznysu, ale právě také k efektivnějšímu řízení dat v rámci datových center.

Zaostřeno na stejnosměrné napětí

PŘešení s 380 V (DC). Zdroj: EPRI
Řešení s 380 V (DC). Zdroj: EPRI
oslední tip odborníků se pak týká napájení datových center. Jak známo, elektrická energie je dodávaná ve formě střídavého napětí, které je v datovém centru v napájecích zdrojích jednotlivých systémů převáděno na stejnosměrné. Podobně je střídavé napětí převáděno na stejnosměrné rovněž v záložních zdrojích napájení – odkud je ovšem poskytováno odběrným místům po další konverzi opět jako střídavé.

Institut EPRI (Electric Power Research Institute) již před několika lety vydal studii, podle které lze v případě, že se v datovém centru střídavé napětí na vstupu převede na stejnosměrné a poté se pracuje již jen s ním, ušetří v průměru cca 15 % energie. Na schématu EPRI na této stránce můžete nahoře vidět klasické řešení, dole pak navrhované řešení se střídavým napětím 380 V.

Podle materiálů EPRI je dané řešení vhodné pro velká datová centra a v případech, kdy je k dispozici vybavení schopné standardně pracovat s danými parametry napájení. Jestliže ještě před několika lety se o řešení označovaném prostě 380VDC hlavně mluvilo a probíhalo testování, nyní již jsou k dispozici definice standardů ETSI. Masovější využití tohoto způsobu napájení je tak snad konečně na dosah.


(7. 4. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Domy pro vaše data: Moderní, rychlé a efektivní

Efektivní využívání informačních technologií je dnes jedním ze základních předpokladů úspěšného byznysu. Ona efektivita má ale více rozměrů: Nejde jen...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1782)