O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Datové centrum nemusí být velkým žroutem energie

Jak vědí všichni provozovatelé datových center, účty za elektřinu jsou zásadní položkou v jejich účetnictví. Již řadu let se klade důraz na to, aby byla datová centra budována jako energeticky efektivní a my se zde podíváme, jaké možnosti jsou nejčastěji využívány.

Datové centrum. Foto: IBM
Datové centrum. Foto: IBM
Při hledání úspor samozřejmě záleží na aktuálním stavu IT v organizaci: Budujete IT na zelené louce? Vylepšujete stávající řešení? Jak náročné požadavky na své IT máte? Teprve po zodpovězení těchto otázek lze učinit další krok, totiž začít zvažovat, na kolik přijde vylepšování technologií a za jak dlouho se tyto náklady zaplatí. Při provádění změn rovněž vždy stojí za zvážení, jaká jsou jejich rizika – a jaké náklady jsou případně spojeny s jejich eliminací.

Nutno říci, že z technologického hlediska jsme se v posledních letech hodně posunuli kupředu. Samozřejmostí je již takzvaná virtualizace serverů i dalších prvků datových center i další technologie cloud computingu, které ruku v ruce umožňují výrazně efektivněji využívat dostupné hardwarové prostředky. A tím šetřit nejen na jejich pořizování, ale také – a to především – na jejich provozu.

Nejde jen o servery

Při snaze o efektivnější využití hardwarových prostředků datového centra naše pohledy nesměřují jen na výpočetní systémy, ale týkají se pochopitelně i další IT infrastruktury, například té síťové nebo té pro ukládání dat. Ke stále využívanějším řešením zde patří nejen ta pro virtualizaci systémů pro ukládání dat a pro data tiering, ale třeba i řešení pro deduplikaci dat, díky nimž se omezí duplicitní ukládání stejných dat a tím se sníží nároky na objem úložné kapacity a v konečném důsledku na spotřebu storage systémů. V řadě případů je vhodné využít i odpovídající řešení pro kompresi dat.

Zásadní je ovšem zaměřit se i na „ne IT“ prvky infrastruktury – zdroje elektrické energie, chlazení apod. Trendem posledních let ve chlazení je třeba maximální snaha o zabránění promíchávání chladného a teplého vzduchu. Zní to jako samozřejmost, ale v řadě datových center je v tomto ohledu stále co zlepšovat. Například zástupci společnosti Google, která si z pochopitelných důvodů velmi zakládá na energetické efektivitě svých datových center, upozorňují, že jedním z kroků k úspěchu je i důsledné zaslepování všech prázdných pozic ve skříních datového centra.

Významným trendem směřujícím k úsporám je i zvyšování teploty v datových centrech s tím, jak výrobci hardwaru garantují bezproblémovou provozuschopnost svých produktů i v teplejším prostředí. Americká ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) vydala už před sedmi lety doporučení chladit datová centra v rozmezí 18,3 – 26,7 stupňů Celsia, nikoli okolo 15 stupňů, jak bylo do té doby obvyklé. Ve většině lokací pak lze po nezanedbatelnou část roku s výhodou využívat ke chlazení venkovní vzduch.

Pokud se podíváme opět ke Google, tak zde podle jeho zástupců běžně používají teplotu vzduchu v chladné uličce 26,7 stupňů Celsia. To pak umožňuje často používat k chlazení „bezplatný“ venkovní vzduch, tedy vsadit na tzv. free cooling. Mimochodem – agentura Energy Star uvádí, že v datovém centru lze ušetřit 4-5 % energie na každý půlstupeň, o který se v zvýší teplota. Samozřejmě do úrovně povolené výrobci vybavení.

Úspory, úspory

Samozřejmostí je dnes již většinou nákup energeticky úsporných zařízení. Ovšem jen do jisté míry: U nově pořizovaného vybavení. Vždy je třeba mít na paměti, že se mnohdy vyplatí zbavit se starého neúsporného hardwaru i když je ještě funkční, a nahradit jej novým, úspornějším. Pro tyto účely je vhodné používat odpovídající nástroje, díky kterým jsme schopni sledovat energetickou efektivitu jednotlivých prvků datového centra a analyzovat, za jakých okolností se vyplatí předčasně ukončit jejich používání.

A ještě jedna rada z dílny společnosti Google: Optimalizujte rozvody elektrické energie. Zástupci Google doporučují vyhýbat se zbytečný konverzím napětí, ale snažit se přivést vysoké napětí tak blízko k místu spotřeby, jak je to jen možné. Pochopitelný je pak důraz na nízké ztráty zdrojů nepřerušitelného napájení (UPC).

 


(7. 4. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Domy pro vaše data: Moderní, rychlé a efektivní

Efektivní využívání informačních technologií je dnes jedním ze základních předpokladů úspěšného byznysu. Ona efektivita má ale více rozměrů: Nejde jen...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:







Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1780)