Hned v úvodu je třeba říci, že digitální transformace mění jednotlivé firmy, ale i celá odvětví. Změnila odvětví hudby, mění maloobchod, brzy zřejmě převrátí vzhůru nohama automobilový průmysl a odvětví dopravy. Pojďme se společně podívat na zcela konkrétní příklady.
foto: PixabayLze bez velkého rizika omylu odhadnout, že jedním z průmyslových odvětví, které digitální transformace naprosto změní, je výroba automobilů. Což by, mimochodem, mělo velmi zajímat nás v ČR, protože naše ekonomika v současnosti na tomto odvětví silně závisí.
Už nyní dochází k růstu míry robotizace ve výrobě automobilů, přičemž na samou hranu možností se zřejmě dostala společnost Tesla amerického miliardáře Elona Muska, který byl několikrát citován, když uváděl, že i tlak na maximální automatizaci vedl k problémům při startu výroby levnějšího modelu 3. S porodními potížemi ale je třeba počítat a rozhodně neznamenají, že by se na nich pokrok zastavil.
Robotizace ve výrobě je ale jen jednou - a zřejmě méně významnou - součástí procesu digitální transformace automobilového odvětví. Spolu s tlakem na ekologizaci dopravy se prosazují nové typy pohonů, přičemž aktuálně se zdá, že vítězí elektrický pohon. Ten s sebou nese základní změny v technologii výroby, tlak na vysoké investice do výzkumu a vývoje a také nové nároky na infrastrukturu, která umožní elektrické automobily napájet.
Co má ale největší potenciál změnit svět automobilového průmyslu i navazujících odvětví, jsou technologie autonomních automobilů. Ať už se vyplní předpovědi optimistů, kteří mluví o dvouletém horizontu, nebo budou mít pravdu pesimisté, kteří předpovídají spíše dalších deset let vývoje, než budou technologie dostatečně zralé, s automobily, které se řídí samy, je třeba počítat. Je velmi dobře možné, že rychle změní svět dopravy - řada lidí dá přednost levnějšímu sdílení samořízených vozů před nákupem vlastních vozidel, což zřejmě sníží zisky automobilek - nestanou-li se ovšem provozovateli vlastních flotil autonomních vozů, o práci postupně přijde většina taxikářů i řidičů nákladních automobilů, chytré ekologické mikrobusy objednávané přes mobil a sdílené více uživateli současně mohou díky své efektivitě vytlačit z trhu současné nepružné autobusové linky...
Je zřejmé, že digitální transformace v odvětví dopravy, začínající právě v oblasti automobilů, má velký potenciál obrátit zažité pořádky vzhůru nohama a je tak skvělým příkladem faktu, že samotný pojem digitální transformace není jen prázdným heslem.
Digitální transformace v minulých letech výrazně poznamenala prodej koncovým zákazníků, v e-shopech již dávno nakupuje více než polovina tuzemské populace a v některých sektorech, například v prodejích elektroniky, e-commerce významně stlačila ceny a ukousla si výrazný podíl na trhu. To ovšem nic nemění na faktu, že podíl e-commerce na maloobchodních prodejích loni činil jen něco okolo 11 % (podle APEC), takže je stále kam růst.
I tady ovšem mohou přinést posun vpřed nové přístupy a digitální technologie. A to ve všech krocích nákupního řetězce - od výběru zboží, kde by měly stále větší roli hrát technologie rozšířené a virtuální reality, které usnadní výběr především ve vybraných kategoriích zboží, jako je třeba nábytek nebo oblečení, přes nové druhy plateb až po dopravu, která v současnosti v mnoha případech představuje nejvíce frustrující součást celého procesu, protože je pomalá, drahá a rigidní. V kratším časovém horizontu ji zřejmě ovlivní optimalizace procesu dopravy a širší využití automatizovaných výdejních míst, v delším časovém horizontu do ní zřejmě významně promluví i již výše zmiňované autonomní automobily.
Vše ovšem nasvědčuje tomu, že tu s námi kromě e-commerce ještě dlouho budou i klasické prodejny - a také v nich má digitální transformace své místo. Nejde přitom rozhodně jen o samoobslužné pokladny, které se již stávají samozřejmostí, ale i o postupné nasazování inteligentních systémů, které zákazníkovi pomohou s výběrem zboží, případně o komplexní řešení asistovaného nákupu.
O robotizaci ve výrobních firmách píšeme na několika místech tohoto speciálu, ale ani v tomto případě nejde zdaleka o jediný projev digitální transformace. Ta totiž postupně mění řadu kroků životního cyklu výroby, a to včetně navrhování výrobních linek za využití virtuální a rozšířené reality, díky nimž lze už dopředu snáze celý proces optimalizovat a vychytat řadu potenciálních nedokonalostí, či nasazení stejných tříd technologií na školení zaměstnanců pro servisní zásahy ve výrobě.
Při samotné výrobě se stále více uplatňují technologie internetu věcí, kdy senzory měří nejrůznější veličiny, díky nimž poté systémy umělé inteligence mohou s předstihem upozornit na hrozící rizika selhání, případně upozornit na hrozící nesplnění určitých parametrů výroby, která mohou vést k výrobě zmetků. Stále více se uplatňují rovněž 3D tiskárny, a to jak při výrobě prototypů, tak v řadě případů i při výrobě konečných produktů, které lze díky nim vyrábět v malých sériích nebo personalizovaně kus od kusu.
Digitalizace logistických procesů pak dovoluje snížit náklady na dopravu i na skladování, což dále vede ke zvyšování efektivity výroby.
A mohli bychom pokračovat dál. Digitální transformace proměnila a stále mění oblast kultury - vzpomínáte třeba na zlatou dobu prodeje fyzických nosičů hudby? Mění se bankovnictví, kde je zatím poslední velkou událostí začátek platnosti regulace EU PSD2, díky níž lze z jednoho rozhraní ovládat elektronické bankovnictví několika bank současně. Digitální transformace prostě rozhodně není jen módním termínem, je realitou dneška, byť ji už v řadě případů vnímáme jako něco samozřejmého.
Prorůstání informačních technologií firmami je trendem několika posledních desetiletí, nicméně takzvaná digitální transformace posouvá tento proces na zcela novou úroveň....