Hlavní výzva pro e-shopy? Podráždění zákazníci, kteří neváhají posílat hodnocení e-shopů ke dnu kvůli chybám, které je ještě loni nechávali chladnými. Například pozdě vrácené peníze za zrušenou objednávku nebo nedoručení zaplaceného zboží včas se stávají pro obchodníky hrozbou, která poškodí jejich pečlivě budovanou reputaci během chvíle. Zákazníci se navíc podle hodnocení budou orientovat více než v uplynulých letech. Spodní hranice přitom není vůbec nízká - 4,5 hvězdičky z 5 možných, jak vyplynulo z průzkumu platební služby Skip Pay.
Rychle ubývající kupní síla zákazníků. Propad zájmu o celé kategorie zboží. A zároveň rekordní množství obchodníků, které se bude o Čechy prát. V honbě za zákazníkem si e-shopy letos zkrátka „polezou do zelí“. Střední hráči doplňují nabídku a nebojí se – alespoň před zákazníkem – vyzývat ty největší. A zákazník zase již několik měsíců ukazuje, že nemá problém pro výhodnější nabídku přeběhnout ke konkurenci anebo zkusit zcela nové e-shopy.
Při výběru e-shopu se však neorientují jen podle nabízené ceny vybraného zboží. Hlavní roli hraje především nezávislé hodnocení služeb e-shopu a zákaznické recenze. Češi přitom deklarují, že minimum je pro ně hodnocení 4,5 hvězdiček v případě, kdy nejsou v recenzích odkazy na zásadní problémy. Pokud by mířili do zcela neznámých vod, chtějí hodnocení alespoň 4,8 nebo vyšší.
„Do Vánoc se tak dají očekávat hony na hvězdičky. Na jedné straně zákazníci, kterým narostla křídla, na druhé straně e-shopy, které vědí, že tato sezona může být poslední. Jenže málokdy si uvědomují, že zisk nových zákazníků v předsezoně se jim vyplatí jen tehdy, pokud od nich dostanou pozitivní hodnocení,“ všímá si Richard Kotrlík, CEO Skip Pay.
Získat negativní hodnocení v obtížné době je přitom výrazně snadnější než v minulosti. E-shopy totiž budou bojovat s horšími náladami zákazníků, kteří jim řadu chyb mohou vyčíst vůbec poprvé. Ne všechny přešlapy však zákazníci hodnotí stejně. Jak nízkou hvězdičku dávají (anebo by dali) v případě jednotlivých problémů analyzoval ve spolupráci s partnery Skip Pay v říjnu v rámci svého Indexu reputačního rizika.
Bez většího překvapení jsou hlavním adeptem na výrazný pokles průměrného hodnocení momenty, kdy jde o peníze zákazníků. Například ve chvíli, kdy zákazník zruší objednávku a e-shop neumí rychle vrátit již zaplacenou částku (hodnocení 1,12 hvězdiček) nebo tehdy, kdy se bez ohlášení zpozdí s doručením již uhrazené objednávky (hodnocení 1,31 hvězdiček). Na třetím místě se s 1,42 hvězdičkami umístí i e-shopy, které zamítnou reklamaci považovanou zákazníkem za oprávněnou.
„Ještě loni byli zákazníci výrazně tolerantnější. Například při neúměrném prodloužení dodání zaplaceného zboží neměli často problém objednávku zrušit a realizovat jinde, aniž by jim e-shop v mezičase vrátil peníze. To je teď všechno jinak a e-shopy budou pod extrémním tlakem,“ zmiňuje Kotrlík. „Řada provozovatelů začíná být překvapená, co všechno najednou noví i stávající zákazníci ohodnotí negativně.“
Hodnocení e-shopu přitom podle svých slov kontrolují zhruba 4/5 ze zákazníků, kteří na něm chtějí nakoupit poprvé anebo po více než roce. 85 % respondentů ho považuje za důležitý ukazatel, komu svěří své vánoční nákupy. Skoro 80 % se navíc shoduje, že špatné recenze je odradí od nákupu i v případě, kdy má lépe hodnocená konkurence horší ceny.
Dát negativní recenzi v zákazníci uzraje zhruba po dvou dnech od chvíle, kdy na problém s e-shopem narazili. Ve chvíli, kdy přeteče jejich pohár trpělivosti navíc zmiňují, že bývají při hodnocení výrazně krutější, a to i v případě, kdy doposud e-shop hodnotili mírně dobře nebo neutrálně. Naopak u takzvaných „love brandů“ je vyšší šance, že od negativního hodnocení upustí.
Počet zákazníků, kteří spontánně napíší pozitivní reakci v případě, kdy byla služba nad očekávání dobrá, je zhruba sedmkrát menší než těch, co napíší negativní recenzi v případě opačného zážitku.
Není proto žádné překvapení, že obchodníci stále častěji hledají cesty, jak velkou část rizikové „zákaznické cesty“ outsourcovat. A s ní i starost za maximální zákaznický zážitek. Před sezonou tak roste zájem například o prodeje na tržištích, které na sebe přejímají kompletní zodpovědnost za prodej a dopravu k zákazníkovi.
Na vzestupu je také spolupráce s platebními metodami, které se zaměřují přímo na zlepšování zákaznického zážitku.