O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Reality v ČR: Růst u developerů i infrastruktury

Na realitní trh má vliv řada fenoménů: Zřejmý je pozitivní vliv nízkých sazeb hypoték na rezidenční segment, levné peníze však přiživují i zájem zkušených investorů o další typy nemovitostí. Developeři za první letošní čtvrtletí hlásí slušné prodeje bytů. Očekáván je pozitivní vývoj i v oblasti průmyslových nemovitostí, a to díky rostoucí ekonomice. K té chce přispět i vláda ČR, mj. legislativní podporou pro snazší výstavbu dopravní i další infrastruktury.

V článcích, které najdete v tomto speciálu, se věnujeme jednak aktuálnímu stavu rezidenčního trhu, jednak legislativě, která má usnadnit výkup pozemků pro infrastrukturní stavby. A také evergreenu - placení daně z nemovitostí, které je opět aktuální.

Zastavme se tedy alespoň zde nakrátko u průmyslových staveb. Podle Industrial Research Forum za celý loňský rok 2013 vyšplhala celková nová nabídka skladových a výrobních ploch v České republice na 265 000 m2, což představuje největší objem od roku 2009. Během roku 2013 se nejrychleji zvyšovala nabídka v regionu Praha a okolí a ve Středočeském kraji. Na celkové ploše nově dokončených prostor za uplynulý rok se tyto dva regiony podílely z 23 %, respektive 21 %. Co se týče spekulativní výstavby, ta podle IRF nadále zůstává na minimu. Z celkového počtu nově dokončených prostor bylo v roce 2013 již 96 % předpronajato.

K největším sjednaným pronájmům čtvrtého čtvrtletí se řadí pronájmy společnosti DHL Supply Chain. Tato logsitická společnost si pronajala 20 900 m2 v Prologis Parku Prague D1 West a předpronajala 17 000 m2 v CTParku Mladá Boleslav. Mezi další významné nájmy patří předpronájem 14 000 m2 v Panattoni D5 Logistics parku pro dodavatele automobilových součástí a pronájem téměř 13 900 m2 společnosti Alimpex Food ve VGP Parku Horní Počernice.

Po prvních dvou loňských čtvrtletích růstu míry neobsazenosti došlo podle Industrial Research Forum ve třetím čtvrtletí k její stabilizaci a ve čtvrtém čtvrtletí míra neobsazenosti poklesla na 7,9 %, což představuje snížení oproti přechozímu čtvrtletí. V meziročním srovnání neobsazenost ale stoupla. V Praze a okolí míra neobsazenosti ve čtvrtém čtvrtletí poklesla na 9,0 %, v Jihomoravském kraji dosahuje 6,0 % a v Plzeňském kraji 4,8 %. Nejnižší míru neobsazenosti mají v současnosti v Libereckém (3,0 %) a v Královéhradeckém kraji a Zlínském kraji (0,0 %).

Nyní ale pojďme od průmyslových staveb k již výše zmíněným tematickým článkům věnovaným developerům, legislativě a dani z nemovitostí.


Developerům se letos daří: Jaké jsou nyní ceny nových bytů v Praze?

Developerům se zřejmě v letošním roce bude dařit. První kvartál navázal na vysoké tempo předchozího období loňského roku a prodeje nových bytů se drží na vysoké úrovni. Vyplývá to z analýzy...


Placení daně z nemovitostí: Účty FÚ, složenky a další tipy

Dnem 2. června 2014 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2014. Stejně jako v předchozích letech zasílá Finanční správa České republiky i letos poplatníkům...


Pro rychlejší výstavbu dopravní a energetické infrastruktury v ČR

Novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury schválila na konci minulého měsíce vláda ČR. Co novela přináší? Zvyšuje maximální výkupní cenu u pozemků potřebných pro dopravní stavby,...(5. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1051)