O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pro rychlejší výstavbu dopravní a energetické infrastruktury v ČR

Novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury schválila na konci minulého měsíce vláda ČR. Co novela přináší? Zvyšuje maximální výkupní cenu u pozemků potřebných pro dopravní stavby, a měla by tak odblokovat jednání s vlastníky nemovitostí. Majitelé zemědělské půdy budou moci při rychlém jednání získat až osminásobek ceny stanovené znalcem, ve výjimečných odůvodněných případech pak až šestnáctinásobek. To by mělo pomoci výrazně urychlit budování příslušné infrastruktury, resp. odstranit mnohdy táhnoucí se jednání s vlastníky půdy.


Platná právní úprava, která nabyla účinnosti 1. února 2013, měla zlevnit majetkovou přípravu dopravních staveb a zamezit účelovému získávání půdy, která byla následně státem vykupována za cenu stavebního pozemku. Zavedení procentních bonusů pak mělo motivovat vlastníky pozemků k rychlému uzavírání smluv – čím rychlejší jednání, tím vyšší bonus. Praxe ukázala, že dosavadní bonus ve výši 100% je nízký a vlastníky pozemků dostatečně nemotivuje k prodeji půdy.

Méně spekulací, více zdržování

Z praktických dopadů novely je podle zástupců vlády zřejmé, že se podařilo zamezit spekulacím s pozemky a snížit náklady na jejich výkupy. Na druhé straně se ale ukázala jako problematická opatření, která měla přispět k co nejrychlejším dobrovolným výkupům. Kvůli razantnímu snížení výkupních cen se například téměř zastavily výkupy pozemků pro stavbu rychlostní silnice R35. „Bonus 100% u zemědělské půdy není s ohledem na nízké výchozí ceny dostatečně motivační. Investoři mohou nad znalecky stanovenou cenu nabídnout pouze jednotky korun a to vlastníky k rychlému jednání většinou nepřesvědčí,“ konstatoval ministr dopravy Antonín Prachař.

Znalecky stanovené ceny zemědělských pozemků se pohybují v závislosti na regionu obvykle mezi 8 až 35 Kč za m2. MD nyní umožní resortním investorským organizacím (ŘSD, SŽDC, ŘVC) navýšit tuto cenu až na osminásobek. Ve výjimečných případech, které budou jasně zdůvodněny, může ministr dopravy povolit navýšení až na šestnáctinásobek. Zatímco nyní tak stát při ceně 35 Kč za m2 může nabídnout vlastníkovi maximálně zvýšení na 70 Kč, nově bude moci ve výjimečném případě dostat až 560 Kč za m2. „Cíl je jasný - umožnit efektivní nastavení cen tak, aby vlastníci pozemků byli motivováni k dobrovolnému prodeji. Ten je koneckonců pro obě strany nejvýhodnější variantou z hlediska času i peněz,“ řekl Prachař.

Závazný metodický pokyn MD ČR

Státní investorské organizace se budou při stanovení výkupní ceny řídit závazným metodickým pokynem ministerstva dopravy. Při maximálním navýšení na osminásobek nesmí cena zemědělského nebo lesního pozemku přesáhnout tři čtvrtiny odhadní ceny stavebního pozemku. Výše bonusu bude klesat v čase podle přesně vymezených období.

Zohledněny budou také finanční možnosti státu. Navýšit cenu v rozmezí osminásobku až šestnáctinásobku bude možné pouze na základě výjimky ministra dopravy, například v případech, kde dochází ke zjevné nespravedlnosti (extrémně nízké ceny zemědělské půdy).

Určité zvýšení nákladů na majetkoprávní přípravu staveb bude podle zástupců vlády více než kompenzováno jejím urychlením. Jelikož protahování majetkoprávní přípravy s sebou nese velké administrativní a finanční náklady a rovněž s ohledem na to, že průtahy mohou ohrozit čerpání financí z EU, prosazuje ministerstvo co nejrychlejší přijetí návrhu.

Návrh je v souladu s vládním takzvaným Národním programem reforem (více jsme o něm psali zde), což je strategický dokument, který je souborem opatření, která mají pomoci oživit hospodářský růst České republiky a posílit konkurenceschopnost ekonomiky.


(5. 5. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Reality v ČR: Růst u developerů i infrastruktury

Na realitní trh má vliv řada fenoménů: Zřejmý je pozitivní vliv nízkých sazeb hypoték na rezidenční segment, levné peníze však přiživují i...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1045)