O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Prodeje nových bytů znovu rostou, CG připravuje dalších 2 700 po celé Praze

Po velkém propadu v prodejích nových bytů ve druhé polovině loňského roku bytový trh letos ožívá. Největší rezidenční stavitel Central Group odhaduje, že letos prodá minimálně o 50 % více bytů než loni. Proto nyní připravuje do výstavby dalších 2 700 bytů v jedenácti lokalitách metropole. Od stavebních firem ale očekává výrazně nižší ceny než loni, aby se výstavba v současné složité době vyplatila.

Loni ve druhém pololetí se prodeje nových bytů téměř zastavily. Důvodem byly hlavně drahé a nedostupné hypotéky, které tradičně táhnou bytový trh. Jejich cena vyšplhala na zhruba 6 % ročně, tedy trojnásobek toho, kolik stály ještě nedávno. K propadu poptávky se přidaly neudržitelně se zvyšující ceny stavebních dodávek a drahé komerční úvěry, které se často dostávaly až k 10 % ročně. Tato "trojkombinace" negativních faktorů zcela zmrazila bytový trh.

„Stavebnictví se dostává do hluboké krize. Klíčovým problémem jsou nyní nepřiměřeně vysoké ceny mnoha stavebních dodavatelů, kteří si stále nepřipouští novou realitu. Dalšími problémy jsou celkově špatný stav ekonomiky, útlum poptávky a extrémně vysoké úroky komerčních úvěrů a hypoték. Podle našich analýz ceny stavebních dodavatelů musí klesnout minimálně o 15 % oproti loňským "nervózním" cenám. Jinak investoři budou dále odkládat většinu připravovaných projektů na neurčito, protože se jim v této komplikované době zkrátka nevyplácí stavět,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Central Group plánuje masivní výstavbu

Celá ekonomika je ve složité situaci zejména kvůli drahému úvěrovému financování, kterým Česká národní banka krotí vysokou inflaci. Drahé úvěry pak zcela mění ekonomiku investičních projektů. Velkou výhodou Central Group je to, že nečerpá žádné úvěry a staví z vlastních peněz. Proto firmu drahé komerční úvěry netrápí. Problémem však zůstávají drahé hypotéky pro zájemce o nové byty. Jejich úroky jsou stále vysoké, ale už pomalu klesají. Proto i poptávka, přestože stále nedosahuje úrovně z jara loňského roku, se výrazně zvýšila a s klesajícími úrokovými sazbami se dá očekávat ještě silnější růst zájmu o nové byty.

„Loni na podzim jsme v Central Group jako první na trhu rozhodli o odložení výstavby 730 bytů ve dvou našich velkých projektech. A většina developerů nás v odložení připravovaných projektů následovala. Letos ale prodeje výrazně rostou a my očekáváme, že prodáme až o polovinu více bytů než loni. Proto jako první na trhu spouštíme ve velkém novou výstavbu. Do konce příštího roku jsme připraveni zahájit 2.700 nových bytů v jedenácti pražských lokalitách,“ komentuje situaci na trhu Kunovský.

Kromě pokračujících etap svých největších projektů Tesla Hloubětín v Praze 9 a Parková čtvrť v Praze 3 pak Central Group připravuje zahájení výstavby několika objektů v novém velkém projektu Harfa Living v Praze 9, který nabízí ekonomické byty za nejlepší ceny v metropoli. Další projekty pak firma připravuje do výstavby v Horních Měcholupech, Dolních Počernicích, Pitkovicích, Uhříněvsi, Michli, Záběhlicích a také na Hájích a na Břevnově.

Už příští rok prý mohou ceny bytů opět růst

Ceny nových bytů se drží stabilní, ale pro podporu prodejů letos většina developerů kupujícím nabízí určité marketingové bonusy. Central Group například nabízí pro byty dokončované letos bonus 500 tisíc až 1,1 milionu korun podle velikosti vybraného bytu. Pro své velké lokality s pozdějším termínem dokončení pak nabízí program Garantovaná hypotéka 2,99 %, díky kterému mohou kupující výrazně ušetřit. U všech svých bytů ve všech lokalitách pak Central Group umožňuje platbu ceny až do dvou let od převzetí dokončeného bytu a nastěhování.

Letošní rok se dá nazvat "rokem kupujících", kteří mohou profitovat z řady marketingových bonusů. Dá se však očekávat, že s růstem poptávky se tyto bonusy postupně omezí. Postupné zlevňování hypoték v průběhu příštího roku tuto poptávku zřejmě dále posílí. S ohledem na výrazně méně projektů, které se nyní dostávají na trh, by ceny už mohly začít brzy opět růst. A při očekávaném snížení úroků hypoték ke hranici 3 % ročně, kdy už se splátka hypotéky zhruba vyrovnává nájemnému, se pak už dá očekávat další prodejní boom.


(1. 11. 2023 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Ceny nemovitostí v ČR: Přijde už pokles, nebo ještě ne?

Investoři, developeři i mnozí ekonomové upozorňují, že tuzemský rezidenční trh zažíval rekordní prodeje bytů, omezená nabídka tlačila ceny stále vzhůru...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7015)