O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pracovní trh v ČR: Zásadně vzrostl zájem o brigádníky

Pracovní trh v České republice se dává do pohybu. Avšak zatímco počet míst na plný nebo částečný úvazek v meziročním srovnání dosud stagnuje, počet brigád oproti loňsku narostl o velmi výrazných 20 %. Tvrdí to zástupci portálu Jobs.cz, kde počet brigád narostl na 7 194, což je rekordní hodnota za uplynulých pět let a o 3,48 % více než v dosud nejsilnějším září. Došlo prý i k zajímavému meziročnímu nárůstu počtu míst vhodných pro absolventy.

Brigády, zdroj: Jobs.cz, 10/2013
Brigády, zdroj: Jobs.cz, 10/2013
Zaměstnavatelé na uvedeném portálu v uplynulém měsíci vystavili celkem 20 703 pracovních míst na plný či částečný úvazek, tedy o 3,45 % více než v září (20 013) a o 1 % méně než ve stejném období předchozího roku (20 912). Počet nových míst na částečný úvazek vzrostl na 1 059 a na nabídce se tak podílejí necelými 5 %.

Počet míst vhodných pro absolventy v říjnu vystoupal na 3 682, což je o 0,38 % více než v září (3 668) a o 2,25 % více než před rokem (3 601). Firmy prostřednictvím Jobs.cz navíc obsazovaly 7 194 brigád, o 3,48 % více než o měsíc dříve (6 952) a o 20,06 % více než v říjnu předešlého roku (5992).

Obsazování nových pracovních pozic

A jak reagují uchazeči o zaměstnání? Na vystavené pozice prý zaslali celkem 571 tisíc reakcí, o 4,9 % více než v září (544 tisíc), ale o 8,6 % méně než ve stejném období 2012 (625 tisíc). Aktivita kandidátů byla s výjimkou ledna nejvyšší od počátku letošního roku. Hlavními důvody jsou prý kombinace dlouhodobě zvýšené nezaměstnanosti a ukončení některých sezonních prací v gastronomii a pohostinství, ve stavebnictví či v zemědělství.

„Počet nově obsazovaných pozic na stálý pracovní úvazek se v průběhu letoška mění jen velmi málo. Zhruba dvacet tisíc míst v každém měsíci je v porovnání s nejhorším rokem 2009 slušná hodnota, k předkrizovému počtu příležitostí však máme stále poměrně daleko. Do konce roku se v tomto ohledu již nic zásadně nezlepší. Ačkoliv nezaměstnanost zejména v prosinci a lednu jako již tradičně naroste, její vývoj by neměl naplnit nejčernější scénáře,“ komentuje vývoj Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která Jobs.cz provozuje.

„V posledních měsících sledujeme stále vyšší poptávku po brigádnících, která v říjnu dosáhla rekordního objemu od počátku krize. Firmy do jisté míry nyní právě tímto způsobem kompenzují rostoucí nároky na kapacity a část zaměstnavatelů evidentně také věří ve slušnou vánoční sezonu,“ uzavírá Dombrovský.

 


(16. 11. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Pracovní trh v ČR: O NSK i agenturním zaměstnávání

Navzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(251)