Více než půl milionu lidí si chce v následujících pěti letech pořídit v Praze nový byt od developera. Aby ale metropole dokázala uspokojit zájemce o bydlení, potřebuje přes 50 tisíc nových bytů ročně, což je ovšem desetinásobek toho, co se v hlavním městě reálně staví. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu rezidenčního stavitele Central Group, který mapoval poptávku po bydlení v Praze.
Z aktuálního průzkumu veřejného mínění vyplývá, že o koupi bytu v Praze uvažuje v následujících 5 letech 19,2 % obyvatel Česka, tedy přibližně 2 miliony lidí. Z nich si chce nový byt od developera pořídit 26,7 % – přeloženo do absolutních čísel to znamená, že do pěti let by v novostavbě v Praze chtělo bydlet na 540 tisíc lidí, pro které ale bude potřeba kolem 270 tisíc nových bytů.
„V posledních pěti letech se v Praze průměrně postavilo jen kolem 4 500 bytů v bytových domech ročně, z čehož je zjevné, že nelze uspokojit nejen aktuální, ale ani budoucí poptávku po bydlení,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Z průzkumu vyplynulo, že nejžádanější dispozicí jsou byty 2+kk, v nichž by chtělo bydlet 45,5 % lidí, následují větší byty 3+kk (36,1 %). „Představy budoucích kupujících se potkávají s těmi současnými, byty 2+kk jsou dlouhodobě nejkupovanější dispozicí,“ doplňuje Tomášková.
Z průzkumu Central Group dále vyplynulo, že více než 42 % lidí chce nový byt financovat především z hypotéky. Nyní je ale omezují podmínky pro získání nového úvěru i růst úrokových sazeb, které jsou třikrát dražší než dva roky nazpět.
„Jakmile dojde k přiblížení splátek hypoték s nájemným, preference po vlastním bydlení opět poroste. K tomu by mohlo dojít při úrokových sazbách hypoték okolo 3 %,“ říká Tomášková.
S rostoucími cenami nájmů a nejistotou v podobě zajištění na stáří je pořízení vlastního bydlení jednoznačnou prioritou zejména u lidí ve středním věku; nájemní bydlení je nicméně pouze dočasným řešením i pro mladší ročníky.
Z poslední analýzy Central Group vyplynulo, že v Praze je aktuálně v přípravě kolem 137 tisíc nových bytů, což představuje bydlení zhruba pro 280 tisíc lidí. Při současném tempu povolování staveb by ale bylo potřeba 30 let, aby se celý balíček podařilo zrealizovat. Rychlejší povolování staveb a s tím spojená masivní bytová výstavba nejsou zásadní jen z hlediska vyřešení současné bytové krize, do státní pokladny by mohly přinést přes 190 miliard korun jen na DPH.
V opačném případě prý hrozí další zdražování bytů, do nichž se i nadále budou promítat vysoké ceny stavebních dodávek, rostoucí úrokové sazby u úvěrů a hypoték, ale hlavně budoucí poptávka, která dle průzkumu Central Group do 5 let výrazně převýší množství dostupných bytů v Praze.
„Při návratu odložené poptávky na trh ale může dojít k rychlému vyprodání většiny nabídky na trhu jako v roce 2021 a k opětovnému nárůstu cen nových bytů,“ upozorňuje Tomášková.
Průzkumu se zúčastnilo 1 050 respondentů z celé ČR. Sběr dat byl realizován v dubnu 2023 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Investoři, developeři i mnozí ekonomové upozorňují, že tuzemský rezidenční trh zažíval rekordní prodeje bytů, omezená nabídka tlačila ceny stále vzhůru...