Již delší dobu se platí daně na nové účty finančních úřadů - ne všichni to ale zřejmě postřehli. Na přelomu let 2014 a 2015 přichází zlom: Finanční správa varuje, že kdo po 1. lednu 2015 uhradí platbu své daňové povinnosti na zrušený bankovní účet finančního úřadu (nyní územního pracoviště), vystavuje se nebezpečí, že jeho daňová povinnost nebude řádně zaplacena a hrozí i sankce z důvodu prodlení.
Částka platby mu bude vrácena zpět, jelikož k poslednímu prosincovému dni letošního roku skončí dvouleté přechodné období, po které banka platby, došlé na zrušené účty, automaticky přesměrovávala na správné účty.
Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se skládá z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky (tvar = předčíslí-matrika/0710).
Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů, které označují jednotlivé daně, i matrikové části účtů, naleznete na internetových stránkách finanční správy, případně také v našem dřívějším článku věnovaném právě účtům finančních úřadů.
Tam se také dočtete více o průběhu změn účtů. Mimo jiné i to, že od roku 2013 je pověřeno výběrem daní 14 finančních úřadů - finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a 13 finančních úřadů s územní působností krajů České republiky - a Specializovaný finanční úřad s působností na celém území České republiky. Pro bezproblémové placení daní je pochopitelně nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu nového finančního úřadu a správný postup při poukazování finančních prostředků.
S příchodem roku 2015 nabyla na účinnosti řada daňových novinek. K dispozici jsou rovněž některé nové daňové tiskopisy - a...