O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Platební morálka v ČR: Ještě stále není zvykem platit včas

I když nás tentokrát zajímá především situace v maloobchodě, nemohli jsme se vyhnout ani palčivému tématu platební morálky firem v ČR. Ta ostatně s uvedeným tématem úzce souvisí. Podle společnosti Bisnode je aktuálně v průměru zvykem platit faktury 10,94 dní po splatnosti, lze se ale setkat i s obory, kde je to výrazně déle. Podívejme se tedy na toto téma podrobněji.

Informace Bisnode o způsobu placení závazků jednotlivými společnostmi vycházejí podle jejích představitelů z rozsáhlé databáze pokrývající téměř 260 000 subjektů. Monitorováno je více než 10 000 000 faktur.

Zástupci Bisnode upozorňují, že platební morálka má vysokou vypovídající hodnotu, jelikož představuje dynamickou informaci o aktuálním stavu firmy, na rozdíl od statických informací například z účetních závěrek.

Bisnode nově na základě více než desetileté zkušenosti ve zpracování dat rozšiřuje systém kontrolních mechanizmů s důrazem na maximální přesnost a vypovídající hodnotu. Zároveň zavádí systém kontinuálního sledování nesrovnalostí ve vstupních datech dodavatelů, který má umožnit rozsáhlejší kontrolu dat a předchází možným datovým nepřesnostem.

Platební morálka v různých odvětvích

Pojďme se ale už podívat na platební morálku vybraných konkrétních odvětví. Zajímat nás v souladu se zaměřením tohoto speciálu budou ta, jejichž činnost nějak souvisí s maloobchodem.

A začněme v oboru potravinářství: Bisnode uvádí, že navzdory tlakům ze strany obchodních řetězců si výrobci potravin drží relativně dobrou platební morálku. Poměrně stálá poptávka po potravinách zaručuje celkem stálé zisky. Zlepšení v platební morálce zrcadlí podle Bisnode pozitivní počínání podnikatelů v potravinářském oboru, kteří mají stále nižší doby plateb po splatnosti faktur. S ohledem na budoucí vývoj ekonomiky lze očekávat, že dojde k mírnému zlepšení i v potravinářském průmyslu a jeho platební morálce. Nyní je průměrná úhrada faktur v tomto odvětví 8,43 dní po splatnosti - oproti průměru v ČR, který je 10,94 dní.

Relativně dobře je na tom také zemědělství s 9,17 dny. Zástupci Bisnode uvádějí, že rentabilita i ziskovost zemědělcům mírně roste. Pozitivní je pro ně posun v preferencích zákazníků, kteří ve stále větší míře požadují vyšší kvalitu a domácí původ výrobků. Z hlediska ukazatelů rentability, ziskovosti či ekonomické přidané hodnoty si zemědělství meziročně polepšilo a všechny zmíněné indikátory naznačují mírné oživení a zlepšení.

Výrazně hůře je na tom odvětví dopravy s 18,75 dny po splatnosti. Podle Bisnode vysoká legislativní, byrokratická i korupční zátěž extrémně snižuje výkonnost dopravců. Nevyhovující infrastruktura a silná konkurence společně s mnohdy neférovým podnikatelským prostředím prý aktuálně  značně stěžuje podmínky všech firem v dopravě. Vzhledem k silné provázanosti výkonnosti ekonomiky s odvětvím dopravy, lze prý ovšem očekávat mírné oživování, a tedy snížení doby po lhůtě splatnosti v dopravě.

Detailní informace o platební morálce firem v ČR si můžete zdarma stáhnout na webu společnosti Bisnode zde.


(1. 9. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Maloobchod v ČR: Pozor na faktury i na klamání zákazníků

Část zákazníků je v posledních letech při nákupech výrazně pozornější a nechce si nechat líbit to, co by dříve bez zaškobrtnutí...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1377)