Může to znít jako nadsázka, ale ta myšlenka je tu s námi už – bez přehánění – desítky let: Nikdo nechce nakupovat servery, nikdo nechce nakupovat software... Všichni jen potřebují, aby měli na svých displejích k dispozici nástroje, které jim umožní pracovat s daty. Ať už jde o marketingové texty, statistiky prodejů nebo účetnictví. Nyní se ona myšlenka konečně stává realitou.
Jako většina informačních technologií i tato se skrývá za zkratkou: ITaaS – IT as a Service, tedy informační technologie poskytované formou služby. Stejně jako v případě vody zmiňované v titulku, ale třeba i vytápění domu, lze tuto službu zajišťovat různě: vlastními silami (tady jsme u klasického IT), v rámci malé lokální komunity nebo ve velkém rozsahu, až globálně – tedy pro velké množství uživatelů kdekoli na světě.
V oblasti informačních technologií je nyní velmi populární pojem 3. platforma IT. Oč jde? O trochu vágní pojem, jímž analytici IDC, Gartneru i další označují využití mobilních technologií, sociálních sítí, cloudu a velkých dat tak, že jsou vzájemně propojeny a navzájem se podporují. Výsledná data - a nástroje pro jejich zpracování - jsou přitom poskytována právě formou služby.
Analytici IDC tvrdí, že klíčovou schopností šéfů informatiky (CIO) a IT oddělení bude nikoli pořizování a provoz tradičních komponent IT infrastruktury, ale pochopení, jak poskytovat dalším oddělením firmy IT služby, které potřebují ke své činnosti. Ty lze nyní zajišťovat několika různými způsoby, například jako vlastní služby poskytované lokálně, prostřednictvím nákupu externích služeb poskytovaných dodavatelem jako komoditu široké škále uživatelů, ale třeba také každému z nich na míru.
Nejpravděpodobnějším výsledkem je ale nějaké hybridní řešení: Některé IT služby poskytované lokálně, jiné z cloudů dodavatelů. V optimálním případě jsou tyto služby vzájemně propojeny, a to nejlépe tak, aby bylo možno kteroukoli z nich v případě potřeby nahradit jinou, vhodnější službou.
Vzhledem k existenci řady alternativ a jejich možným dopadům na byznys je podle analytiků IDC vysoce žádoucí, aby do procesu rozhodování byly výrazně šířeji než dříve zapojeny příslušné obchodní složky firmy a aby neustále poskytovaly zpětnou vazbu. Ta v ideálním případě povede k dalším vylepšením služeb. Při všech změnách je třeba se důsledně soustředit na odběratele a vyhodnocovat poskytované služby prostřednictvím vhodně stanovených metrik orientovaných na přínosy byznysu.
Je ovšem nutno dodat, že zodpovědné IT oddělení se při plánování a správě služeb nemůže na informace obchodních jednotek slepě spoléhat. Problémem je mnohdy neznalost zástupců těchto jednotek jak ohledně toho, co je reálně možné, tak bohužel, i toho, co tyto jednotky reálně využijí, resp. jaké obchodní přínosy mohou tato řešení mít.
I proto je vhodné využívat nástroje pro správu, které jsou schopny u již existujících prvků IT infrastruktury poskytnout objektivní metriky – například ohledně využívání stávajících aplikací a dat, o jejich dostupnosti, o mobilních aktivitách uživatelů apod. S využitím příslušných výstupů lze snáze diskutovat s obchodními jednotkami o potřebě dalších inovací, ale i plánovat další rozvoj IT. Současně to umožňuje redukovat náklady na IT díky lepšímu využití zdrojů.
Významnou rolí zodpovědného šéfa informatiky (CIO) je doporučit možná řešení a ve spolupráci s byznysem pomoci odhadnout možné přínosy, které obchodní jednotky nemusejí – podobně jako v případě nákladů – odhadnout samy správně.
Pojem "správa informačních technologií" zahrnuje širokou škálu činností a - to si přiznejme - jeho detailní rozklíčování mnohdy zástupci ostatních...