Zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí očekávají stagnování náborové aktivity. Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2013 má hodnotu 0 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím se Index snížil o 2 procentní body, v meziročním srovnání Index zůstává relativně stabilní. Po provedení sezonního očištění dat za účelem odstranění dopadu sezonních výkyvů v náborových aktivitách je hodnota Indexu -1 %. Uvedné údaje zveřejnila společnost Manpower Česká republika. A jak vypadá situace v různých odvětvích?
Vývoj indexu trhu práce. Zdroj: Manpower Česká republikaSpolečnost Manpower Česká republika v rámci svého pravidelného průzkumu Manpower Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2013 položila všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR otázku: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Na základě zpracování odpovědí se ukázalo, že zaměstnavatelé v České republice očekávají pro čtvrté čtvrtletí 2013 stagnující náborové aktivity. 3 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2013 hodnotu 0 %.
„Nezaměstnanost v létě začala růst a to i přes to, že letní sezóna obyčejně představuje rostoucí poptávku po nových zaměstnancích ve stavebnictví, zemědělství a ubytování a stravování. S pokračující recesí české ekonomiky bude situace na trhu práce nadále stagnovat, firmy budou nadále opatrné v náborech zaměstnanců a budou pokračovat v úsporných opatřeních a zvyšování efektivity“, vyvětluje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.
Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí pokles počtu pracovních sil. Nejhorší situaci na trhu práce hlásí odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Indexem -11 %. Útlum náborových aktivit hlásí také Doprava, skladování a komunikace s Indexem -5 % a Ubytování a stravování s hodnotou -4 %.
Ve čtyřech odvětvích hlásí zaměstnavatelé pozitivní náborové prostředí. Nejvyšší Index +4 % hlásí odvětví Těžba nerostných surovin.
A jak se liší situace v různých regionech? Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro třetí čtvrtletí 2013 mírné zvýšení počtu pracovních sil s hodnotou Čistého indexu trhu práce +4 %. Zaměstnavatelé v Čechách hlásí stabilní prostředí s hodnotou Indexu 0 %. Morava pak očekává lehké snížení s hodnotou -2.
Na základě odpovědí oslovených zaměstnavatelů lze prý v průběhu nadcházejícího čtvrtletí očekávat, že podmínky globálního trhu práce zůstanou příznivé ve 29 ze 42 sledovaných zemí a oblastí a nábor pracovních sil zde bude v různé míře pokračovat. V porovnání s minulým čtvrtletím byl tento trend hlášen ve 32 ze 42 zemí a oblastí.
Z celosvětového hlediska lze prý nejsilnější růst očekávat v Indii, na Tchaj-wanu, v Panamě, v Singapuru a v Brazílii. Dodejme, že průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v 42 zemích a oblastech světa. K těm patří mimo jiné Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA nebo Velká Británie.
Navzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i...