O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kde v Praze koupit byt nejlevněji

Realitní bublina se zřejmě dále nafukuje: Nabídkové ceny nových bytů v Praze se na konci loňského třetího čtvrtletí vyšplhaly v průměru na 137.518 Kč za m², jde o meziroční nárůst o více než pětinu. Výhodnější ceny jsou mimo jiné na Praze 9. Prodejní ceny bytů v metropoli se zvýšily téměř o 15 procent, a ve všech obvodech přesáhly cenu 115 tisíc korun s DPH za m². Ukazují to data ze společné analýzy tří velkých developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Reality, které pražský realitní trh dlouhodobě monitorují.

Za nejvyšším nárůstem cen posledních let stojí podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové historicky nejnižší nabízený počet nových bytů jako důsledek jejich dlouhodobě nedostatečného a velmi pomalého povolování a zároveň prudce zdražující pozemky, stavební práce, materiály a energie. V neposlední řadě také zvýšené úrokové sazby prodražující financování developerských projektů.

„Počet bytů v nabídce je vůbec nejnižší za celou dobu, co trh sledujeme. Jen během posledního roku poklesl počet volných bytů o více než polovinu. To spolu s prudkým zdražováním vstupů s sebou nese razantní zvýšení cen nových bytů. Tempo růstu cen je vůbec nejvyšší od roků 2017/2018,“ komentuje vývoj Tomášková.

Dodejme, že nabídková cena je průměr cen těch bytů, které byly na konci čtvrtletí ještě v nabídce volné. Tedy těch, ze kterých si na konci kvartálu ještě mohli lidé vybírat. Prodejní cena je průměr cen těch bytů, které se v daném období prodaly.

Nejvýhodněji se dá byt pořídit na Praze 9 a 10

Ve třetím čtvrtletí 2021 dosáhla průměrná nabídková cena pražského bytu s DPH celkem 9,2 milionu Kč, za stejné období loňského roku 2020 činila 7,6 milionu Kč. Zájemci si ale ve třetím čtvrtletí letoška mohli vybírat z pouhých 2.750 nových bytů, tedy jen zhruba z polovičního počtu bytů volných ve stejném období loňského roku. Nabídka nového bydlení v Praze je nyní nejnižší za dobu, kdy developerské společnosti trh sledují.

Za nejvyšší ceny se nabízely byty na Praze 2 (přes 177 tisíc Kč za m²), za nejnižší na Praze 9, která zůstává jedinou pražskou čtvrtí s nabídkovou cenou pod 130 tisíc Kč za metr čtvereční. Praha 10 nabízí byty průměrně za 130,6 tisíce Kč za čtvereční metr. Na Praze 1 se byty průměrně nabízely za 165,6 tisíce Kč za m². Přestože jde o druhou nejvyšší nabídkovou cenu po Praze 2, zůstává pražské historické centrum jediným obvodem, kde meziročně poklesla cena za metr čtvereční. V centru bylo ovšem pouze 12 volných bytů v nabídce, tedy nejméně ze všech městských obvodů. Největším skokanem se stal třetí pražský obvod, kde byl zahájen prodej i luxusnějších a dražších projektů.

Byty v Praze se neprodávají pod 115 tisíc Kč za m²

V loňském roce se v metropoli dosud prodalo 6.100 nových bytů. Ve třetím kvartálu se prodalo celkem 1.350 bytů, tedy stejně jako před rokem. Obvodem, který dlouhodobě zaznamenává nejvyšší prodeje, je Praha 5. V třetím kvartálu se zde nicméně prodalo pouze 175 bytů, oproti tomu prvenství slavila nejlidnatější městská část Praha 4 (240 prodaných bytů) a hned po ní Praha 9.

Prodejní cena ve všech obvodech už přesáhla 115 tisíc Kč s DPH za m². Nejdráž se ve třetím čtvrtletí prodávaly byty na Praze 1 (166.802 Kč za m²), která je zároveň jediným pražským obvodem s tabulkovým meziročním poklesem cen za m². Prodalo se zde nicméně tradičně nejméně bytů ze všech pražských obvodů (8).

„V úplném centru Prahy je situace na trhu s novými byty výrazně ovlivněna tamní minimální výstavbou, a tedy jejich nízkým počtem v nabídce, resp. nízkým počtem prodaných bytů. Tedy i jeden byt může průměr výrazně ovlivnit. Proto se ze statistiky nedá usuzovat, že by ceny v centru opravdu výrazně klesaly,“ doplňuje Tomášková.

Nejvyšší meziroční nárůst evidovala Praha 4, kde průměrné prodejní ceny bytů poskočily o téměř 23 procent na 127.303 Kč za metr čtvereční.

Více povolených bytů drží ceny na uzdě

Nejlevněji se prodávaly byty v Praze 9 a Praze 10, které zažívají největší stavební rozvoj v metropoli, a kde se ceny jako jediné drží pod pražským prodejním průměrem. Ten nyní dosahuje 126.409 Kč za m². K nižším cenám v těchto městských obvodech pomáhá také fakt, že v nich úřady povolily výstavbu nejvyššího počtu bytů za poslední roky. Přes 40 procent všech bytů dokončených v poslední dekádě v metropoli spadá právě do těchto oblastí.

Právě na Praze 9, na pozemku kousek od stanic metra Hloubětín a Českomoravská, nyní největší český rezidenční stavitel Central Group buduje rezidenční projekt Tesla Hloubětín. Čtvrť umístěná do rychle rostoucí lokality nedaleko Kejřova parku a říčky Rokytka nabídne příjemné bydlení pro tři tisíce lidí.

Počátkem listopadu už zde Central Group zahájil prodej bytů. Nabídka bytů 1+kk v nových bytových domech začíná na 4,6 mil. Kč, zatímco průměrná cena této dispozice v Praze je 5,4 milionu Kč. Byty 2+kk, které se nyní v hlavním městě prodávají v průměru za 7,9 mil. Kč a které jsou nejoblíbenější dispozicí, se nyní v projektu Tesla Hloubětín prodávají od 6,7 mil. Kč. Díky cenám je o byty rekordní zájem: za necelé dva týdny od spuštění prodeje bylo rezervováno více než 50 procent bytů z první etapy.

Podle Michaely Tomáškové ceny nových bytů porostou i nadále, přestože tempo už pravděpodobně nebude tak rychlé. „Poptávka bude dál vysoká, i když část lidí mohou odradit dražší hypotéky. Stále ale bude platit, že bytů bude vlivem pomalého tempa povolování kritický nedostatek a na růst cen bude i nadále tlačit zdražování vstupů,“ uzavírá Tomášková.


(18. 1. 2022 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Ceny nemovitostí v ČR: Přijde už pokles, nebo ještě ne?

Investoři, developeři i mnozí ekonomové upozorňují, že tuzemský rezidenční trh zažíval rekordní prodeje bytů, omezená nabídka tlačila ceny stále vzhůru...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6295)