O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak ve své firmě pojmout digitální transformaci

Stále ještě váháte, zda se vás digitální transformace týká, případně jak? Přemýšlíte, jak k ní přistoupit? Jak ji uchopit a odkud začít? Máme pro vás několik tipů.

foto: Pixabay
foto: Pixabay
Začněme doporučením analytiků IDC, kteří radí především vytvořit si pro digitální transformaci jasnou vizi a načrtnout cestu, která je ovšem dostatečně modulární, škálovatelná a rozšiřitelná o zcela nové prvky. Svět technologií se stále vyvíjí, ostatně i jako byznys samotný, a je tedy třeba počítat s možností průběžných změn.

Dlouhodobá strategie by měla být základem plánování. Je třeba vědět, kam se má firma posunout, a tomu by měly odpovídat projekty, které jsou součástí digitální transformace. Leckdo se ale zalekne velkého sousta a existují tendence soustředit se spíše na jednotlivé projekty. Tam, kde ale chybí celková vize, se tímto přístupem můžete připravit o zásadní část přínosů, která plyne ze synergických efektů jednotlivých součástí většího celku, celkové digitální proměny firmy.

Plánování změn by přitom mělo začít u vize, kam se bude v příštích letech posouvat celé odvětví, ve kterém vaše společnost působí. A pokračovat ujasněním si, kde za těch několik let chcete být - a jak se tam dostanete. Jakmile budete mít jasno v tom, které technologie a jak k těmto cílům využít, cesta digitální transformace vašeho byznysu bude hned zřejmější.

Krok za krokem

Je nepochybné, že každé odvětví má svá specifika. Vždy ale platí, že kromě příležitostí, které digitální transformace nabízí, je třeba věnovat pozornost i rizikům, která z ní plynou. Ta lze v zásadě rozdělit na dvě skupiny: Jsou tu rizika, která pro váš byznys plynou z digitální transformace vašeho odvětví a z toho, že kvůli ní ztratíte část svého byznysu, ať už ho na váš úkor získá konkurence, nebo dojde k takové změně byznys modelu, že část současných příležitostí zcela zanikne. Příkladem druhého případu může být nástup digitální hudby, který zásadně omezil dosavadní příjmy vydavatelů hudby.

Druhou skupinu rizik pak představují rizika nezvládnuté digitální transformace, rizika znefunkčnění stávajících procesů, aniž by byly nahrazeny novými fungujícími procesy, a riziko vysokých výdajů, které přijdou vniveč.

Náklady i přínosy

Jakmile jste si vědomi příležitostí i rizik, je vhodné definovat si oblasti změn a jejich konkrétní cíle - s ohledem na jejich jasné přínosy a také na jejich náklady, jak finanční, tak organizační. Každá změna by měla mít svůj důvod a jasný cíl, přičemž by měla zapadat do celkové strategie vaší digitální transformace.

Chtělo by se říci, že teprve jakmile budete mít jasno o strategii, a to na základě výše uvedených úvah, přicházejí ke slovu konkrétní řešení, starosti o personální zajištění změn a podobně. Pravda je ale komplikovanější. V každém z předchozím kroků budete muset uvažovat i o dostupnosti a o možnostech technologií, které jsou na trhu, a zpravidla i diskutovat plánované cíle s odborníky, kteří mají dostatečný přehled o potenciálu konkrétních digitálních technologií pro váš byznys. Ti by měli být vašimi partnery ve většině kroků proměny vašeho byznysu.


(2. 9. 2019 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Digitální transformace: Firmy rychle mění svůj byznys

Prorůstání informačních technologií firmami je trendem několika posledních desetiletí, nicméně takzvaná digitální transformace posouvá tento proces na zcela novou úroveň....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4822)