O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak ve firmě tisknout mobilně, efektivně a úsporně

Počítačové tiskárny existují již dlouho, ale úkoly, které dnes před nimi stojí, jsou mnohdy nové. Zaměstnanci firem a dalších organizací totiž mnohdy chtějí tisknout také ze svých mobilních zařízení, šéfové IT kladou více než kdy dříve důraz také na bezpečnost tisku a vedení firem požaduje, aby byl tisk úsporný. Jak toho dosáhnout?

Úspory nákladů při tisku

Významným poměrně novým trendem je přesun od inkoustových tiskáren s klasickými náplněmi k tiskárnám s inkoustovými tanky. Tedy k náplním, které nabízejí výrazně vyšší kapacitu za zásadně sníženou cenu. Podle některých pozorovatelů mohou právě tyto náplně s nižší cenou zvýšit opět chuť koncových i profesionálních uživatelů více tisknout a v profesionálním segmentu zbrzdit snahy o (stále velmi pomalý) přechod k bezpapírovým kancelářím.

Inkoustové tanky jsou současně odpovědí klasických výrobců tiskových řešení dodavatelům alternativních náplní, které jsou zpravidla několikanásobně levnější oproti originálům. Alternativním tiskovým náplním se ostatně věnujeme v jednom z dalších článků tohoto speciálu.

Tiskneme z telefonu a tabletu

Jedním z trendů dneška je tisk z mobilních zařízení. Foto: Apple
Jedním z trendů dneška je tisk z mobilních zařízení. Foto: Apple
K hlavním trendům v současných kancelářích patří podpora mobility - a tomu se přizpůsobuje i svět tisku. K důležitým novým funkcím zde patří podpora bezdrátové komunikace, za níž stojí právě snaha vyjít vstříc uživatelům mobilních zařízení. Ačkoli stále není tisk z mobilních telefonů nebo tabletů s Androidem nebo iOS ani zdaleka tak snadný, jako je tomu v případě klasických počítačů, situace se zlepšuje.

Společnost IDC prováděla celosvětový průzkum, při kterém zjišťovala, jak jsou uživatelé spokojeni s možnostmi tisku z mobilních zařízení. Zjistila přitom, že jen 56 % uživatelů je zcela spokojených. 35 % uživatelů chytrých telefonů a 34 % uživatelů tabletů při dotazování prohlásilo, že potřebují ze svých mobilních zařízení tisknout, ale nemohou. Hlavním důvodem k tisku dokumentů je přitom fakt, že se jim z papíru čtou snáze, než z malého displeje mobilního zařízení.

Nejde však pouze o tisk, důležitou roli leckde hraje i skenování dokumentů, které je rovněž vhodné umožnit i z mobilních zařízení. I když si část uživatelů vystačí se „skenováním“ prostřednictvím integrovaného fotoaparátu, pro řadu dalších je plnohodnotné skenování nezbytností.

Analytici společnosti IDC tak doporučují vytvořit si v každé organizaci dostatečně promyšlený plán, jak zajistit implementaci řešení, které umožní mobilním uživatelům bezproblémový tisk i skenování dokumentů z tabletů i chytrých telefonů. O některých technologiích pro mobilní tisk se můžete dočíst v tomto článku našeho sesterského magazínu BusinessIT.

Bezpečnost je důležitá

Jiný průzkum stejné analytické společnosti upozorňuje na další palčivý problém dnešních tiskových řešení ve firmách - nízký důraz na bezpečnost. Zatímco u další IT infrastruktury se situace ohledně bezpečnosti v minulých letech výrazně zlepšila, v oblasti tisku je bezpečnost ještě stále mnohde opomíjena.

Analytici IDC důrazně doporučují, aby i tisková řešení byla zahrnuta do procesu vyhodnocování bezpečnosti IT infrastruktury v organizacích. Tisková zařízení musejí být chráněna před zneužíváním, ale i před takovým využitím, kde si zaměstnanec není vědom možných rizik - a například ponechává výtisky s citlivými údaji na tiskárnách.

Implementace potřebného zabezpečení znamená nejen pořízení a implementaci vhodného softwaru pro správu tiskových zařízení, ale mnohdy také změnu některých procesů ve firmě. Je na každé organizaci, aby vyhodnotila míru rizika a přijala odpovídající opatření.

Jak si vedou tiskárny

A zastavme se ještě na závěr u celkového pohledu na trh s tiskárnami. Poslední čtvrtletí loňského roku znamenalo výrazný růst počtu dodaných kusů pro firemní tiskárny využívající inkoustovou technologii tisku - meziročně o 16,3 %, nicméně celkově celosvětový trh tiskových zařízení zaznamenal pokles o 6,3 %. Významného růstu se dočkaly ještě high-endová barevná laserová zařízení, a to o 15,3 %, poklesu se naopak dočkala zařízení pro běžné koncové spotřebitele.

Stejně jako v předchozím čtvrtletí i v tom posledním výraznější růst v oblasti zařízení pro profesionální uživatele zaznamenala ta s formátem A3 oproti A4, nicméně z cca třetinového základu. Obecně si také v oblasti profesionálních zařízení lépe vedou multifunkce oproti jednoúčelovým tiskárnám. A výrazného růstu se dočkaly také dodávky tiskových řešení formou služby.


(4. 4. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Zaostřeno na tisk: Dnes může být mobilní i úsporný

Na trhu je nepřeberné množství počítačových tiskáren, které nabízejí vlastnosti, ve kterých je někdy obtížné se zorientovat. Trendy jsou ale...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2433)