O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Levné tonery, levné inkousty: Vyváží úspory rizika?

Pro každou počítačovou tiskárnu existují tiskové náplně, označované jako tonery nebo inkousty, které jsou vyráběny přímo výrobcem. Výrobce přitom mnohdy prodává samotné tiskárny velmi levně (někdy se hovoří i o cenách pod výrobní náklady) s tím, že vysokou ziskovost má právě u náplní. A pak existují nápně neoriginální - od alternativních výrobců. Vyplatí se?

Již řadu let se vedou diskuse o tom, zda je výhodné nakupovat alternativní tonery a inkousty. Klady i zápory jsou přitom zřejmé: Výhodou je zásadně nižší cena - až několikanásobně, nevýhodou často nejistý původ a originálním výrobcem negarantovaná kvalita. Z toho pak plynou rizika, mimo jiné například pokud jde o záruku tiskáren.

Alternativní tonery nebo inkousty mohou ušetřit peníze. Ale mohou se i prodražit.
Alternativní tonery nebo inkousty mohou ušetřit peníze. Ale mohou se i prodražit.
Protože náklady na samotnou výrobu tonerů a inkoustů jsou mnohonásobně nižší než prodejní ceny hotových náplní, trh s neoriginálními náplněmi je poměrně velký. Tyto náplně mohou být v zásadě dvojího druhu: renovované původní náplně nebo zcela nové náplně vyráběné ale jiným výrobcem. Dodejme, že existují také řešení typu „udělej si sám“, kdy můžete koupit samotný inkoust nebo toner a doplnit si ho do původních náplní. Což ovšem není rozhodně vhodné jako profesionální řešení.

Čipy i soudní cesta

Výrazně levnější alternativní tonery a inkousty se ze zjevných důvodů nelíbí originálním výrobcům, proto se proti nim brání dvěma základními cestami. Technologickou, kdy do svých náplní vkládají originální čipy, díky kterým má být možnost originalita náplně ověřena, a právní, jimiž se snaží chránit náplně (a výše zmíněné čipy) jako své intelektuální vlastnictví. Lze se setkat i s varováním, že právě kvůli porušování intelektuálního vlastnictví některými výrobci alternativních náplní se riziku postihu vystavuje i uživatel těchto náplní.

I čipy lze samozřejmě zkopírovat - a děje se tak. Když se podíváte na stránky nejznámějších čínských on-line tržišť, najdete jich tam nepřeberné množství - pro nejrůznější tiskárny. Čipy totiž kromě samotného ověření pravosti náplně mnohdy hlídají i její obsah - a bez výměny čipu je tak nemožné i doplnění nebo repasování cartridge s náplní.

Výrazné úspory?

Z hlediska uživatelů - koncových i firemních - je z výše uvedených možností aktuálně nejzajímavější koupě nového toneru či inkoustu od alternativního výrobce. Někdy je součástí náhradní náplně pro laserovou tiskárnu i optický válec, který celou výměnu prodražuje - i tak ale je alternativní řešení z hlediska pořízení výrazně levnější než to originální, byť zde poměr ceny už nebývá ve stejně vysokých násobcích, jako v případě samotné náplně.

Lze se setkat s pochybnostmi, zda alternativní náplně nabízejí za zlomek ceny originálu stejnou výtěžnost. Zkušenosti uživatelů ovšem ukazují, že tady problém nebývá a udávaný počet vytištěných stránek, běžně srovnatelný s originálem, je spolehlivým vodítkem.

Ano, nebo ne?

Praktické zkušenosti ukazují, že v organizaci nebývá rozhodnutí o pořizování levných alternativních náplní jednoduché. Zodpovědní zaměstnanci se totiž zpravidla nechtějí vystavovat riziku postihu v případě, že tisk z alternativních náplní nebude tak kvalitní, jako z těch originálních, případně že způsobí poruchu tiskového zařízení.

Jak se tedy rozhodnout? Významným činitelem při rozhodování by v každém případě měl být propočet, zda vůbec možné riziko stojí za to. Kolik tiskáren používáte? Kolik na nich vytisknete stránek? Jaká je cena tiskáren, originálního a alternativních tonerů? Kolik tedy můžete ušetřit? Při větším množství stejných tiskáren a velkém objemu tisku není zpravidla problém testovat toner vybraného alternativního výrobce na jedné z nich a teprve poté činit rozhodnutí. U malého počtu výtisků s relativně malým potenciálem úspor zase mnohdy nestojí za to si tímto rozhodováním komplikovat život.

V každém případě platí, že je při volbě dodavatele alternativních tonerů vybírat opatrně. Již jsme zmiňovali čínské on-line obchody, které ovšem nabízejí nejen čipy, ale také alternativní tonery. Pokud některý dodavatel jen přeprodává tonery, které mu právě přijdou pod ruku, je opatrnost na místě. Je-li naopak u prodejce/výrobce určitá záruka kvality - například delší dobou na trhu, pozitivními hodnoceními uživatelů (jakkoli ty on-line mohou být mnohdy do jisté míry zmanipulované) a otevřeností ohledně procesu výroby, pak mohou být důvody k obavám menší.

Obecně pak lze na základě všech dostupných informací konstatovat, že tonerové nebo inkoustové náplně od kvalitních alternativních výrobců nabízejí vysokou úsporu při zachování kvality tiskového výstupu. Stále ovšem platí, že pokud dojde k nějakému problému, jakkoli může být výjimečný, jeho řešení bude obtížnější než s originálními náplněmi.


(4. 4. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Zaostřeno na tisk: Dnes může být mobilní i úsporný

Na trhu je nepřeberné množství počítačových tiskáren, které nabízejí vlastnosti, ve kterých je někdy obtížné se zorientovat. Trendy jsou ale...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

to umi skvele www.tonera.cz renovuji na jednicku a nemaji v tomhle ohledu konkurenci...
Pokud je kvalitni, pokud je udelana spatne tak nebudete videt rozdily kvality ...
Je dobry pouzivat renovovany, setris zivotni prostredi a kvalita je taky casto dobra .)...
Záleží také jak často tiskneš. a jestli barva/černobíle. ale věřím, že na tonera.cz toho najdeš dost...
Tak každý je jiný, ale když ti vyhovují oba tak je to v pohodě....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2437)