O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Efektivnější výroba, doprava i prodej

Dva biliony amerických dolarů utracených za technologie, které pomohou levněji a kvalitněji vyrábět, efektivněji dopravovat a snáze prodávat - i tak by se dal stručně a trochu nepřesně charakterizovat trend digitální transformace pro příští tři roky. Jenže tady jde ještě o víc.

foto: Pixabay
foto: Pixabay
Pro začátek zůstaňme ještě chvíli u financí: Analytici IDC předpokládají, že celosvětové výdaje na technologie a služby umožňující digitální transformaci obchodních praktik, produktů a organizací dosáhnou v roce 2022 téměř dva biliony amerických dolarů, přičemž ročně porostou o 16,7 %. Co si pod tím představit na mikroúrovni? To naznačuje další odhad z dílny stejných analytiků: Totiž že již příští roku bude 30 % firem ze seznamu G2000 vynakládat na podporu své digitální strategie 10 % svých příjmů. To jasně dokresluje důležitost, kterou procesu digitální transformace analytici i firmy přikládají.

Kdo bude do digitální transformace hlavně investovat? Téměř polovina výdajů na digitální transformaci půjde ze čtyř odvětví: z diskrétní výroby, z procesní výroby, z dopravy a z retailu. V oblasti výroby bude hlavní prioritou takzvaná chytrá výroba následovaná digitálními inovacemi produktů a digitální optimalizací dodavatelského řetězce. V oblasti dopravy je hlavním tématem digitální optimalizace dodavatelského řetězce zahrnující automatizaci správy nákladu a inteligentní plánování dopravy. V oblasti retailu pak bude hlavní důraz kladen na vícekanálové prodeje, a to včetně podpory rozšířené reality, kontextového marketingu přímo v obchodech a nové generace plateb.

Jak si digitální transformaci představit v praxi

Na digitální transformaci se podílí řada informačních technologií a jejich použití se promítá do většiny oblastí byznysu. Optimalizace dopravy nebo prodej klientům prostřednictvím pokročilých e-shopů se nezdají být až tak velkou novinkou, nicméně především v některých oblastech - například při prodeji oblečení - mohou být jednotlivé konkrétní nové technologie, například virtuální nebo rozšířená realita - z hlediska přínosů přelomové. Jedním dechem je ale nutno dodat, že tím novinky nejsou ani zdaleka vyčerpány. K dalším často skloňovaným technologiím v oblasti digitální transformace patří prvky robotizace s podporou umělé inteligence, systémy schopné automatické opravy při poruše, inteligentní sítě pro rozvod elektřiny, díky nimž bude možno mimo jiné dálkově spínat ty spotřebiče, které nevyžadují neustálý odběr energie, v době, kdy je výhodné zvýšit odběr elektřiny, čidla internetu věcí pro optimalizaci zemědělské výroby a řada dalších.

Řadu optimalizačních procesů - ať už v samotné výrobě, tak v administrativě, v reklamě, při prodeji apod. na sebe postupně vezme umělá inteligence, která je stále častěji schopna pracovat nejen s velkými objemy dat, ale konečně v nich ï odhalovat skutečně relevantní vzorce chování a na jejich základě lépe než člověk cílit reklamu, odhalovat chyby v nejrůznějších procesech nebo optimalizovat řízení různých prvků organizací.

Sledujte to tempo

Jak rychle se nové technologie dostanou do středních a menších firem? Vše nasvědčuje tomu, že rychle, protože jen díky nim bude řada z nich dostatečně konkurenceschopná. „Bezprecedentní rychlost, s jakou technologie podporující strategie digitální transformace přicházejí na trh, lze označit snad jedině slovem zběsilá," říká Craig Simpson, analytik IDC. "Řešení, která byla ještě loni označována za pilotní projekty, se už letos v některých odvětvích průmyslu stala jejich běžnou, naprosto dospělou součástí,“ dodává.

V čele investic budou Spojené státy a Čína, dva trhy, na kterých bude utracena téměř polovina všech světových výdajů za digitální transformaci. Je to však dáno především velikostí trhů, investovat do hardwaru, softwaru a služeb spojených s digitální transformací budou podle IDC v příštích měsících a letech firmy ve všech vyspělých ekonomikách světa.


(2. 9. 2019 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Digitální transformace: Firmy rychle mění svůj byznys

Prorůstání informačních technologií firmami je trendem několika posledních desetiletí, nicméně takzvaná digitální transformace posouvá tento proces na zcela novou úroveň....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4818)