Český průmysl zaznamenal ve třetím čtvrtletí konečně růst - meziročně o 3,7 %, a to zejména díky zahraniční poptávce. Roste také počet nových zakázek ve vybraných odvětvích, především v automobilovém průmyslu. Po meziročním poklesu v 1. a 2. čtvrtletí 2013 to je dobrá zpráva. Informace vyplývají z údajů ČSÚ. Přinášíme podrobnosti i komentáře.
Průmysl v ČR dosáhl podle ČSÚ svého dna ve 4. čtvrtletí 2012 a v průběhu letošního roku docházelo k postupnému oživování. Ve 3. čtvrtletí 2013 se pak průmyslová produkce dostala do kladných čísel i v meziročním srovnání, když vzrostla o 3,7 %; po očištění od vlivu pracovních dnů o 1,1 %.
"Výsledky průmyslové výroby za září navázaly na letní růst a potvrdily tak obrat ve vývoji české ekonomiky. Příznivá data sice částečně ovlivnil kalendář, když září mělo oproti minulému roku o dva pracovní dny více, nicméně nejvýznamnější pozitivní vliv měla výroba automobilů. Její růst těží z lepšící se situace na evropském automobilovém trhu a příznivě ovlivňuje také další navazující obory," komentuje nové zprávy ředitel sekce průmyslu Ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.
„Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 %. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší. Stačí, aby ve 4. čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla přibližně o 1 %, a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího,“ říká Jan Ernest, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
K meziročnímu růstu produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která celkově od začátku roku sice zaznamenala pokles o 0,9 %, ale ve 3. čtvrtletí vzrostla o 13,4 %. „Výroba motorových vozidel představuje nejvýznamnější a zároveň i jedno z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. Tuto roli potvrzuje i právě teď,“ dodává Ernest.
Slabou stránkou tuzemského průmyslu se naopak stala těžba a dobývání, která společně s výrobou a rozvodem elektřiny a plynu průmyslovou výrobu ve 3. čtvrtletí 2013 nejvýznamněji snižovala.
Připomeňme, že průmysl je jedním z nejvýznamnějších odvětví české ekonomiky a jeho podíl na tvorbě přidané hodnoty představuje přibližně 31 %. Česká republika je zároveň i jednou z nejprůmyslovějších zemí Evropy. V roce 2012 odvětví dávalo práci 1,2 milionu zaměstnanců, vytvořilo přidanou hodnotu ve výši 1 bil. Kč a a jeho celkové tržby přesáhly hodnotu 5 bil. Kč.
A podívejme se ještě na významný ukazatel, kterým je počet nových zakázek. Bilance nově uzavřených zakázek je pozitivní, od počátku roku se meziročně zvýšily o 1,3 %, v posledním čtvrtletí vzrostly o 12,5 %. Významnou úlohu mají zahraniční zakázky, jejich hodnota se od počátku roku zvýšila o 2,1 %, ve 3. čtvrtletí pak o 14,9 %.
Tržby z průmyslové činnosti od počátku roku sice poklesly o 0,2 %, v posledním sledovaném čtvrtletí ale vzrostly o 5,5 %. „Tržby z přímého vývozu, které tvoří více než polovinu všech tržeb, vzrostly ve 3. čtvrtletí o 9,7 %,“ upřesňuje Ernest.
"Velmi solidní růst českého vývozu odráží pokračující oživování ekonomik našich evropských partnerů, zejména v Německu, avšak i v dalších zemích v rámci Eurozóny i mimo ni. Nemalou měrou se na něm podílela zlepšující se situace na automobilových trzích," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, pověřený řízením sekce zahraničního obchodu.
Český dovoz pak podle Hovorky v září dosáhl nejvyšší hodnoty od listopadu roku 2011. Výhled na příští měsíce podle něj dává naději na pokračování příznivého trendu. "Hodnoty nových objednávek ze zahraničí v řadě sektorů již několik měsíců setrvávají v dvouciferných číslech a také další předstihové indikátory dosahují svých několikaletých maxim," dodává Hovorka.
Dařit se začíná i evropské ekonomice. Podrobnosti o situaci v EU najdete zde.