Jak covidový rok ovlivnil naši fyzickou aktivitu i celkovou kondici? Na to se ve své studii pro společnost HUAWEI zaměřila výzkumná agentura IPSOS. Výsledky ukázaly, že v období lockdownů a home officů došlo ke změně celkového fyzického stavu obyvatel ve všech deseti zkoumaných zemích a jak se dá odtušit, nebyly to změny k lepšímu. Podívejte se, co se změnilo v životním stylu Čechů.
Podle výsledků průzkumu IPSOSu v 10 zemích měli lidé v posledních několika měsících problém zůstat fit. Důvodů může být hodně, většina z nich je však vázaná na častější pobyt doma i na snížený pohyb. Například 51 % Čechů trávilo více času u televize, 23 % muselo zanechat fyzické aktivity a 29 % se začalo přejídat. To může být i jedním z důvodů, proč v průměru 35 % lidí z České republiky uvedlo, že se jejich váha zvýšila, jejich typický přírůstek váhy dosáhl 7 kg. Ze sebraných dat dokonce vyplývá alarmující fakt, že každý druhý Čech má nadváhu a každý čtvrtý je obézní (bráno podle BMI vypočítaném z dat, která respondenti v průzkumu uvedli). Dalšími průvodními jevy posledních měsíců, jenž mohou mít i vliv i na kondici a hmotnost lidí, jsou i poruchy spánku a vysoká úroveň stresu. Obojí během posledních pár měsíců rapidně vzrostlo. A koho nelehké období ovlivnilo nejvíce? Podle průzkumu to byli lidé mezi 25 a 34 lety, přičemž o něco hůře na to byly ženy z této skupiny.
Ani zbytek Evropy podle průzkumu nezůstává v tloustnutí pozadu. Průzkum ukázal, že průměrně 38 % lidí z vybraných 10 zemí přibralo na váze, tedy dokonce o 3 % více než v ČR. Pro Českou republiku byly hlavní faktory přibírání následující: více času před televizí, jezení nezdravého jídla a omezení fyzické aktivity. První aspekt trápil 51 % dotazovaných, druhý 29 % a třetí 23 %. Důležité je, že přibírání na váze není pouze problémem vzhledu, ale především zdraví. Nadváha může být také zdrojem potenciálních duševních problémů a vliv má i na sebevědomí.
Studie také ukázala, co mají respondenti v plánu udělat pro změnu svého fyzického zdraví. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že 63 % respondentů z 10 zemí cítí, že potřebují zlepšit svoje fyzické zdraví, 46 % má v plánu zhubnout a 35 % z nich má v plánu si koupit zařízení, které jim to ulehčí (například chytrý telefon či chytré hodinky). Co se týče Česka, 35 % populace plánuje zvýšit svoji sportovní aktivitu a 29 % chce začít s aktivitou úplně novou.
Třetina lidí věří, že chytré hodinky nebo chytré náramky budou užitečné a nápomocné pro dosažení těchto cílů. S chytrými hodinkami můžete získat kontrolu nad zdravotními ukazateli, které mohou mít dopad na fyzický stav, jako jsou poruchy spánku a úroveň stresu. Watch 3 nabízí funkce, jako je monitorování spánkového cyklu a sledování úrovně stresu, což může být užitečné i z hlediska opětovného získání fyzické kondice.