Souboj developerů bytové výstavby, společností Central Group a Ekospol, se dostal na novou úroveň: Padají žaloby, soudy vydávají rozsudky, ale firmy se navzájem napadají už i v médiích. Zatím poslední dějství dramatu obsahuje dva zásadní prvky: Central Group spolu s dalšími developery vydal žebříček developerů, ze kterého Ekospol úplně vypadl, Ekospol kontroval zveřejněním zprávy, podle níž mu soud potvrdil, že označení "lídr trhu" používá oprávněně. Oč tu jde?
Společnost Central Group vydala zprávu, podle níž je i v prvním čtvrtletí letošního roku největším rezidenčním developerem v Praze i celé ČR. Dvojkou na pražském trhu je podle ní Skanska Reality, následuje Finep. "Vyplývá to z aktuálních společných analýz trhu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, jejichž metodiku nově verifikoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Nyní se za prodané počítají jen byty s minimálně vydaným územním rozhodnutím. Podle této nové metodiky z TOP 10 developerů vypadl Ekospol," uvádí zpráva.
Central Group již dlouhodobě kritizuje praxi, kdy někteří developeři prodávají byty v projektech, které nemají ještě ani zdaleka vydané územní rozhodnutí. Znamená to podle něj, že se tak prodávají byty, u kterých hrozí, že ani nikdy povolení nezískají a nebudou postaveny. „Taková praxe samozřejmě nejen deformuje pohled na celý trh, ale především poškozuje zákazníky a pro slušné developery by měla být zcela nepřijatelná,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.
Podle výsledků společných analýz Trigema, Skanska Reality a Central Group vycházejících z nové metodiky vypadá žebříček top 10 developerů v Praze takto:
1. Central Group 16,2 %
2. Skanska Reality 9,2 %
3. Finep 8,8 %
4. Daramis Group 5,5 %
5. Metrostav development 5,2 %
6. YIT Stavo 4,6 %
7. Star Group 3,9 %
8. M&K Development 3,8 %
9. Trigema 3,1 %
10. Vivus 3,1 %
Zpráva společnosti Central Group dále uvádí, že Ekospol v tuto chvíli prodává podle údajů z jeho vlastních internetových stránek byty v osmi projektech, z nichž podle údajů dostupných z úředních desek městských částí pouze čtyři mají vydané územní rozhodnutí a dva z nich zároveň také stavební povolení. Stavba je také zahájena pouze u těchto dvou projektů. V osmi projektech, které má Ekospol v nabídce, je celkem počítáno s 1696 byty, z nichž velká část je podle vlastních údajů developera prodána/zarezervována. Společnost Central Group tak již dříve napadla soudně fakt, že se Ekospol označuje za lídra trhu.
Soud rozhodl a Ekospol hned vydal svou zprávu. V ní uvádí: "Ekospol stabilně patří k lídrům trhu, a proto může zcela oprávněně používat označení lídr trhu. Zcela jednoznačně o tom rozhodl Městský soud v Praze a jeho rozhodnutí tento týden potvrdil také Vrchní soud v Praze. Obě soudní instance tak v celém rozsahu zamítly nesmyslnou žalobu společnosti Central Group, která se domáhala soudního zákazu používat pojem lídr trhu pro Ekospol. Po neúspěchu v soudní síni přesunul Central Group tento boj na mediální pole, kde se snaží své představy prosadit pomocí zkreslování prodejních statistik. Jeho kroky a výroky v poslední době však poškozují celý developerský trh."
K novému žebříčku developerů pak Ekospol uvádí: "Změny prezentované společností Central Group nemají vést k transparentnějším datům, jejich cílem pouze bylo poškodit Ekospol. Dokazují to jediné dvě zásadní změny, kterými je ignorování stovek bytů prodaných v projektech před vydáním územního rozhodnutí a omezení počítat jen ty byty, za které klienti zaplatí za rezervaci minimálně 50 tisíc korun. Ze statistik tak zcela zmizí byty prodávané Ekospolem (ale i dalšími proklientskými developery), protože ten po svých klientech požaduje pětkrát nižší platbu. Je určitě jen náhoda, že dvě ze tří nově spolupracujících společností požadují od klientů právě takto vysoký rezervační poplatek a třetí ještě o pár tisícovek vyšší. Jediným cílem tohoto zkreslování statistik je s největší pravděpodobností naplnit představu vedení Central Group, že jsou s velkým odstupem hlavním hráčem na trhu."
A dále uvádí: "Ekospol nechápe také zpochybňování rezervačních smluv, které uzavírá se svými klienty. Tyto smlouvy nejsou jen průzkumem potenciálního zájmu, jak lživě uvádí Central Group, ale právně závazným dokumentem deklarujícím zájem byt koupit. Nejde o jeho pouhé zarezervování na časově omezenou dobu, než se klient rozmyslí. Od rezervační smlouvy nejde bezdůvodně odstoupit, po smluvně daném čase dostane klient k podpisu předkupní smlouvu a poté i smlouvu kupní."
Klienty obou společností nepochybně nejvíce zajímá, kdy a v jaké kvalitě budou postaveny byty, které si u společností rezervovali, ať už složením zálohy v jakékoli výši. Je rovněž nepochybné, že kdo chce mít k dispozici byt v dohledné době cca dvou let, měl by se vždy zajímat, v jaké fázi povolování jednotlivé stavby jsou. Projekty bez územního rozhodnutí mohou - a také se tak často děje - nabírat zpoždění v délce i několika let, případně u nich nelze vyloučit i zásadní změny projektu. Jak bude souboj Central Group a Ekospolu pokračovat, je nyní těžké odhadovat. Ve vzduchu už je prý ale další žaloba...