O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Agenturní zaměstnávání: Proč je mezi firmami populární

Čtrnáctiprocentní nárůst počtu agenturních pracovníků zaměstnaných v tuzemských firmách hlásí členové APPS (Asociace poskytovatelů personálních služeb). Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita, kterou toto řešení lidských zdrojů nabízí. Jaké jsou podmínky agenturního zaměstnávání?

Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita.
Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita.
Připomeňme, že agenturní zaměstnávání znamená dočasné umístění zaměstnance agentury k výkonu práce u zaměstnavatele (resp., přesněji, dle zákona, uživatele), a to na základě příslušné smlouvy. Agenturní zaměstnanec je přitom zaměstnancem agentury, což v praxi znamená, že pokud na své pozici u koncového zaměstnavatele již není potřebný, lze jej z práce poměrně rychle uvolnit.

Podmínky agenturního zaměstnávání upravuje Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a to konkrétně v hlavě V: Agenturní zaměstnávání - od § 307a dále.

Agenturní zaměstnávání může být legálně zajišťováno pouze těmi agenturami práce, kterým bylo uděleno odpovídající povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezbytnou náležitostí dohody o přidělení zaměstnance k zaměstnavateli je informace o platových a pracovních podmínkách srovnatelných kmenových zaměstnanců firmy. Agentury práce pak mají spolu se zaměstnavateli zajistit, aby podmínky agenturního zaměstnance nebyly horší, než u srovnatelného kmenového zaměstnance.

Agentura práce nemůže téhož zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce u téhož koncového zaměstnavatele na dobu delší než 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Toto omezení ovšem neplatí v případech, kdy o to agenturu práce požádá zaměstnanec agentury práce, nebo jde-li o výkon práce na dobu náhrady za zaměstnankyni uživatele, která čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nebo za zaměstnance uživatele, který čerpá rodičovskou dovolenou.

Růst počtu agenturních pracovníků

Počet pracovníků zaměstnaných prostřednictvím APPS vzrostl meziročně o 14 % na 19 800 pracovníků (po přepočtení na plné úvazky). Členové APPS našli podle svých údajů v 1. pololetí 2013 práci pro 50 tisíc agenturních zaměstnanců, což je o 6% více než v 1. pololetí 2012; podle jejich zástupců se tak dostáváme na hodnoty v předkrizovém období.

Objem agenturního zaměstnávání – přidělování na dobu určitou – dosáhl v první polovině roku podle APPS 3,6 mld. Kč. Zástupci APPS upozorňují, že z této částky uhradily agentury práce srážky dle příslušných právních předpisů (tedy zálohu na daň z příjmů fyzických osob, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné veřejného zdravotního pojištění) ve výši 34 %, tedy 1,2 mld. Kč.

APPS odhaduje svůj podíl na celkovém agenturním zaměstnávání v ČR na 50 %. Současně upozorňuje, že dle údajů Ministerstva vnitra a MPSV se může objem černého trhu agenturního zaměstnávání pohybovat v objemu až 6 mld. Kč.


(10. 9. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Pracovní trh v ČR: O NSK i agenturním zaměstnávání

Navzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(67)