Čtrnáctiprocentní nárůst počtu agenturních pracovníků zaměstnaných v tuzemských firmách hlásí členové APPS (Asociace poskytovatelů personálních služeb). Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita, kterou toto řešení lidských zdrojů nabízí. Jaké jsou podmínky agenturního zaměstnávání?
Jedním z důvodů, proč firmy agenturní zaměstnance využívají, je flexibilita.Připomeňme, že agenturní zaměstnávání znamená dočasné umístění zaměstnance agentury k výkonu práce u zaměstnavatele (resp., přesněji, dle zákona, uživatele), a to na základě příslušné smlouvy. Agenturní zaměstnanec je přitom zaměstnancem agentury, což v praxi znamená, že pokud na své pozici u koncového zaměstnavatele již není potřebný, lze jej z práce poměrně rychle uvolnit.
Podmínky agenturního zaměstnávání upravuje Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a to konkrétně v hlavě V: Agenturní zaměstnávání - od § 307a dále.
Agenturní zaměstnávání může být legálně zajišťováno pouze těmi agenturami práce, kterým bylo uděleno odpovídající povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezbytnou náležitostí dohody o přidělení zaměstnance k zaměstnavateli je informace o platových a pracovních podmínkách srovnatelných kmenových zaměstnanců firmy. Agentury práce pak mají spolu se zaměstnavateli zajistit, aby podmínky agenturního zaměstnance nebyly horší, než u srovnatelného kmenového zaměstnance.
Agentura práce nemůže téhož zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce u téhož koncového zaměstnavatele na dobu delší než 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Toto omezení ovšem neplatí v případech, kdy o to agenturu práce požádá zaměstnanec agentury práce, nebo jde-li o výkon práce na dobu náhrady za zaměstnankyni uživatele, která čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nebo za zaměstnance uživatele, který čerpá rodičovskou dovolenou.
Počet pracovníků zaměstnaných prostřednictvím APPS vzrostl meziročně o 14 % na 19 800 pracovníků (po přepočtení na plné úvazky). Členové APPS našli podle svých údajů v 1. pololetí 2013 práci pro 50 tisíc agenturních zaměstnanců, což je o 6% více než v 1. pololetí 2012; podle jejich zástupců se tak dostáváme na hodnoty v předkrizovém období.
Objem agenturního zaměstnávání – přidělování na dobu určitou – dosáhl v první polovině roku podle APPS 3,6 mld. Kč. Zástupci APPS upozorňují, že z této částky uhradily agentury práce srážky dle příslušných právních předpisů (tedy zálohu na daň z příjmů fyzických osob, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné veřejného zdravotního pojištění) ve výši 34 %, tedy 1,2 mld. Kč.
APPS odhaduje svůj podíl na celkovém agenturním zaměstnávání v ČR na 50 %. Současně upozorňuje, že dle údajů Ministerstva vnitra a MPSV se může objem černého trhu agenturního zaměstnávání pohybovat v objemu až 6 mld. Kč.
Navzdory některým optimistickým předpovědím ohledně vývoje ekonomiky stále platí, že jsou jak spotřebitelé, tak zaměstnavatelé opatrní. Z toho vyplývá i...