O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Průvodce: Jak se mění počítačové tiskárny

V průběhu času se stále mění způsob, jak pracujeme s počítači, chytrými telefony a dalšími moderními zařízeními. A spolu s tím se mění i způsob, jak pracujeme s dokumenty. Tomu se přizpůsobuje i vývoj v oblasti počítačových tiskáren. Jaké lze v této oblasti podle analytiků sledovat trendy a jak je využít ke svému prospěchu?

Ilustrační foto: Epson
Ilustrační foto: Epson
Do firem nastupují nové generace zaměstnanců. I v oblasti tisku pak hraje roli jejich rostoucí síla. Mileniálové, tedy generace, která dospívala na přelomu tisíciletí, už považuje za samozřejmost počítače i mobilní technologie, sociální sítě i cloud jsou pro ně samozřejmostí, jejíž podstatu už vlastně ani nevnímá. A podobně je to s další generací. Celoživotní používání technologií pak mnohdy znamená i odklon od „tradičních“ přístupů, mezi které mnohde patřila například potřeba vytisknout si každý dokument. Mladší generace si mnohdy vystačí s jeho elektronickou podobou, s níž dále přirozeně pracují - komentují, upravují, zařazují do workflow. To ovšem pochopitelně neznamená, že by se bez tisku zcela obešly. Jen tištěné dokumenty využívají jinak.

Zcela obecně pak lze říci, že i v oblasti tisku se projevují obecnější počítačové trendy. Analytická společnost IDC konkrétně upozorňuje, že v souvislosti s třetí platformou IT (což je termín, který používá cca posledních pět let v souvislosti s masovějším využíváním mobilních technologií, cloudových služeb, sociálních sítí a technologií pro analýzu velkých objemů dat) roste zájem o multifunkční zařízení s rozšířenou funkcionalitou, která právě podpoří technologie třetí platformy. Kromě podpory cloudu nebo mobilních zařízení bude zájem rovněž o pokročilá řešení pro konsolidaci tiskového prostředí ve firmách a jeho pokročilou správu.

O tisk se nemusíte starat sami

Mnohé firmy se stále více snaží soustředit především na svůj základní business a to ostatní outsourcovat, IDC tak očekává růst poptávky i po outsourcování tisku. Externí dodavatel by se tak měl kompletně postarat o instalaci, provoz, správu i údržbu tiskových zařízení ve firmě a kompletní infrastruktury s nimi související. Řadě organizací tak bude zajišťovat nejen prostředí pro tisk, ale také prostředí pro správu digitálních dokumentů.

V centru zájmu je podle analytiků IDC i úspornost a šetrnost k životnímu prostředí. Již letos podle nich například různé iniciativy zaměřené na redukci spotřeby papíru ušetří firmám po celém světě více než 1,5 miliardy amerických dolarů jak na samotném papíru, tak na dalším spotřebním materiálu.

K dalším úsporám by mělo během následujících dvou let postupně dojít díky legislativním změnám. Elektronická verze dokumentů by stále častěji měla být považována za naprosto plnohodnotnou náhradu papírových dokumentů - bez zbytečných diskusí a bez zbytečných pochybností. Výsledkem by pak mělo být další omezení tisku a uchování dokumentů tak, aby byly přístupné kdykoli a odkudkoli - samozřejmě při zachování odpovídajících bezpečnostních pravidel.

A když už jsme u bezpečnosti: IDC očekává, že do roku 2019 bude téměř třetina organizací využívat služby externích dodavatelů pro zajištění bezpečnosti tiskových řešení.

Nové funkce

A jaké novinky máme očekávat? Během následujících tří let očekávají analytici IDC kompletní posun k tiskovým zařízením, na která bude možné tisknout z chytrých telefonů a tabletů. Již dnes tuto funkcionalitu řada nových zařízení podporuje, ale průzkum mezi firmami, o kterém se zmiňujeme v jednom z dalších článků tohoto speciálu, ukazuje, že zatím rozhodně nejde o funkcionalitu využívanou a požadovanou všemi. Ba naopak - podstatná je tato funkcionalita zatím pro minoritu klientů.

Znatelně roste rovněž poptávka po zařízeních, která jsou schopna tisknout dokumenty z cloudu, případně skenovat dokumenty do cloudu. Cloud se postupně stává stejně důležitým zdrojem nebo cílem dat pro tisk nebo skenování jako počítač, mobilní zařízení nebo třeba připojený flash disk.

Pro řadu organizací je rovněž důležitá integrace bezpečnostních prvků do tiskových zařízení. Běžným požadavkem je například čtečka ID karet, kdy teprve po autentizaci uživatele dojde k vydání vytištěných citlivých dokumentů.

Nabídka funkcionality nových tiskových produktů se v posledních dvou letech výrazně posunula kupředu a to, co bylo ještě před několika měsíci považováno za něco nového, je dnes mnohdy samozřejmostí. Nicméně i trh počítačových tiskáren je segmentovaný a je tedy třeba vždy pečlivě vybírat.


(6. 11. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Tiskneme dokumenty: Úsporně, chytře a v duchu 21. století

Možná jste už také slyšeli předpovědi bezpapírových kanceláří - a možná se také divíte, jak to s nimi vlastně je....


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3537)