Prodej nových bytů v Praze roste - tahounem jsou ty levnéProdej nových bytů v Praze již druhým rokem roste. Stejně jako vloni, i letos došlo tu již během listopadu k překonání loňské hranice v prodeji nových bytů. K 30. listopadu letošního roku totiž developeři prodali již 4531 bytů, což je o 12,9 % více, než za celý loňský rok. Tvrdí to zástupci společnosti Ekospol.

Prodej nových bytú v Praze již několik let roste. Zdroj: Ekospol
Prodej nových bytú v Praze již několik let roste. Zdroj: Ekospol
Jen za probíhající čtvrtý kvartál letošního roku našlo v pražských developerských projektech nové majitele již 1067 nových bytů. To představuje průměr přes 500 bytů měsíčně.

Co lze čekatv v prosinci? „I když bývá prosinec tradičně slabším měsícem, je velmi pravděpodobné, že původně predikovanou hranici 4800 prodaných bytů letos pražští developeři překročí. A to je velmi dobrá zpráva – trh vzroste nejméně o pětinu, ale především – vzroste již čtvrtým rokem v řadě,“ pochvaluje si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Proč roste prodej nových bytů

Podle Korce má příznivý vývoj pražského developerského trhu tři hlavní přetrvávající důvody. „Za relativně vysokým meziročním nárůstem prodejů nových bytů stojí souhra nízkých úroků z hypoték, neustále doplňované nabídky bytů za ceny do cca 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH, kde se realizuje většina skutečné poptávky a také pokračující trend nákupu bytů jako investice a formy zajištění na stáří. Na rozdíl od zbytku republiky vykazuje rezidenční trh v Praze všechny aspekty zdravého a racionálně fungujícího trhu, který se dokázal vyrovnat s novou cenovou realitou poměrně rychle a úspěšně,“ tvrdí Korec.

Z uvedeného plyne, že tahounem jsou především levnější byty. Na trhu je přitom ještě řada poměrně obtížně prodejných bytů z doby nedávného boomu, kde ceny mnohdy výrazně přesahují 50 tisíc Kč za metr čtvereční. Totéž přitom platí i pro dlouhodobě neprodejné byty z druhé ruky.


(10. 12. 2013 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Bitcoin: Investujte na rok 20 tisíc Kč, získejte 2 miliony <<<
Následující článek: >>> Graf: Kdybyste v roce 2001 investovali 10 000 Kč, kolik byste měli dnes? >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Jak správně investovat: Investujte jako profesionálové


Jak správně investovat

Možná se i vám občas až tají dech, do čeho investují vaši spoluobčané, politická reprezentace, ale třeba i majitelé firem. Někdy se tají dech obdivem, jindy, přiznejme si to, hrůzou. Říkáte si: Jak někdo mohl investovat do dluhopisů podvodné firmy v jakési obskurní zemi třetího světa? Obdivujete naopak něčí investorský nos? Proč některé investice vyjdou a jiné ne?


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(379)