Proč je důležité mít ve firmě systém pro správu dokumentůTahle situace se ve firmách i v dalších organizacích opakuje stále dokola: Vyhledávání dokumentů zabírá zbytečně mnoho času, dokumenty nejsou dostatečně zabezpečené, oběh dokumentů vázne a chyby, které se zpracováním, hledáním a vytěžováním dokumentů stojí stále více peněz, ať už přímo, nebo na ztracených příležitostech. Pak nastává nejvyšší čas poohlédnout se po vhodném systému pro správu dokumentů.


Systémy pro správu dokumentů označované nejčastěji zkratkou DMS (document management system) nebo EDMS (electronic document management system) nabízejí širokou škálu funkcionality, která pomáhá firmám a dalším organizacím s efektivní správou dokumentů - od jejich pořízení, přes zpracování až po archivaci nebo správnou likvidaci. Konkrétní funkce závisejí na vybraném produktu, základní funkcionalita, na kterou se lze spolehnout, ale bývá u všech produktů podobná.

Od pořízení dokumentu po jeho likvidaci

Na straně pořizování dokumentů bývá k dispozici podpora masivního skenování včetně OCR (převodu naskenovaného obrazu textového dokumentu na text), zpracování vstupů z mobilních zařízení a fotoaparátů i zařazování běžných elektronických dokumentů. Součástí vstupu bývá i doplnění odpovídajících metadat, kategorizace souborů, případně úprava grafických dat.

Dokumenty jsou zaindexovány a uživatelé je mohou vyhledávat podle nejrůznějších kritérií. Samozřejmostí je hledání podle typu dokumentu, data vytvoření, data a způsobu interakcí s dokumentem i dle dalších vložených metadat a také podle jeho obsahu.

Nad pořízenými - nebo nově vzniklými - dokumenty lze týmově spolupracovat, například vkládat poznámky, zvýrazňovat vybrané části, přidávat odkazy na další dokumenty a podobně. U dokumentů lze rovněž nastavit pravidla jejich oběhu, tedy například po vzniku dokumentu poslat odpovídajícímu pracovníkovi žádost o jeho schválení a poté, co k podpisu dojde, jeho předání dalšímu pracovníkovi ke zpracování či k dalšímu schválení.

U každého dokumentu může být rovněž uvedeno, jak se s ním nakládá po ukončení aktivní části jeho životního cyklu. Typicky bude například po nějakou dobu archivován a poté elektronicky skartován.

Nezapomeňte na bezpečnost

Zásadním požadavkem je nejen zabezpečení odpovídajících procesů práce s vytvořenými dokumenty včetně jejich oběhu a následné archivace či likvidace, ale také zajištění jejich bezpečnosti po celou dobu existence. Už při vzniku dokumentu mu jsou ručně nebo automaticky přiřazeny atributy, na jejichž základě k němu mají přístupy jen vybraní pracovníci, přičemž je běžně sledováno, kdo, kdy a jak s dokumentem interagoval. Tam, kde to dává smysl, jsou rovněž uchovávány jednotlivé verze dokumentu.

Systémy pro správu dokumentů dnes typicky nestojí ve firmě či v jiné organizaci samostatně, ale jsou napojeny na další firemní systémy - ERP, CRM, HR a podobně. Od DMS tak lze očekávat odpovídající rozhraní, které tuto integraci umožňuje.

Mobilní přístup k dokumentům

Trendem dneška je přístup k dokumentům odkudkoli, lze tedy rovněž počítat s podporou mobilních zařízení, ze kterých lze typicky dokumenty nejen číst, ale také provádět s nimi potřebné operace, například je schvalovat.

Výhody dobře nasazeného systému pro správu dokumentů jsou zjevné: S dokumenty lze snadno pracovat a nad nimi spolupracovat, lze je rychle vyhledat, efektivně zajistit jejich oběh v souladu s firemními procesy, zajistit jejich bezpečnost i využít přenosu dat z dokumentů do dalších systémů. Výsledkem jsou časové úspory a minimalizace chyb, což typicky podporuje vyšší konkurenceschopnost firmy, ale i lepší pracovní prostředí s nižší mírou stresu.


(4. 11. 2019 | redakce2)


Následující článek: >>> Co přinášejí nové systémy pro správu dokumentů >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Jak na dokumenty: Vhodný software vám pomůže


I když se o digitalizaci dokumentů již několik let hodně mluví, realita mnohde za optimistickými představami zaostává. I tam, kde se digitalizace daří, navíc leckdy pokulhávají procesy, které by dovolily efektivní práci s dokumenty. Jak tedy s dokumenty pracovat správně a jaký software vám pomůže?


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4922)