O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Proč české úřady brzdí novou výstavbu?

Česká republika patří z hlediska povolování staveb k nejpomalejším zemím na světě. Získání všech povolení ke stavbě v Česku zabere průměrně 247 dnů. Upozornila na to společnost Ekospol s odkazem na údaje Světové banky v aktuální ročence Doing business 2016. Zástupci Ekospolu ke své zprávě přidali ironický titulek: V ČR získáte povolení ke stavbě rychleji než v Iráku.

Průtahy při vydávání stavebních povolení přinesly Česku 127. místo ze 189 sledovaných zemí. „Česká veřejná správa, která má na průtazích největší podíl, si přesto může gratulovat. Malý stavebník v Česku, který si chce postavit například rodinný dům, získá všechna povolení pro stavbu rychleji než v Iráku. Zas tak velký důvod k radosti to není. Náboženským násilím a neustálými atentáty zmítaný stát je pomalejší jen o dva dny,“ upozorňuje ve své zprávě Ekospol.

Pokud trochu pochybujete, zda je tomu opravdu tak – a chcete si údaje ověřit, celá ročenka Doing business 2016 je k dispozici zde, tabulkové údaje pro Českou republiku najdete na straně 197.

Výše je řeč o menších stavbách, horší situace panuje u těch velkých. Tam se podle Ekospolu lhůta pro zisk všech povolení šplhá až na 1825 dnů. „Například povolování velkých bytových projektů zabere tři až pět let. Vypočítali jsme, že se těmito neúměrnými průtahy zvedne cena bytu až o pět procent. U bytu za tři miliony tak zájemce kvůli liknavosti úřadů a špatné legislativě zaplatí až o 150 tisíc korun více,“ tvrdí Evžen Korec, šéf Ekospolu.

Ne, nejde o nový problém, zmíněný developer - a ročenka - na něj jen znovu upozorňují. Komplikace v ČR přináší jak třístupňový povolovací proces (EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení), tak nepřehledné a mnohdy nepredikovatelné rozhodování stavebních úřadů. Přinese změnu novela stavebního zákona, která by měla platit od příštího roku? Doufejme. Astronomické ekonomické škody, které aktuální situace působí, jsou totiž zjevné.

Nemiňte náš aktuální speciál zaměřený na realitní trh, kde se ovšem věnujeme nejen tomuto problému.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(7. 3. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2377)