O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Moderní vlády sázejí na technologie

Jakkoli se může zdát, že na rozdíl od rychlé digitalizace firemních procesů se ve veřejné správě snad nikdy nezbavíme papírů přenášených od jednoho úředníka k druhému, i tady se věci pomalu mění k lepšímu. Jistě, jak kde. Analytici společnosti Gartner před pár dny přišli s desítkou strategických technologií, které doporučují veřejné správě.

A co přesně doporučují? Existenci „digitálních pracovišť“, tedy pracovišť, která stále digitálně vzdělanějším zaměstnancům veřejné správy umožní pracovat efektivněji. Za významné považují rovněž vícekanálové propojení s občany - zjišťování jejich potřeb na základě analýzy dat nebo třeba zapojení občanů do komunikace s veřejnou správou prostřednictvím sociálních sítí.

Nutno je otevřít přístup k jakýmkoli datům - s minimálními výjimkami. A vlády mají podle Gartneru poskytnout občanům také e-ID, tedy univerzální elektronické občanské průkazy, které mimo jiné usnadní bezpečnou komunikaci občanů s veřejnou správou.

Zaměstnanci veřejné sféry by měli využívat analytické systémy, které jim umožni nacházet a odstraňovat neefektivity v systému poskytování služeb občanům. Internet věcí by měl dovolit poskytovat občanům podrobné informace o službách, jako je veřejná doprava nebo parkování, ale také třeba optimalizovat svoz odpadu. A chytré stroje, například autonomní prostředky veřejné dopravy, zefektivnit poskytování služeb.

Digitální komunikační platforma by měla usnadnit komunikaci s občany, ale třeba také jakékoli povinné platby. A je-li řeč o technologickém jádru digitalizované veřejné správy, Gartner doporučuje ještě využít softwarově definovanou architekturu systémů, aby bylo možno snadno provádět potřebné změny, a zajistit bezpečnost systému s ohledem na reálné, nikoli imaginární hrozby.

 

Zní to pro ČR stále ještě jako sci-fi?

I tak vám přeji

Pěkné léto!

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz

V podnikatelské sféře je to přece jen jednodušší. Pokud se pohybujete v ní, inspiraci můžete najít třeba v našem letním speciálu Podnikání ve 21. století.


(4. 7. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2591)