Moderní trendy v IT infrastruktuřeIT odvětví má postupnou tendenci uživatele i administrátory odklánět od klasické fyzické vrstvy, a přesouvat tak problémy spojené s „nejnižší“vrstvou na bedra poskytovatelů v rámci dodávaného řešení. U některých klientů se této aktivitě daří více, u některých méně. Trendem poslední doby je cloud, IoT či kontejnerová řešení v podobě technologií, jako jsou Docker, LXD apod.

Johan Sajfrt, Infrastructure Architect, Unicorn Systems
Johan Sajfrt, Infrastructure Architect, Unicorn Systems
Pokud klient používá heterogenní prostředí, dá se ještě aplikovat komplexní pomoc v podobě automatizace celého řešení, a docílit tak výrazných úlev na straně klienta v rámci administrace celého řešení, založeného na různých technologiích, které spolu v základním nastavení neumí vzájemně komunikovat.

Velmi pozvolným tempem začíná odpadat nutnost „péče“o vlastní HW a s tím spojené úkony.

Provoz v cloudovém řešení začíná být rentabilní, a dokonce se začínají objevovat odborníci, kteří dokážou reálně kalkulovat náklady spojené s dlouhodobým provozem infrastruktury v cloudovém prostředí.

Migrace prostředí do cloudu

Nejčastějším problémem v rámci migrace prostředí do cloudu byl na straně klienta špatný počáteční odhad nákladů spojených s dlouhodobějším provozem prostředí v cloudu. Největším nepřítelem těchto odhadů byla a stále je špatná predikce systémových prostředků pro jednotlivé systémy. Zjednodušeně řečeno, server začal generovat vyšší síťový traffic, než bylo předpokládáno, či začal alokovat daleko více místa (například skrze uchovávání logů či rychlého nárůstu velikosti databáze) a předpokládaná kalkulace na straně Azure vzala za své. Na vině není přímo Azure, ale jeho cenová politika, která je z logických důvodů nastavena tak, aby byla pro jeho provozovatele profitabilní. Je však příliš málo vyškolených odborníků, kteří by dokázali komplexně posoudit všechny aspekty, a nastavit tak správně sizing včetně dostatečných rezerv, ať již na straně HW, nebo v rámci finančního aspektu celé věci.

Na poli trendů v rámci moderního a flexibilního IT je leaderem a zároveň veteránem virtualizace. Dříve to byla virtualizace celých prostředí, díky níž došlo k úspoře cenných HW prostředků, a postupně přešla, v rámci ještě vyšší úspory prostředků a flexibility nasazování, do virtualizace jednotlivých aplikací.

Zároveň se virtualizace přesouvá do cloudového úložiště, kdy je možné vytvářet nejenom virtualizované prostředí či aplikace, ale i celý engine, který již existuje, využívá svou neuronovou síť a stačí ho pouze napojit na zákazníkův datový konektor, aby mohlo dojít k dalšímu zpracování či analýze dat. To vše rychle, na pár kliknutí, bez vynaložení horentních sum na straně klienta.

Internet věcí

Pokud má zákazník potřebu data uložit, zpracovat a analyzovat, pravděpodobně je někde získává. Zde se dostáváme k IoT prostředí (Internet of Things). Téměř každá periferie či zařízení dokáže díky IoT data nejenom měřit, ale zároveň téměř odeslat do sběrného místa pro další zpracování. Ano, tato technologie zde byla vždy, ale většinou byla vázána na proprietární řešení, které nebylo možné jednoduše nahradit a náklady na jeho provoz byly řádově vyšší než u IoT.

IoT se skládá z mnoha různých řešení a standardů, kdy se postupně tříbí díky konkurenčnímu prostředí hlavní hráči na IoT trhu a teprve se ukáže, kdo bude nejvíce využívaným providerem v rámci IoT řešení.

Všechny tyto kategorie IT řešení jsou moderními trendy v oblasti IT a určitě by neměly být opomenuty.

Je to trend, který má na trhu své místo, a proto by měl být zahrnut v každém novém návrhu řešení. Pokud nemáte vlastní know-how nebo dostatečné kapacity, v Unicorn Systems a.s. Vám dokážeme pomoci.


Johan Sajfrt, johan.sajfrt@unicorn.com

Autorem článku je Infrastructure Architect pracující pro společnost Unicorn Systems od roku 2014. Má za sebou bohaté zkušenosti z projektů zejména v oblasti energetiky.


(Partnerský příspěvek)


(12. 12. 2017 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Digitální transformace byznysu v praxi <<<

Tento článek je součástí speciálu:

Byznys v roce 2018: Růst, digitalizace, bezpečnost


Jaké vyhlídky mají české a evropské podniky v roce 2018 a jak se bude dařit tuzemské i evropské ekonomice jako celku? Co přesně může přinést digitální transformace firem a jak se na ni připravit? Jak omezit rizika, která budou v roce 2018 hrozit našim datům? I na tyto otázky hledá odpovědi náš speciál zaměřený na trendy v roce 2018, který vám již tradičně na přelomu roku přinášíme.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3673)