O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Když spolu vaše programy nekomunikují...

Pryč jsou časy, kdy se očekávalo, že firemní informační systém bude jeden produkt od jednoho dodavatele. Dnes uživatelé očekávají, že jim informační systém nabídne optimální funkce přesně podle jejich potřeb, maximální provázanost jednotlivých prvků i konzistentní uživatelské rozhraní. Háček je ale v oné provázanosti. Leckde je zatím jenom snem.

obr.: M. Spiske, pixabay
obr.: M. Spiske, pixabay
Proč už zpravidla nestačí jeden produkt? Protože jen obtížně může nabídnout veškerou potřebnou funkcionalitu v odpovídající podobě. A uživatelé už nechtějí kompromisy. „Závadné praktiky minulosti a s nimi spojené výmluvy snažící se ospravedlnit horší obchodní přínosy už nebudou fungovat. Fokusem postmoderního ERP je zvýšená rychlost a pružnost obchodu realizovaná například cíleným nasazením řešení a služeb mířících na obchodní schopnosti nebo uživatelskou zkušenost,“ říká Carol Hardcastleová z Gartneru.

„Skutečně nastal čas, aby nemalé investice, které firmy vkládají do ERP řešení, přinášely skutečné výhody. Výrobci ERP a systémoví integrátoři musejí zlepšit přístup k nasazení těchto systémů, a to právě s důrazem na reálné přínosy,“ dodává Hardcastleová.

Systémy v různých podobách

Analytici společnosti Gartner již dříve předpovídali, že většina firem v nejbližších letech postupně přejde na hybridní formu ERP, kdy část funkcionality bude realizována prostřednictvím klasického řešení a část prostřednictvím cloudových (on-line) služeb třetích stran. Výsledkem by měl být pokles TCO (celkových nákladů na vlastnictví), ale vzhledem k existujícím rizikům hrozí i to, že se TCO naopak zvýší.

Při pečlivém plánování a dobrém know-how znamená hybridní přístup vyšší pružnost, což by nakonec mohla být hlavní výhoda tohoto přístupu. Při nedostatečné integraci systémů se ale naopak cesta k hybridnímu informačnímu systému může stát doslova noční můrou. I tak Gartner očekává, že do roku 2018 nejméně 30 % firem zaměřených na poskytování služeb přesune většinu svých ERP aplikací do sloudu.

Propojení systémů

Analytici dnes často hovoří o takzvaných postmoderních ERP. Oč jde? Analytici tak označují technologickou strategii, která propojuje a automatizuje administrativní a provozní schopnosti podniku, jako je správa financí, správa lidských zdrojů, nákup, výroba a distribuce. Odpovídající integrace příslušných systémů zajišťuje organizacím zrychlení procesů a vyšší pružnost.

Gartner upozorňuje, že v současné situaci je naprosto nezbytné mít odpovídající integrační strategii, tedy strategii pro propojení systémů. Tato (dle jejich slov) postmoderní aplikační integrační strategie má právě zajistit, aby bylo zajištění funkcí informačního systému (ať už jakýmkoli způsobem) efektivní a odpovídající požadavkům současných zaměstnanců firem - a aby bylo možno kdykoli přidat další potřebné součásti řešení. Háček je v tom, že navzdory požadavkům uživatelů i vedení firem budou podle průzkumů Gartneru během následujících dvou let takovou strategii postrádat 90 % organizací.

Aby se to neprodražilo

Bez odpovídající aplikační integrační strategie se podle Gartneru náklady a komplexnost informačního systému firmy dostanou velmi rychle a velmi snadno mimo kontrolu. „Postmoderní ERP znamená zásadní posun od mega-balíku jednoho výrobce k volněji provázanému federovanému ERP prostředí,“ říká Carol Hardcastleová z Gartneru. "Toto nové prostředí slibuje větší obchodní aktivitu a pružnost, ale jedině za předpokladu, že se vypořádáte s rostoucí komplexností celého řešení,“ dodává.

Většina firem nyní funguje v hybridním IT prostředí, což zjednodušuje pořízení i provoz nových částí informačního systému. Na druhou stranu to ale přináší i mnohé komplikace, především právě v oblasti integrace aplikací.

Analytici Gartneru upozorňují, že mnohé organizace, které se rozhodly k přechodu z monolitického řešení jednoho dodavatele na hybridní řešení, najednou zjišťují, že jim chybějí odpovídající schopnosti k zajištění funkčnosti takového řešení. Podle analytiků nemají mnohdy žádnou integrační strategii a naivně očekávají, že to za ně vyřeší dodavatelé. Tak tomu ale zpravidla není a firmy tak mnohdy řeší obtížný problém.

 


(5. 9. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Váš nový informační systém: Užitečné tipy, jak se tentokrát nespálit

Jaký informační systém používáte ve firmě? Je to velký monolitický balík od jedné firmy? Složenina různých specializovaných aplikací doplněná o...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2690)