Jak moderně pracovat s vašimi dokumentyJe to už pět let od chvíle, kdy analytická společnost IDC vydala zprávu, podle které problémy při nakládání s dokumenty stojí firmy více než pětinu jejich produktivity. I podle aktuálních zkušeností má řada organizací s dokumenty stále problémy - s jejich oběhem, s jejich hledáním, s jejich aktuálností. Pojďme se na tento problém - a na jeho řešení - podívat detailněji.


Několik průzkumů v minulosti ukázalo, že řada organizací stále používá zbytečně mnoho papírových dokumentů, místo aby dokumenty používaly v digitální podobě. A i ty, které s digitálními dokumenty pracují, tak mnohdy činí neefektivně. Jak?

Například „sdílí“ dokumenty prostřednictvím elektronické pošty. Stejným způsobem probíhá i „oběh“ dokumentů. Běžné jsou tak problémy s neaktuálními verzemi dokumentů nebo se ztrátou přehledu, kde - a v jaké fázi života - se který dokument nachází.

Téměř polovina dotazovaných běžně přiznává, že už někdy odeslali špatnou verzi dokumentu - šéfovi, klientovi nebo obchodnímu partnerovi, další zaměstnanci pak hovoří o několika hodinách týdně strávených získáváním zpětné vazby k dokumentům. Drtivá většina přiznává, že už někdy pracovala na špatné verzi souboru nebo měla problém najít dokument, který hledala.

Software pro správu dokumentů

Řešením podobných problémů může být specializovaný systém pro správu dokumentů. Běžně se lze setkat se dvěma nejdůležitějšími skupinami řešení: DMS (document management system) a ECM (enterprise content management). Pojem ECM přitom zastřešuje i DMS.

ECM v zásadě zahrnuje prostředky pro správu jakéhokoli podnikového obsahu – od klasických dokumentů, jako jsou smlouvy nebo objednávky, po dokumenty obsahující informace o procesech ve firmě. ECM řešení by mělo být schopno dodávat odpovídající obsah odpovídajícím způsobem a typicky tak obsahuje nejen katalogizační funkce, ale třeba i výkonný vyhledávač schopný rychle nalézt dokumenty jakéhokoli typu. Nechybějí prostředky pro sdílení dokumentů a workflow.

Někdy se také hovoří o dvou skupinách řešení – pro správu transakčního obsahu a správu business obsahu. Business obsah podle analytiků typicky vzniká uvnitř firmy a zahrnuje běžné kancelářské dokumenty – texty, tabulky, ale i emaily a multimediální obsah. Transakční obsah podle analytiků často vzniká mimo firmu, typicky u jejích zákazníků nebo partnerů. Zahrnuje například naskenované faxy nebo výtisky z aplikací back office. Některé firmy se snaží takto získaná data analyzovat, aby byla schopna odhadnout, jak se její zákazníci budou v budoucnu chovat.

Můžete mít více

Nejde ale jen o produkty pro správu dokumentů. Zaměstnanci organizace by měli mít k dispozici i další nástroje, které jim práci s dokumenty usnadní. Druh těchto nástrojů přitom záleží na druhu práce, který daný zaměstnanec provádí.

Jaké nástroje mohou pomoci? Pro eliminaci - nebo alespoň minimalizaci - tvorby papírových dokumentů je nezbytné zajistit, aby zaměstnanec byl schopen plnohodnotně pracovat s dokumenty elektronickými. To může například znamenat, že pokud je někdo zvyklý pracovat s několika zdroji a poté výstupy zadávat do počítače, může mu pomoci větší monitor nebo více monitorů. Původně papírové zdroje totiž nyní bude moci používat v elektronické podobě - zobrazené na druhém či třetím monitoru.

Často rovněž místo papírového výtisku dobře poslouží „tisk“ do PDF. Což ovšem předpokládá, že jsou ho zaměstnanci schopni a mají k dispozici příslušné nástroje. Optimálně nejen pro tvorbu, ale i pro - alespoň základní - úpravy PDF. S výsledným PDF může zaměstnanec samozřejmě pracovat na PC, ale snadno třeba i na tabletu nebo smartphonu.

Pro závazné schvalování dokumentů bude leckde potřebné řešení pro elektronické podepisování. Ukazuje se, že možnost dokument elektronicky podepsat, výrazně snižuje dobu potřebnou pro oběh dokumentů

Může se zdát, že používání většiny uvedených produktů nemá přímou souvislost se správou elektronických dokumentů. Opak je ale pravdou: Zaměstnanci, kteří si zvykli na práci s elektronickými dokumenty, si snáze zvyknou, resp. mnohdy přivítají, propracované řešení pro jejich správu. Nezapomeňme, že nasazení nových technologií není jen o technologiích samotných, ale také o ochotě a schopnosti lidí je používat.


(9. 5. 2017 | redakce2)


Následující článek: >>> Vyberte si ten správný software pro správu dokumentů >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Dokumenty ve firmě: Bolí to? Už dávno nemusí!


Máte občas problém najít potřebný dokument? Pracujete někdy s nesprávnou verzí dokumentu, případně špatnou verzi dokonce někomu předáte? Je spolupráce nad dokumenty ve vaší organizaci vaší noční můrou? Nejste v tom sami. Dobrou zprávou ale je, že tomu tak být nemusí.


Facebook Twitter
Partneři speciálu:
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3214)