O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Jak chceme z počítače tisknout? Snadno a levně!

Výběr tiskárny nebývá úplně snadnou záležitostí. Jaké vlastnosti vlastně potřebujeme a bez kterých se obejdeme? Analytici společnosti IDC se podívali, jak se vyvíjí trh s tiskárnami - a kterým jejich funkcím přikládají kupující největší důležitost. Třeba tu najdete inspiraci.

Ilustrační foto: Kyocera
Ilustrační foto: Kyocera
Možná, že vám statistiky prodejů tiskových zařízení v našem regionu nepřipadají důležité, ale leccos napoví: Analytici IDC uvádějí, že se ve střední a východní Evropě loni prodalo 5,4 milionu tiskových zařízení - o 1,9 % víc než o rok dříve - a jde o první růst od roku 2011. Nicméně IDC předpovídá, že nejde o nový trend. Naopak, očekává další pokles, a to především ve vyspělejších zemích, kam řadí mimo jiné Českou republiku nebo Polsko. Další mírný růst prodejů pak očekává v Rusku.

Analytiky ovšem zajímaly nejen objemy prodejů, ale také faktory, které firma při nákupu nových zařízení zvažují. A to už rozhodně důležité je. Z průzkumu mezi šesti stovkami firem vyplynulo, že na prvním místě stojí cena zařízení. Následovala schopnost oboustranného tisku a skenování. IDC upozorňuje, že firmy stále častěji spatřují multifunkční zařízení nejen jako výstupní zařízení, ale také jako vstupní bod řetězce pro digitální správu dokumentů - a přítomnost skeneru je tak jejich logickým požadavkem. Funkce jako posílání naskenovaných dokumentů e-mailem, ukládání do cloudu nebo do definovaných systémů jim pak podle analytiků výrazně pomáhá s přesunem od práce s papírem k práci s digitálními dokumenty.

Digitalizace brzdí tiskárny

Proč se tiskárny neprodávají lépe? „Pokračující digitalizace na papírových dokumentech založených procesů v byznysu spolu s rostoucími preferencemi pro elektronické dokumenty mezi firmami i koncovými uživateli budou hlavními brzdami prodejů tiskových zařízení ve vyspělých zemích střední a východní Evropy,“ upozorňuje Ilona Stankeová z IDC. “Očekáváme pomalý celkový pokles trhu ve vyspělých zemích střední a východní Evropy, jako jsou Česká republika nebo Polsko - podobně, jako je tomu v USA a Západní Evropě. Nicméně i tak budou existovat trhy zařízení, které porostou, především pak chytrá multifunkční zařízení s pokročilými funkcemi a zařízení schopná tisknout s nízkými náklady na stránku,“ dodává.

Jaké další faktory jsou pro zákazníky při nákupu tiskáren podle IDC důležité? Na čtvrtém místě po ceně hardwaru, oboustranném tisku a skenování je rychlost tisku, následuje cena tisku jedné stránky. Další v žebříčku je požadavek na barevný tisk. Dodejme, že všechny uvedené faktory uvádí téměř 60 % dotazovaných, takže i přesto, že jsou řazeny v pomyslném žebříčku, v zásadě mají pro kupující téměř stejnou důležitost. S velkým odstupem pak následují značka výrobce, schopnost připojení přes Wi-Fi, spotřeba elektrické energie, podpora tisku na papír formátu A3 nebo dostupnost neoriginálního (a tedy levnějšího) spotřebního materiálu.

Jen cca pětinu zákazníků pak zajímá rychlost vytištění první stránky, podobný počet jich klade důraz na podporu tisku z mobilních zařízení, funkce faxu, tisk z cloudu nebo integrované bezpečnostní funkce. Tyto údaje mohou znít překvapivě, především pokud jde o mobilní tisk a zabezpečení, ale je třeba si uvědomit, že jakkoli jde nepochybně por část klientů o stěžejní pokročilou funkcionalitu, pro řadu dalších je naopak zcela zbytná.

Velkoformátové tiskárny

Analytici IDC se na konci letošního léta zajímali rovněž o celosvětový vývoj na trhu velkoformátových tiskových zařízení používaných například grafiky, v CAD aplikacích a podobně. Jejich prodeje v letošním prvním pololetí meziročně vzrostly v počtu kusů o 6 %, v cenovém vyjádření pak o 2 %.

IDC upozorňuje, že nejrychlejším segmentem v této oblasti jsou tiskárny používající inkousty, které jsou fixovány ultrafialovým zářením. Tento segment meziročně vyrostl o více než 40 %. Sublimační inkoustové tiskárny pak v první polovině roku rostly meziročně o 31 %.

Analytici upozorňují, že růst prodejů výrobci mimo jiné podporují poměrně agresivními akcemi, slevami a produktovými balíky. Pokud jde o geografické regiony, nejvyšší růst zaznamenala Severní Amerika s plus 16 %.


(6. 11. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Tiskneme dokumenty: Úsporně, chytře a v duchu 21. století

Možná jste už také slyšeli předpovědi bezpapírových kanceláří - a možná se také divíte, jak to s nimi vlastně je....


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3533)