O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Firemní software bude postupně stále chytřejší

Při práci s počítači nebo chytrými telefony bude hrát stále větší roli umělá inteligence. A to i v oblasti takzvané BI, tedy Business Intelligence, jejíž nástroje již řadu let usnadňují získání lepšího vhledu do fungování organizací. Také proto má v příštích letech dojít k dalšímu růstu investic do BI a analytického softwaru, takže by měly v roce 2020 dosáhnout celosvětově 22,8 miliard amerických dolarů.

Tradiční BI bylo často vyčítáno, že jsou její uživatelé do příliš vysoké míry závislí na spolupráci IT oddělení a získání reportu na míru je tak záležitostí na dlouhé lokte. Nové nástroje BI jsou tak šity na míru manažerům obchodních jednotek firem a dovolují jim bezprostřední pružné vytváření potřebných analýz.

Nejde tu ovšem pouze o uživatelské rozhraní a předdefinované postupy. Stále větší roli v zajištění snadného přístupu k reportům hrají - a ještě budou hrát - technologie umělé inteligence a strojového učení. Právě ty mají rozšířit možnosti automatizace analýzy dat, což dále usnadní používání BI nástrojů.

Analytici Gartneru ovšem upozorňují, že dochází i k dalším výrazným změnám. Potřeba efektivně analyzovat množství dat z nejrůznějších zdrojů například vede k výraznému růstu investic do nástrojů pro přípravu dat. Zvyšuje se rovněž zájem o analýzu dat v reálném čase, a to mimo jiné díky rostoucímu nasazení technologií internetu věcí (IoT).

Komplexnost nástrojů BI zvyšuje i zájem o jejich využití prostřednictvím cloudu. Gartner upozorňuje, že právě u tohoto typu softwaru nabízí cloud významný potenciál ke snížení nákladů na vlastnictví i opravdu rychlé nasazení.

Pokročilé systémy umělé inteligence se podle analytiků postupně stanou i součástí standardních podnikových informačních systémů - a znatelně tak dále zlepší jejich užitné vlastnosti. Čímž se dostáváme k důležitému faktu - totiž že právě podnikovým informačním systémům se věnujeme v našem aktuálním speciálu :). Přeji příjemné čtení!

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(6. 3. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3074)