Co přinášejí nové systémy pro správu dokumentůModerní systémy pro správu dokumentů jsou pochopitelně ve svém základu podobné těm, které jste mohli pořídit třeba před pěti nebo i více lety, nicméně nová funkcionalita, ale třeba i přehlednější a modernější rozhraní nabízejí vyšší přidanou hodnotu. Jaké trendy tuto oblast softwaru nyní formují?

Dokumenty kdykoli a kdekoli


Používání chytrých mobilních telefonů je dnes již samozřejmostí, stejně jako fakt, že za přiměřenou cenu lze být stále on-line. Z toho plyne trend přístupu k firemním informacím - a tedy i k systému pro správu dokumentů - z mobilního telefonu a schopnost provádět s dokumenty potřebné operace. Zásadním požadavkem je jednoduché, přehledné a intuitivní rozhraní, díky němuž jsou i na relativně malých displejích dokumenty snadno vytvořitelné (tam, kde to dává smysl), vyhledatelné a zpracovatelné.

Nelze jednoznačně říci, zda je vhodnější používat pro přístup k dokumentům speciální aplikaci, nebo postačí dobře zpracované rozhraní v internetovém prohlížeči, důležitým imperativem je tu ale bezpečnost a efektivní nakládání s daty i s výkonem mobilního zařízení, neboť jakkoli se tyto parametry posouvají mílovými kroky kupředu, stále pochopitelně zaostávají za klasickými počítači.

Správné rozhraní

Vzhledem k popularitě sociálních sítí lze pozorovat i trend ovlivňování systémů pro správu dokumentů z této strany. Jde především o způsob práce s dokumenty: Uživatelé jsou ze svého soukromí zvyklí například na určitý způsob komentování příspěvků na sociálních sítích i na další typy interakce a příliš odlišné rozhraní či způsob práce je pro ně neintuitivní.

Jde o součást obecně pozorovatelného trendu směrem ke snadno použitelným uživatelským rozhraním. Je to ovšem současně trend, který naráží na nejednu potíž, z nichž tou největší je zřejmě fakt, že zatímco noví uživatelé očekávají rozhraní odpovídající začátku 20. let 21. století, stávající uživatelé se mnohdy naopak jakýmkoli změnám zuby nehty brání.

Bezpečnost je důležitá

Bezpečnost dokumentů je dalším výrazným trendem, o kterém se mluví mimo jiné i v souvislosti s loňským startem regulace GDPR v EU. Nejde však o jediný důvod: Zásadní je v této oblasti i rostoucí počet zaměstnanců přistupujících k firemním dokumentům vzdáleně, z čehož plyne nutnost zabezpečit nejen samotné úložiště dokumentů a přístup k němu v rámci firmy, ale také maximálně podpořit bezpečnost dat v případě vzdáleného přístupu, a to i při nikoli výjimečných neblahých událostech, kdy zaměstnanec přijde o své mobilní zařízení.

Jde přitom současně o citlivou oblast: Na jednu stranu je třeba zajistit bezpečnost dokumentů, na druhou stranu je třeba nezkomplikovat zaměstnancům příliš práci s nimi. Typicky se přitom nelze spoléhat jen například na ochranu prostřednictvím biometrického zabezpečení, protože historie ukázala, že ne všechny metody jsou dostatečně spolehlivé - obzvlášť, pokud potenciální zloděj může získat velmi citlivé dokumenty.


(4. 11. 2019 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Proč je důležité mít ve firmě systém pro správu dokumentů <<<
Následující článek: >>> Jak se mění trh i využití systémů pro správu dokumentů >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Jak na dokumenty: Vhodný software vám pomůže


I když se o digitalizaci dokumentů již několik let hodně mluví, realita mnohde za optimistickými představami zaostává. I tam, kde se digitalizace daří, navíc leckdy pokulhávají procesy, které by dovolily efektivní práci s dokumenty. Jak tedy s dokumenty pracovat správně a jaký software vám pomůže?


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4924)