Český export v číslech: Nejedno překvapeníO ekonomice České republiky se často hovoří jako o exportní – a jedním dechem se mnohdy dodává, že je velmi silně závislá na ekonomické situaci v okolních zemích a na jejich poptávce po českých produktech. My se v tomto textu podíváme, jak vysoká tato závislost ve skutečnosti je – a také na aktuální vývoj vývozu z ČR.

Aktuální statistiky zahraničního obchodu

Zásadní je pro ČR export do zemí EU.
Zásadní je pro ČR export do zemí EU.
Začněme trochou čísel: Pokud se ohlédneme za loňským rokem, konkrétně na předběžné údaje z měsíce října, pak zjistíme, že se v uvedeném měsíci meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 3,1 % (9,0 mld. Kč) a dovoz o 3,2 % (8,2 mld. Kč). Obchodní bilance skončila přebytkem 33,6 miliard Kč - byl tak meziročně o 0,8 mld. Kč vyšší.

Pokud jde o obrat zahraničního obchodu, ten vzrostl na 557,3 mld. Kč a dosáhl tak podle ČSÚ nejvyšší měsíční hodnoty od roku 1993. Vývoz společností sídlících v České republice stoupl o 4,2 % (9,0 mld. Kč), vývoz subjektů se sídlem mimo Českou republiku stagnoval.

Dovoz společností, jež mají sídlo v České republice, se zvýšil o 1,1 % (2,3 mld. Kč), dovoz firem se sídlem mimo Českou republiku pak stoupl o 15,4 % (5,9 mld. Kč). Bilance subjektů se sídlem v České republice vykázala plus 5,2 mld. Kč, a to oproti schodku 1,4 mld. Kč v říjnu 2012, bilance subjektů se sídlem mimo ČR skončila kladným saldem 28,4 mld. Kč - proti plus 34,2 mld. Kč v říjnu 2012.

Co bilanci ovlivnilo? Příznivý vliv mělo podle ČSÚ snížení deficitu u minerálních paliv o 1,3 mld. Kč a nápojů a tabáku o 0,1 mld. Kč - a také vzestup kladného salda u strojů a dopravních prostředků i surovin (obojí o 0,9 mld. Kč) a také průmyslového spotřebního zboží o 0,3 mld. Kč. Negativně pak na bilanci působilo prohloubení deficitu u chemických výrobků, a to o 2,0 mld. Kč, a u potravin a živých zvířat o 0,1 mld. Kč - a také pokles přebytku u polotovarů a materiálů o 0,3 mld. Kč.

Pokud se podíváme na celý minulý rok, resp. na období, za něž máme k dispozici potřebné údaje (leden až říjen), pak za uvedené období vývoz stoupl o 0,8 % a dovoz klesl o 0,8 %. Přebytek obchodní bilance dosáhl 306,5 mld. Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 39,9 mld. Kč. Růst přebytku byl patrný především u strojů a dopravních prostředků (o 29,8 mld. Kč) a u průmyslového spotřebního zboží (o 14,4 mld. Kč). Negativně bilanci ovlivnilo prohloubení deficitu u minerálních paliv, a to o 7,1 mld. Kč.

Vývoj struktury zahraničního obchodu

Pokud se podíváme na strukturu zahraničního obchodu, celkový vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně podle ČSÚ vzrostl o 5,1 % (7,7 mld. Kč). Zvýšil se hlavně vývoz silničních vozidel (o 7,4 mld. Kč), strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 1,7 mld. Kč) a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 1,6 mld. Kč). Klesl naopak vývoz výpočetní techniky (o 5,1 mld. Kč). Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 6,7 %, tedy 6,8 mld. Kč.

Vzrostl rovněž dovoz telekomunikačních zařízení, a to o 2,1 mld. Kč, a výpočetní techniky - o 1,8 mld. Kč - a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 1,4 mld. Kč. Dovoz minerálních paliv meziročně klesl o 6,1 % (1,7 mld. Kč). Dovoz ropy pak klesl o 21,2 % v hodnotovém vyjádření a o 19,8 % v naturálním vyjádření. Dovoz zemního plynu podle ČSÚ vzrostl o 4,6 % hodnotově, o 19,8 % naturálně.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v plusu 66,7 mld. Kč, který byl meziročně o 0,7 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU zůstal na stejné úrovni jako v říjnu 2012, a to ve výši 32,1 mld. Kč.

Přebytek vzrostl v obchodě se Slovenskem o 2,2 mld. Kč a Maďarskem o 1,0 mld. Kč, deficit se zmenšil v obchodě s Ázerbájdžánem o 2,2 mld. Kč a Japonskem o 1,4 mld. Kč. Schodek se naopak zvýšil v obchodě s Čínou o 2,6 mld. Kč a Ruskem o 0,9 mld. Kč a kladné saldo kleslo v obchodě s Německem o 2,3 mld. Kč.

Exportní ekonomika ČR - jak to je

Označení české ekonomiky jako exportní je mnohdy poněkud vágní. Kolik procent produkce se vlastně vyváží? Jak vysoká je závislost ekonomiky ČR na exportu?

Marek Rojíček z Českého statistického úřadu už dříve upozornil, že někteří autoři operují s podílem vývozu na hrubém domácím produktu okolo 80 % a vyvozují z toho, že čtyři pětiny vyrobené produkce je určeno na vývoz. To je ovšem podle něj výrazně zkreslená interpretace tohoto ukazatele.

„Abychom zjistili, jaká část vyrobené produkce je skutečně určena pro vývoz, je potřeba srovnávat obratové ukazatele na straně zdrojů a užití ekonomiky, tedy vývoz a celkovou produkci,“ upřesnil Rojíček. A dodal, že produkce není totéž co HDP, protože je od ní nejprve nutno odečíst hodnotu mezispotřeby, tedy spotřeby pro další výrobu. Takto získanou hrubou přidanou hodnotu za národní hospodářství je potřeba ještě upravit o hodnotu daní a dotací na produkty.

Ani na straně užití vývoz nevstupuje do HDP celý, ale očištěný o hodnotu dovozu. Skutečný podíl vývozu na produkci ekonomiky byl podle Rojíčkem uváděných údajů národních účtů v ČR 31 % a pokud bychom porovnávali pouze podíl na tržní produkci, pak by tento podíl činil 35 % (uvedené údaje pocházejí z roku 2007).


(6. 1. 2014 | redakce2)


Následující článek: >>> Exportní strategie ČR: Konkrétní pomoc, množství užitečných rad >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Zahraniční obchod ČR: Statistiky, školení i finanční podpora


Foto: P. Mandík

Pro otevřenou ekonomiku, jakou ta česká bezesporu je, představuje zahraniční obchod zásadní součást ekonomického prostředí. Jak velká je ale ve skutečnosti naše závislost na exportu a importu? Jak je export podporován ze strany státu? A jaké jsou další podmínky pro rozvoj inovativních tuzemských firem, které mají potenciál zamířit i na zahraniční trhy? I na tato témata se v tomto speciálu zaměřujeme.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(465)